قدر مادران شهدا را بدانیم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۳
 

رسم اینگونه است که روز مادر برای عرض تبریک خدمت مادر می‌روند، از راه دور هم شده تبریک گفتن این مناسبت بزرگ وظیفه هر فرزندی است.
اما این روز خاص برای مادرانی خاص، حال و هوای دیگری دارد، برای مادران شهدا جای خالی فرزندانشان بیش از پیش احساس می‌شود.

مخصوصا اگر مادری فرزندش هنوز از سفر برنگشته باشد، مفقودالاثر باشد، این روز برایش به مراتب سخت‌تر خواهد بود.

برای مادر شهید همه اتفاق های خوب، غم دارد، اصلا اتفاق خوب و نیکویی در عالم نیست که داغی بر دل مادر شهید نباشد!!!

عروسی و اشک ...

از همان ابتدای مراسم عروسی اقوام، باید حال و هوای مادر شهید را جست‌و‌جو کرد؟ از همان وقتی که کارت عروسی می‌آورند. عروس از آرایشگاه بر‌می‌گردد، عروس و داماد حرکت می‌کنند برای رفتن به حجله عروسی، همه این ها برای مادر شهید حکایتی غریب دارد.

تولد فرزندی از اقوام ...

هر فرزندی متولد می‌شود، مادرشهید چرتکه می‌گیرد دستش که اگر الان پسرم زنده بود فرزندش چند ساله می‌شد، الان دیگر پسرش باید مدرسه می‌رفت، یا شاید اصلا نه، الان وقت عروسی نوه‌اش می‌شد.

جهاد در راه خدا بعد از احترام به پدر و مادر ...

ابن مسعود می‌گوید: از پیامبر گرامی(ص) سؤال کردم محبوبترین کار پیش خدا کدام است؟ فرمود: نماز در وقت،گفتم: بعد از آن چه چیز؟ فرمود: نیکی به پدر و مادر،گفتم: بعد از آن چه چیز،فرمود: جهاد در راه خدا. (1)

شکی در این نیست که آنان که زندگی‌شان را در جهاد داده‌اند، این روز را برای تبریک خدمت مادر خود شرفیاب می‌شوند! شاید اگر توجه شهدا را می‌خواهیم باید روز مادر به نشانه احترام در پیشگاه مادران شهدا، عرض ادب کنیم.

تا شهدا زنده‌اند، مادر شهید زنده است

آنچه که در کربلا ماند نام مادران شهیدی بود که همواره یادشان جگرسوز بود، و آنچه زینت این مادران بود تاسی از حضرت زینب سلام الله علیها بود، صبری که دلواپسی را در خود می‌خورد.

استقامت مادران شهدا بود که پای فرزندان را در میدان نبرد محکم می‌کرد، لبخند مادران شهدا بود که دل فرزندان شهیدشان را در راه ولایت ثابت‌قدم می‌نمود.

و حالا اشک های مادر شهدا است که جگر شهدا را می‌سوزاند، نگاه شهدا به مادران شهیدشان است، هر چه قدر بیشتر دل به دل مادران شهدا داده باشیم، نگاه شهدا به ما بیشتر است.

راهیان نورهایی در شهرهای خودمان ...

امام خامنه‌ای فرمودند: «امروز زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا کمتر از شهادت نیست.» خیلی ها امروزه همه عشق‌شان شهادت است و برای شهادت دعا می‌کنند.

آنهایی که هدفشان شهادت، راهشان شهادت، مسیرشان شهادت است، باید میانبُرهای این مسیر را هم بیابند. دیدار خانواده شهدا و سر زدن به مادران شهدا، این میانبُر بزرگ است که آن معبر تنگ را تبدیل به بزرگراهی دست یافتنی خواهد کرد.

برای خیلی از دعاهایی که داریم این یک راه فرعی است که هم سریعتر و هم دقیق تر خواهد بود، سرزدن به مادران شهدا و تبریک گفتن مناسبت ها به مادران شهدا مخصوصا روز مادر یکی از این میانبر های حساس است که به اجابت دعاهای حساس‌مان کمک شایانی خواهد کرد.

قول امسال به شهدا ...

برنامه‌ای برای سرزدن به خانه شهدا گذاشته شود، دسته جمعی هم باشد، خیر در حرکت‌های جمعی است، دعای مادر شهید اثر می‌گذارد، بعضی از این مادران شهدا مستجاب الدعوه اند.

خاطره ...

رفیقی داشتیم می‌گفت هر وقت کارم که گره می‌خورد، می‌رفتم مزار شهدا، می‌دیدم اگر مادر شهیدی سر مزار پسرش نشسته است، آب برمی‌داشتم و مزار شهید را می‌شستم، فاتحه‌ای می‌خواندم و می‌رفتم ...!

چند روز نمی‌گذشت که مشکلم حل می‌شد، شک ندارم وقتی دل مادر شهید شاد می‌شد دعا می‌کرد، آن هم در پیشگاه فرزندش و به برکت مقام مادرشهدا کارم حل می‌شد!

گر تو دستت می رسد کاری بکن ...

همه‌مان گاهی گله می‌کنیم که کاش قدر مادر شهدا را بیشتر می دانستند، حال آنکه آنقدری هم که از دست ما برمی‌آید را کوتاهی می‌کنیم.

این بار چند مادر شهید انتخاب کن و روز مادر را به آنها تبریک بگو،  میدانم هر چقدر هم تلاش کنیم ذره‌ای از دلتنگی آنان را جبران نخواهد کرد ولی همین کم در پیشگاه خدای متعال زیاد است و خدای متعال آن را در چشم مادر شهید بزرگ می‌کند. آن وقت تو هستی و دعای مادر شهید.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پی نوشت: 1 . بحار الانوار، ج 74، ص 70

 منبع: ایثار استان اصفهان
/انتهای پیام

کد مطلب: 113630