با حضور حجت الاسلام والمسلمین شهیدی؛
همایش اقتصاد مقاومتی، مبانی، الزامات و الگوهای علمی برگزار شد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۹
همایش اقتصاد مقاومتی، مبانی، الزامات و الگوهای علمی با حضور نماینده ولی فقیه، معاون رئیس جمهوری و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.
همایش اقتصاد مقاومتی، مبانی، الزامات و الگوهای علمی برگزار شد
 
به گزارش «ایثار»، همایش اقتصاد مقاومتی، مبانی، الزامات و الگوهای علمی صبح امروز یکشنبه ۳۰ فروردین 94 با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی شهیدی نماینده ولی فقیه، معاون رئیس جمهوری و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، سردار محسن انصاری قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران، حجت الاسلام والمسلمین سید حبیب الله حسنی قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد، محمد جواد ایروانی معاون نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری، سیدمنصور میرمرادی معاون توسعه مدیریت بنیاد و مدیران اقتصادی بنیاد شهید و امور ایثارگران در سالن همایش‌های مجتمع جانباز شهید رسول‌زاده برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین شهیدی در این همایش، گفت: با توجه به برنامه ها و سازمان هایی که در بنیاد وجود دارند و در حوزه اقتصادی فعالیت می کنند باید ایده پردازی و برنامه‌ریزی‌های مناسبی انجام شود تا هر سال شاهد تحولات جدید باشیم.

وی ادامه داد: همه انقلاب‌هایی که در دنیا به‌ویژه در یک قرن اخیر اتفاق افتاده‌اند با پشتیبانی یک کشور قدرتمند انجام شده است. در یک قرن اخیر یکی از دو ابرقدرت شرق و غرب پشتیبان انقلاب‌ها بودند. تنها انقلابی که به این قدرت‌ها وابسته نبود انقلاب اسلامی ایران بود و امام خمینی(ره) هم از همان ابتدا شعار نه شرقی، نه غربی جمهوری اسلامی را مطرح کردند.

نماینده ولی‌فقیه در بنیاد تأکید کرد: با شکل‌گیری انقلاب اسلامی به‌عنوان یک پدیده نو، قدرت‌های جهان ساکت ننشستند و شروع به مبارزه با انقلاب کردند. 37 سال پس از انقلاب مسائل و توطئه‌های مختلفی علیه آن انجام شد اما حتی حمله نظامی و تحریم‌ها نیز راه به‌جایی نبردند.

معاون رییس‌جمهور با بیان اینکه پس از اتمام جنگ تحمیلی دشمنان به بهانه‌های واهی تحریم‌ها را بر علیه کشور ما اعمال کردند، ادامه داد: یکی از اصول قانون اساسی ایران موضوع رهبری و ولایت‌فقیه است. رهبر معظم انقلاب در زمان هر توطئه‌ای با رهنمودهای خود مردم را راهنمایی کرده است و در مورد موضوع تحریم‌ها نیز که دشمنان مسائل اقتصادی را نشانه رفته بودند بحث اقتصاد مقاومتی از سوی ایشان مطرح شد.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی یک تاکتیک نیست و مدت ندارد و می‌توان گفت حتی از زمان شروع جنگ نیز که همزمان با اعمال بخشی از تحریم‌ها بود اقتصاد ما به‌گونه‌ای مقاومتی حرکت می‌کرد.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، اقتصاد مقاومتی را یک راهبرد بلندمدت دانست و گفت: این راهبرد، استعدادهای جوانان و مردم را شکوفا می‌کند و عدالت اقتصادی و اجتماعی را در پی خواهد داشت. اقتصاد مقاومتی باید به‌گونه‌ای باشد که مردم را به سمت بومی کردن تولیدات داخلی سوق دهد و وابستگی به خارج را کم کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی به موضوع بیکاری به‌عنوان یکی از مشکلات امروز جامعه اشاره کرد و گفت: یکی از نتایج مهم اقتصاد مقاومتی اشتغال‌زایی است. باید برای اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی کنیم و سیاست‌هایی را در نظر بگیریم تا اهداف مقام معظم رهبری را محقق کنیم.

وی یکی از مهم‌ترین کارهای حوزه‌های اقتصادی را فعالیت در جهت جایگزین کردن واردات دانست و گفت: در کنار این مسئله باید بر غنی‌سازی محصولات نیز تأکید داشته باشیم زیرا اگر نتوانیم کیفیت تولیدات را رشد دهیم موفق نخواهیم بود.

نماینده ولی‌فقیه در بنیاد بر لزوم نظارت و ارزیابی امور اقتصادی تأکید کرد و گفت: باید ایده پردازی و برنامه‌ریزی‌های مناسبی انجام شود تا هر سال شاهد تحولات جدید باشیم. یکی از مهم‌ترین کارها چابک سازی است و قسمت‌هایی که کارایی لازم را ندارند باید تغییر کنند. همچنین باید از انجام کارهای قدیمی و بدون نتیجه جلوگیری کرد.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران خطاب به مدیران مجموعه‌های اقتصادی، گفت: بکوشید در مجموعه‌های خود از ظرفیت‌های اعضای سایر مجموعه‌های بنیاد نیز استفاده کنید و حتی‌المقدور خارج از مجموعه کمک نگیرید.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی یکی از مسائل مهم در بحث فعالیت‌های اقتصادی را انجام سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های مناسب عنوان کرد و گفت: در این راستا باید برنامه‌های اعلام‌شده و مشخص‌شده را اجرایی کنیم. وقتی همه دست‌به‌دست هم دهیم یقیناً موفق خواهیم بود.

وی در پایان گفت: تصور می‌کنم مجموعه‌های اقتصادی بنیاد نسبت به گذشته عملکرد بهتری دارند اما باید توجه داشته باشید یک کار غلط زحمات همه را زیر سؤال می‌برد. ان‌شاءالله همه دست‌به‌دست هم دهیم و اقتصاد مقاومتی که خواسته مقام معظم رهبری است را به‌خوبی در بنیاد اجرایی کنیم.

بنا براین گزارش، معاون نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری در این همایش در رابطه با اسناد بالادستی در کشور، گفت: بحث فراهم آوری اسناد بالادستی برای نظام اهمیت بسیار زیادی دارد و امروز اسناد بالادستی نظام روشن و مشخص و محور ارزیابی هاست و همه نهاد‌ها و سازمان‌ها باید در راستای سیاست‌های کلی نظام حرکت کنند.

محمد جواد ایروانی در ادامه گفت: درصد حساب‌دهی‌های وارد شده معقول از سوی بنیاد در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۱ افزایش خوبی داشته است و گزارشات مردود و عدم اظهار نظر این نهاد نیز کاهش یافته است که باید از این جهت از بنیاد تشکر کرد و انشاالله این روند رو به رشد همچنان ادامه داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین سید حبیب الله حسنی قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد نیز در پایان این همایش  ضمن تشکر از محمد جواد ایروانی معاون نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری، سخنان او را درباره عملکرد مجموعه بنیاد، امیدبخش توصیف کرد و گفت: قطعآ این سخنان باعث افزایش روحیه کارکنان و فعالان بنیاد خواهد شد.

وی همچنین بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های داخل مجموعه بنیاد و شکوفایی استعداد‌ها و ظرفیت‌های داخلی بنیاد تاکید کرد.

در این همایش محمدرضا اسکندری مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر، عباس قبادی مدیرعامل شرکت شاهد، احمد شفیع‌زاده مدیرعامل بانک دی و مجید بختیاری مدیرعامل بیمه دی به ارائه گزارش درباره فعالیت‌های خود پرداختند.

انتهای پیام/
کد مطلب: 114654
 


 
 
روز پرستار و همسر جانبازان
 

نرگس جلیلی، مشاور امور بانوان شاهد و ایثارگر ...