داخلی صفحه کهکیلویه و بویراحمد مطالب داخلی
 
اطلاعات کلی استان کهگیلویه وبویراحمد
اطلاعات کلی استان کهگیلویه وبویراحمد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۶
اطلاعات کلی استان کهگیلویه وبویراحمد
اطلاعات کلی استان کهگیلویه وبویراحمد
پیشینه تاریخی  
منطقه ای که اکنون استان کهگیلویه و بویراحمد نام دارد دارای پیشینه کهن تاریخی است . هر چند در گذشته ای نه چندان دور ،جزء یکی از بلوکهای مملکت فارس بوده که خود شامل دو قسمت می شد : قسمت شمال شرقی که آن را سردسیر و کوهستانی و پشت کوه می نامیدند و قسمت جنوبی و غربی که نره کوه و بهبهان نامیده می شد.
در عهد باستان محدوده کهگیلویه ، انشان یا انزان نامیده می شد که شامل کهگیلویه و ممسنی بوده است . پژوهشگران بر این باورند که مردمان انزان خود بخشی از مردمان پارس بوده و با هخامنشیان هم نژاد بوده اند .
در سال 1258 هجری قمری ، رامهرمز ، شادگان ، هندیجان ، بندر معشور ، لیراوی و زیدون جزء کهگیلویه و بهبهان بوده اند ( بهبهان و کهگیلویه دارای سرزمین و محدوده مشترک بوده اند ) و از آن تاریخ به بعد مناطق نامبرده از آن جدا شدند . از سال 1324 هـ . ش به جهات سیاسی ، بویراحمد از کهگیلویه مجزا و ضمیمه استان فارس گردید . در دهه 1330 در قلمرو ایل بابویی شهر دوگنبدان شکل گرفت . در پانزدهم آبان ماه 1338 ، کهگیلویه نیز از بهبهان جدا گردید و شهرستان کهگیلویه با مرکزیت دهدشت شکل گرفت اما هچنان جزء استان خوزستان بود . و سرانجام در 22 تیرماه 1342 هـ . ش طبق تصویبنامه مجلس شورای ملی وقت ، سرزمین ایلات ششگانه کهگیلویه و بویراحمد ( 1 – بویراحمد 2 – طیبی 3 – بهمئی 4 – چرام  5 – دشمن زیاری 6 – بابویی ) که تا آن زمان بخشی جزء استان فارس و بخشی جزء خوزستان بود از این دو استان جدا شد و به فرمانداری کل تبدیل گردید و متعاقب آن شهر یاسوج مرکز استان در سال 1344 هـ . ش به واسطه قلمرو ایل بویراحمد و ملاحظات سیاسی شکل گرفت و سرانجام در خرداد سال 1355 هـ . ش با همان محدوده به استان تغییر یافت . در تاریخ 9/12/79  اسفند ماه سال 1379 بخشی از شهرستان بویراحمد با عنوان شهرستان دنا به مرکزیت شهر سی سخت مجزا و به شهرستان مستقل تبدیل شد و در تاریخ 9/10/83 دی ماه سال 1383  نیز قسمتی از شهرستان کهگیلویه به مرکزیت لیکک از این شهرستان جدا و تحت عنوان شهرستان بهمئی نام گرفت خلاصه آنکه تشکیلات سیاسی عشایر کهگیلویه و بویراحمد از سال 1330 هـ . ش به بعد به تدریج دچار دگرگونی گردید . این روند از سال 1341 که اصلاحات اراضی اجرا شد ، شتاب بیشتری گرفت تا قبل از آن همه ایلات مذکور به صورت مال ، اولاد ، طایفه و ایل سازمان یافته بودند .
اکنون استان کهگیلویه و بویراحمد مرکب از هفت شهرستان بویراحمد ، کهگیلویه ، گچساران ، دنا ، بهمئی ، باشت و چرام با جمعیتی بالغ بر 634 هزار نفر و مساحتی در حدود 16 هزار و 264 کیلو متر مربع ، چونان پلی ارتباطی ، استان های فارس ، اصفهان ، چهار محال و بختیاری ، خوزستان و بوشهر را به هم مرتبط ساخته است . منابع آبی بسیار ، جنگلهای چشمگیر ، معادن طبیعی متعدد ، ذخائر نفتی مناسب ، پوشش گیاهی متنوع ، گونه های جانوری متعدد ، قلل مرتفع ، باغات و کشتزارهای زیبا ، طبیعت این استان را چونان گوشه ای از بهشت جادوان به تصویر کشیده است .
شاخص های بر جسته استان
شاخصهای برجسته استان کهگیلویه و بویراحمد
استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد به مرکزیت یاسوج پایتخت طبیعت ایران در سال 1342 به فرمانداری کل و در سال 1355 به استان تبدیل شده است . وجود  283 جاذبه طبیعی ، 700 اثر تاریخی و معنوی ثبت شده ، تعداد  296 امامزاده از جمله وجود با  برکت آستانه مقدسه امامزاده بی بی حکیمه (س) حرم چهارم اهلبیت عصمت و طهارت علیه السلام کشور، در جنوب غرب ایران و از نظر جغرافیایی در رشته کوههای زاگرس واقع و دارای دو اقلیم سردسیری و گرمسیری با بارش دو برابر میانگین کشور و تولید 8 درصد آب کشور (500 شاخه رودخانه های فصلی و دائمی و 3863 دهنه چشمه) می باشد.دارای جنگلهای وسیع ، چشمه سارها ، آبشار ها ، رودخانه ها ، قلل مرتفع (40 قله بالای 4 هزار متر ارتفاع از سطح دریا) و پیست اسکی منطقه جنوب می باشد مساحت استان 15504کیلومتر مربع که حدود یک میلیون هکتار آنرا جنگل تشکیل میدهد (8درصد جنگلهای کشور، 20درصد جنگلهای زاگرس) سه چهارم مساحت استان را ارتفاعات و تپه ماهور و یک چهارم آن را دشتها تشکیل می دهند که6/26 درصد گونه های گیاهی  و 40 درصد گونه های گیاهان دارویی کشور را به خود اختصاص داده است.استان با داشتن میدانهای نفتی گچساران  17درصد نفت و گاز کشور را تولید می کند ذخایر معادن شناسائی شده استان 900 میلیون تن بوده که سالانه فقط یک سه هزارم آن استحصال و بزرگترین ذخایر فسفات رسوبی کشور( 81 میلیون تن ) را داراست. این استان دارای 7 شهرستان، 17 بخش، 16 شهر،41 دهستان،1797 روستای دارای سکنه(732 بالای 20 خانوار،313 بالای 50 خانوار، 136 بالای 100 خانوار ) مرکز شهرستانها ( یاسوج 122،دوگنبدان 92 ،دهدشت 60 ، لیکک 36 ،چرام 14،باشت 9 و سی سخت 7 هزار نفر ) بوده و جمعیت بالغ بر 633 هزار نفر دارد بافت جمعیتی استان عشیره ای بوده (شش ایل مهم استان : بویراحمد، بهمئی، بابویی، طیبی، دشمن زیاری، و چرام ) ومیانگین سنی جمعیت استان 21سال می باشد. نسبت دانشجو به جمعیت 9 درصد، نسبت دانش اموز به جمعیت 25درصد و میزان سواد جمعیت از میانگین کشوری بالاتر و رتبه اول مشارکت کشوری در انتخاباتهای گذشته داشته است متوسط هزینه و درآمد خانوارهای استان از میانگین کشوری بیشتر و رتبه نخست سرانه درآمد کشور با نفت و رتبه نهم میزان تولید ناخالص داخلی را دارا می باشد در تولید میوه بلوط رتبه اول (150 هزار تن ) در پرورش آبزیان رتبه چهارم (2/7 هزار تن ) ، تولید گردو رتبه هفت (14 هزار تن) ، شلتوک رتبه هفت (3/5 هزار تن) ، مرکبات رتبه هشت (33 هزار تن) ، سیب رتبه نه (90 هزار تن ) ، وتولید انگور رتبه چهارده (36 هزار تن ) کشوری را دارد در دوران هشت سال دفاع مقدس 50 درصد جمعیت فعال استان بطور داوطلبانه در جبهه های حق علیه باطل شرکت نموده  و 1800 شهید و بالای 10 هزار جانباز و آزاده تقدیم اسلام نموده است.
 
 
 
 
 
کد مطلب: 176547
 


 
 
سالروز آزادی خرمشهر: روز مقاومت، ایثار و پیروزی
 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی؛ نماینده ...