شهید منتظرقائم و واقعه طبس
تاریخ انتشار : جمعه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۲۰
 

«براي اينكه باز هم بيشتر نسبت به خون جوشيده اين شهيد عزيز عرض ارادتي به سهم خودم كرده باشم، اين جمله و اين نكته را عرض كنم كه شهادت اين برادر در آن كوير سوزنده‌ای كه مدفن كفار نظامي دشمن ما شد، يك معناي اين مفهوم سمبليك می‌تواند اين باشد كه ما جز به بهاي خون و جز با سرمايه شهادت و جانبازي امكان ندارد كه بتوانيم در برابر جهازات صنعتي مخوف كه بيشتر تلاش و كوشش را متأسفانه براي ايجاد ابزار تخريب به كار برده تا ابزار سازنده، مقاومت كنيم در همان ميداني كه متجاوزان و دزدان آمريكايي در زير تلي از خاكستر مدفون می‌شوند برادر شهيد عزيز ما، محمد منتظر قائم خونش ريخته می‌شود و نمودي از شجاعت می‌شود... ما به وجود چنين عناصر بزرگ و عزيز، چنين روح‌های فداكار و دل‌های آشنا با خدا افتخار می‌کنیم و اين جمله‌ای است كه امام فرمودند من افتخار می‌کنم به داشتن چنين جوان‌هایی و یقیناً براي يك ملت و يك انقلاب و براي خانواده‌های شهيدپرور مايه افتخار است چنين عناصري و خوشبختانه يك چنين نسلي در اين انقلاب پاگرفته است.» مقام معظم رهبری

واقعه طبس

شهيد منتظر قائم، پس از اطلاع از حمله نظامي آمريكا به طبس در تاريخ 5 ارديبهشت 1359 با تعدادي از برادران سپاه يزد مأموریت يافتند تا موضوع را بررسي نمايند. ساعت 5 بعدازظهر آن روز به منطقه رسيدند، آن‌ها به هنگام ورود موفق شدند از درون برخي هواپيماها و بالگردهاي متجاوزان كه در محل بجا مانده بود، اسناد و گزارش‌های محرمانه و فوق‌العاده مهمي را به دست آورند. بر این اساس به دستور بنی‌صدر «رئیس‌جمهور وقت»، چند جنگنده نيروي هوايي، هواپيماها و بالگردهاي سالمِ به‌جامانده از تروریست‌های آمريكايي را در منطقه بمباران كردند كه در اين حادثه شهيد بزرگوار و شجاع، سردار محمد منتظر قائم به شهادت رسيد.

امام خمینی (ره) فرمودند: من افتخار می‌کنم به داشتن چنين جوان‌هایی و یقیناً براي يك ملت و يك انقلاب و براي خانواده‌های شهيدپرور مايه افتخار است چنين عناصري و خوشبختانه يك چنين نسلي در اين انقلاب پاگرفته است.

شهيد محمد منتظر قائم

محمد منتظر قائم در سال 1327 هجري شمسي در يك خانواده‌ی مذهبي و کم‌بضاعت در شهر فردوس به دنيا آمد. پس از پايان سوم دبستان به يزد نزد اقوام پدري خود رفت و در آنجا به ادامه‌ی تحصيل پرداخت. همزمان با قيام 15 خرداد، محمد همراه پدر، در صف مبارزه با طاغوت درآمد و به تكثير و پخش اعلامیه‌های امام خميني پرداخت. او با خلوص خاصي، عكس امام را به شيفتگان می‌رساند و با همکلاسی‌هایش، بی‌پروا عليه رژيم شاه بحث می‌کرد.

محمد بعد از پايان دبيرستان به خدمت سربازي رفت و پس از پايان خدمت در شركت برق توانير مشغول به كار شد و همزمان با هدف برانداختن نظام شاهنشاهي و استقرار حكومت اسلامي با تشكيل گروهي به مبارزه پرداخت. در سال 1351 هـ. ش، اعضاي گروه شناسايي و محمد نيز دستگير و زنداني شدند و محمد تحت شکنجه‌های وحشیانه‌ی مأموران ساواك قرار گرفت؛ اما جانانه در مقابل شکنجه‌ها مقاومت می‌کرد و شكنجه گران را به ستوه آورد. سرانجام پس از 15 ماه تحمل شكنجه و زندان، درحالی‌که هيچ اعترافي نكرده بود به‌ناچار او را آزاد نمودند.

پس از آزادي از زندان همچنان به مبارزه ادامه می‌دهد و به همكاري با سازمان مجاهدين خلق (منافقين) كه آن زمان وجهه‌ی خوبي در ميان مردم داشت، پرداخت؛ اما بعد از انحراف و تغيير ايدئولوژي سازمان، رابطه‌ی خود را با آن قطع كرد؛ ولي همچنان به مبارزه عليه رژيم شاه ادامه می‌داد. محمد بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، خود را وقف انقلاب نمود و به‌عنوان نخستين فرمانده سپاه پاسداران استان يزد انتخاب شد و مسئول بنیان‌گذاری و تشكيل سپاه يزد و تصفیه‌ی كميته گرديد. او سپاه را گسترش داد و با قاطعيت با ضدانقلاب به مبارزه برخاست.

شهيد محمد منتظر قائم انسان وارسته‌ای بود كه از همان اوان زندگي با روحيه حقیقت‌جویی و آزاديخواهي خود پا در عرصه جهاد و شهادت نهاد. هنوز 15 سال بيشتر نداشت كه به صفوف مبارزان حماسه‌ساز 15 خرداد پيوست و با تكثير و پخش اعلامیه‌های امام و افشاي جنايات رژيم شاه در پيشبرد نهضت اسلامي مردم ايران تلاش نمود. از سال 1346 در پي آشنايي با مرحوم فتاحي سرپرست انجمن ديني يزد، کلاس‌های انجمن را به جلسات بررسي مسائل سياسي و مطالعه كتاب ولایت‌فقیه امام (ره) تبديل نمود و به ايجاد شور و شعور انقلابي در بين جوانان پرداخت. محمد در دوران سربازي نيز در مخالفت با رژيم ستم‌شاهی به مبارزه بی‌امان خود ادامه می‌داد بطوريكه یک‌بار با لباس سربازي در ميان بازار، عكس شاه را پاره كرد و آن را آتش زد. در سال 1350 با تشكيل گروهي مخفي، مبارزه را در قالب تشكلي منسجم هدايت و انجام می‌داد. نخستين اعلاميه اين گروه در 6 بهمن 51 در يزد به شكل گسترده و مخفيانه توزيع شد كه انعكاسي وسيع يافت. شهيد منتظر قائم بيش از 15 ماه در سیاه‌چال‌های اوين بدون کوچک‌ترین اعترافي، سخت‌ترین شکنجه‌ها را تحمل كرد. پس از پيروزي انقلاب با تشكيل سپاه پاسداران به‌عنوان مسئول بنیان‌گذاری و تشكيل سپاه يزد انتخاب گرديد. حضور فعال و برجسته وي در جريانات كردستان وي را چندين مرتبه تا آستانه شهادت قرار داد.

شهيد منتظر قائم، فرماندهي متواضع، آموزگاري وارسته، عارفي دريادل بود كه به دور از هرگونه خودنمايي با كوله باري از اخلاص و صميميت، خاطرات هميشه سبزي را به يادگار گذاشت. اين شهيد بزرگوار در روز پنجم ارديبهشت ماه در جريان تجاوز نظامي آمريكا به كوير طبس در سفري سرخ، اوج آفرين شهر عشق گشت.

انتهای پیام/

کد مطلب: 115194