داخلی صفحه قزوین خبر
 
حسن شکیب‌زاده، نویسنده حوزه دفاع مقدس:
کتاب «فار»، عصاره‌ی تفکر شهداست
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۶
ماحصل تفکر، هدف و انگیزه‌ی حضور شهدا در دفاع مقدس، موضوع مهمی است که شهدا در وصیت نامه هایشان مطرح کرده‌اند و کتاب «فار» هم که مجموعه‌ی وصایای شهداست، عصاره‌ی تفکر شهداست.
کتاب «فار»، عصاره‌ی تفکر شهداست
 
به گزارش ایثار واحد قزوین، حسن شکیب‌زاده، روزنامه نگار و نویسنده‌ی حوزه‌ی دفاع مقدس، که سی و یکمین کتاب خود را با عنوان فار، رونمایی کرد، با بیان این مطلب، افزود: کتب فار، مجموعه‌ی وصایای شهدای استان قزوین است که برای نخستین بار در کشور، در قالبی جدید و با ویژگی‌های منحصر به فردی، تدوین شده و در قالب سه جلد منتشر خواهد شد.
وی گفت: استان قزوین دارای سه هزار شهید می‌باشد که از این تعداد یک هزار و یکصد تن آنان دارای وصیت نامه می‌باشند که تمامی این وصیت نامه‌ها مورد بررسی قرار گرفته و پس از خروج وصایایی که جنبه‌ی شخصی و خانوادگی داشته‌اند از مجموعه‌ی وصایا، در مجموع نهصد وصیت نامه قابلیت استفاده‌ی عمومی را داشته است که نسبت به بهره برداری از آن اقدام شده است.
شکیب‌زاده گفت: این وصیت نامه‌ها طی سه سال مورد بازنگری و تطبیق با اصل دستخط شهدا، بازخوانی مجدد، بازنویسی، ویرایش و اصلاح مطالب قرار گرفته که اولین جلد آن شامل وصایای 313 شهید می‌باشد که منتشر شد و بقیه‌ی وصایا نیز در قالب دو جلد دیگر طی بهار سال آتی منتشر خواهد شد.
وی افزود: در تحقق این مهم تلاش شده تا مطالبی که تاریخ مصرف داشته و یا جنبه‌ی خصوصی داشته و یا در وصایای مختلف موضوعات تکراری بوده است، از اصل نوشته‌ها حذف شود تا آنچه که در اختیار خوانندگان این کتاب قرار می‌گیرد، همگی قابل استفاده و بهره برداری در تمام دوران باشد.
این روزنامه نگار گفت: بیش از این و طی سال‌های دفاع مقدس و پس از آنان، به دفعات وصایای شهدا را تنظیم و در اختیار رسانه‌های مختلف بومی و ملی، بویژه صدا و سیما قرار داده و شاهد اشتیاق فراوان مراکز فرهنگی و هنری برای استفاده از وصایای شهدا بوده‌ام. لذا انتشار این مجموعه می‌تواند سوژه‌های بکری برای همه‌ی اهل قلم، فرهنگ و هنر باشد تا با بهره گیری از رهنمودهای شهدا، نسبت به تولید فرآورده‌های فرهنگی و هنری اقدام نمایند.
شکیب‌زاده با اشاره به نامی که برای این کتاب انتخاب کرده است می‌گوید: «فار» به معنای چراغی می‌باشد که در تاریکی مطلق و در دریا، با نور خود سوسو می‌زند و راه را به گمشدگان نشان می‌دهد. به تعبیری، امروز هم در سیاهی های اخلاقی و اجتماعی جامعه‌ی ما، وصایای شهدا همانند نوری هستند که با روشنایی خود، راه را به گمشدگان و سرگردانان، نشان می‌دهند.
مولف کتاب فار گفت: بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران وقتی در خصوص وصایای شهدا می‌فرمایند: «پنجاه سال عبادت کردید، خدا قبول کند، یک روز هم یکی از این وصیت نامه‌ها را بگیرید و مطالعه کنید و تفکر کنید»، میزان اهمیت وصایای شهدا را مطرح می‌فرمایند که این توصیه در بیانات حضرت امام، منحصر به فرد و بی‌نظیر است.
وی گفت: اگر چه جای تاسف دارد که خیلی دیر و پس از گذشت سه دهه از دوران دفاع مقدس، مجموعه‌ی وصایای شهدا که عصاره‌ی تفکر شهداست، منتشر می‌شود، اما با همت مدیران مرتبط، بویژه هنرمندان و فرهیختگان استان و مراکز فرهنگی و هنری می‌توان با تولید فرآورده‌های فاخر فرهنگی، با الهام از وصایای شهدا، گام‌هایی اساسی در جهت تبیین تفکر شهدا در سطح جامعه برداشت و پیام شهدا را به درستی به نسل‌های آتی منتقل کرد.
شکیب‌زاده در ادامه گفت: همه‌ی جامعه، بویژه کارگزاران و مدیران فرهنگی، با مطالعه‌ی این وصایا که منشور معنوی انقلاب است می‌توانند به روش‌های مختلف و در سطح جامعه این مهم را تبیین کنند که شهدای ما که جان خود را فدا کردند، به دنبال چه بودند و برای چه جان خود را فدا کردند تا اقشار مختلف، راه را به درستی پیدا کرده و در جهت اهداف ارزشمند انقلاب اسلامی، حرکت کنند.
کد مطلب: 112255
 


 
 
سالروز آزادی خرمشهر: روز مقاومت، ایثار و پیروزی
 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی؛ نماینده ...