اطلاع رساني شفاف، دقيق وصحيح
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۴۶
اطلاع رساني شفاف، دقيق وصحيح
 

حرف اوّل

هفته دفاع مقدس یادآور رشادتها و جانفشانیهای کسانی است که استقلال، عزت، امنیت و اقتدار امروز جمهوری اسلامی ایران، مدیون ازخودگذشتگی و حماسهآفرینیهای آنان است. آنان که عاشقانه قدم برداشتند و تا وصل، از جای ننشستند، آنان که با تمام وجود در راه اعتقاد خویش ایستادند و به دشمنان ثابت کردند که هرگز نخواهند توانست خدشهای به غیرت، غرور و ایمان اسلامی ما وارد نمایند و همواره آن کوردلان در این میدان شکستخورده، ناامید و روسیاه خواهند بود.ایستادگی مردم غیور ایران اسلامی در هشت سال دفاع مقدس به خاطر داشتن روحیه ایمان، ایثار و شهادت به پیروزی تبدیل شد. پایداری که در تاریخ ماندگار شد و بهراستی در این میان تحقق وعده الهی چه زیبا نشان داده شد «بگو حق فرا رسيد و باطل مضمحل و نابود شد و باطل نابود شدني است». (الاسراء، آیه 81).

دفاع مقدس در واقع فرصتی بود تا ملت ایران عظمت و قدرت خود را به جهانیان نشان دهد و چنانکه مقام عظمای ولایت فرمودند «دوران دفاع مقدس براى ملت ما ظرفیت و موقعیتى بود که این ملت بتواند اعماق جوهره‏ى خودش را در ابعاد مختلف نشان دهد، و نشان داد».

با توجه به اهمیت آن دوران و نقش ارزشمند شهدا و ایثارگران در این زمینه، بر ماست که یاد و خاطره آنان و وقایع آن دوران را همواره در اذهان زنده نگه داریم و بستری فراهم سازیم تا نسل نوجوان و جوان ما با آن اسطورهها بیش از پیش آشنا شوند و آنان را الگو و سرمشق خود قرار دهند.

گام دوّم

در شماره پیشین عنوان شد گام اوّل حجتالاسلاموالمسلمین شهیدی معاون رییسجمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران ارائه طرح تکریم و سپاس خانواده معزز شهدا و ایثارگران بود؛ که این طرح بسیار مورد استقبال دولت قرار گرفت و همه کارگزاران نظام از رییسجمهور تا فرماندار و بخشدار همه و همه در سال اول خدمتگزاری دولت در سراسر کشور نسبت به تکریم و احترام به ایثارگران از هم پیشی میگرفتند تا آنجا که رییسجمهور، ایثارگران را سند افتخار ایران اسلامی و استقلال و امنیت و پیشرفت امروز ایران اسلامی را مدیون خون شهدا و فداکاری بیدریغ آنان عنوان کرد.

از ابتدای سال جاری شهیدی بهعنوان نماينده مقام عظمای ولایت از يك سو و نماینده دولت از سوي دیگر تمام تلاش و سعی خود را بر آن داشت تا گام دوّم، گام اساسیتر را بردارد و آن پرداخت معوقات جامعه هدف (خانواده معظم شهدا، جانبازان و آزادگان سرافراز) بود. معوقاتی که در حدود 8 سال پرداخت آن بر زمین مانده بود و کسی به صدها هزار مراجعهکننده جواب و پاسخی منطقی نمیداد. به لطف خدا، تلاش و کوشش دولت یازدهم و مدیریت خردمندانه ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران این پرداخت از اول مهرماه بهتدریج در حساب ایثارگران قرار خواهد گرفت و گام دوّم، عملی در خور تقدیر، تجلیل، تحسین و دستمریزاد به مدیریتی است که تمام سعی و تلاشش، خدمترسانی به جامعه هدف است همانگونه که در روز اوّل، دستور مقام معظم رهبری (مدظلهالعالی) در حکم حجتالاسلاموالمسلمین شهیدی این موضوع مطرح بود.

باید منتظر گامهای مستحکم، مدبرانه و ارزشمند او در تصحیح ساختار، مدیریت خلاق و کارآمد و ایجاد سازوکارهای سازنده و تأثیرگذار درزمینه فرهنگسازی ایثار و شهادت و دیگر خدمات معیشتی ارائهشده او، برای جامعه ایثارگران باشیم.

دولت یازدهم

یکی از کارکردهای ارتباطات کارآمد، پاسخگو بودن دولت است. مردم در برابر دولت، صاحب حقوق و دولت در برابر مردم دارای تکلیف است. با برقراری ارتباطات کارآمد میان مردم و افکار عمومی با دولت، تأمین این حقوق میسّر میشود.

بدیهی است دولت یازدهم با ارتباطات سالم خواهد توانست موجب آگاهسازی و اطلاعرسانی موفق را فراهم آورد همانگونه که بخشی از آن را طی کرده است، زیرا مردم و کارگزاران دولت، زمانی صاحب تشخیص و تصمیم درست خواهند بود که آگاه، مطلع و در نتیجه صاحب تحلیل باشند. دولت تدبیر و امید با اعتدال در امور و با اطلاعرسانی و ارتباطات کارآمد میتواند به عقلایی نمودن افکار عمومی و همچنین افکار کارگزاران خود کمک نماید و از این طریق از آسیبهای اختلال در ارتباط مانند فزونخواهی بعضیها، بالا رفتن بیرویه سطح خواستهها و توقعات عمومی، افزایش انتظارهای بیحدوحصر از دولت، ترویج روحیه منفی گرایی و سوءتفاهم و بدبینی جلوگیری نماید و با شناخت واقعیتها، ارتباط صحیح و تنگاتنگ با مردم و عدم پنهانکاریهای بیثمر، محرم دانستن همه مردم و قائل بودن قدرت تشخیص برای افکار عمومی، فضایی قابلدرک و تحلیلگرانه برای همه افراد فراهم آورد.

بنابراین ارتباط مؤثر و سازنده علاوه بر کمک به گردش و انتقال اطلاعات باارزش، صحیح و کافی به گرایش جامعه به خردورزی، تعقل، اندیشه نقّاد و منطقی منجر خواهد شد.معاون اوّل رییسجمهور در گردهمایی رؤسای مراکز روابط عمومی و اطلاعرسانی دولت، تبیین تئوری رسانهای و گفتمان رسانهای را لازمه خدمت صادقانه دولت یازدهم بر اساس اطلاعرسانی شفاف، دقیق و صحیح در تمام امور، ایجاد نشاط و امید، اجتناب از تبلیغات اغواگرانه و حرکت بهسوی اقناع افکار عمومی، پرهیز از اقدامات نمایشی و پرهزینه و رفتن به سمت اقدامات توصیفی و تبیینی مطرح نمود.مسلّم است این امر نوعی تعادل و توازن اجتماعی را میان نیروهای مختلف، مردم، مدیران افکار عمومی و دولت به وجود خواهد آورد. بدیهی است دستورالعمل معاون اوّل رییسجمهور سمتوسوی عوامگرایی در ارتباطات را که ناشی از فقر دانش و اطلاعات است به تجمیع افکار عمومی به تعقل، تفکر و خرد جمعی رهنمون خواهد ساخت و شفافیت اطلاعات از طریق ارتباطات سالم و صادقانه، حاصلش اعتماد و باور عمومی مردم نسبت به حسن نیّت دولت بوده و عملکرد دولت را نیز بالا خواهد برد و نهایتاً خوشبینی، امیدواری، همدلی جای منفیبافی، انفعال و تقابل را خواهد گرفت به همان صورت که مقدمات آن در یکساله اخیر فراهمشده است و همانگونه که بارها رییسجمهور در مصاحبهها گوشزد کرده است روشهای مسالمتجویانه ارتباطی جای برخوردها و روابط خشونتبار ارتباطی را خواهد گرفت و فضایی سرشار از آرامش و امید ایجاد مینماید. عملکرد یکسالهی اخیر دولت در حوزه ارتباطات و رسانه نشانگر این واقعیت است که جامعه شفاف ازنظر اطلاعاتی، جامعهای است که متملقان و متظاهران، کمتر در آن فرصت اظهار وجود پیدا کنند و شایستهسالاری پیامد مستقیم آن است. در چنین شرایطی افراد ضعیف و ناکارآمد به حاشیه رانده میشوند و افراد لایق و توانا بهتدریج جایگزین میشوند. جامعه کل و جامعه هدف هر سازمان و وزارتخانه و همچنین همه مردم باید احساس کنند که مسئولان خود را موظف به پاسخگویی و رفع نیازهای آنان میدانند و بهعنوان یک شهروند صاحب حق و منزلت هستند این حرمت نفس، مانع بسیاری از انحرافات و اختلالات در سطوح مختلف جامعه میگردد و این همان خواست معاون اوّل رییسجمهور از مدیران و رؤسای مراکز روابط عمومی و اطلاعرسانی است.

* محمد اسفندياري، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران

کد مطلب: 100051