مولود کعبه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۱
 

سیزدهم ماه رجب سال عام‌الفیل؛ سی سال از سن پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله) می‌گذشت؛ علی (علیه السلام) کوچک‌ترین فرزند ابوطالب، مرد با عظمت قریش، دومین شخصیت برجسته جهان و چهره درخشان اسلام، همراه با دنیایی از شکوه و جمال و جلال از مادری پاک‌نهاد و پرهیزگار به نام فاطمه دختر اسد پا به دنیا نهاد. کعبه حرم امن الهی جایگاه پاک و منزهی است که حتی زنان در حالت عادت ماهانه ممنوع‌الورود هستند با این وصف اسدالله الغالب علی بن ابی‌طالب (علیه السلام) در مرکز طهارت، یعنی پاک‌ترین و مقدس‌ترین مکان‌ها از مادر متولد گردید. آن‌ها که در مسجدالحرام بودند، دیدند که فاطمه بنت اسد به‌طور اعجاز آمیزی وارد خانه خدا شد؛ همه با حالت بهت‌زده منتظر بازگشت او بودند تا از رمز و راز او آگاه شوند و ناگاه دیدند بانوی بزرگوار قریش با حیا و وقار از خانه خدا بیرون آمد و در حالیکه نوزادی در بغل داشت به خانه روان گشت. نوزاد هنوز تا آن لحظه چشم نگشوده بود ولی چون او را نزد پسر عمش محمد (صلی الله علیه و آله) بردند ناگهان دیده به روی پاک او گشود، محمد (صلی الله علیه و آله) آن کودک نورانی را در آغوش گرفت و صورت او را غرق در بوسه کرد. نامش را «علی» گذارد و از همان روزهای خردسالی سرپرستی او را شخصاً به عهده گرفت. ده سال بعد که حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) امین عرب به چهل‌سالگی رسید و به رسالت مبعوث و مأمور هدایت گردید. علی (علیه السلام) که بیش از ده سال از عمر مبارکش نمی‌گذشت نخستین فردی بود که از میان مردان به یگانگی خداوند و رسالت پیامبر او ایمان آورد؛ علی (علیه السلام) که از نهال برومندی چون ابوطالب، بزرگ قریش و فاطمه دختر اسد بانوی بنی‌هاشم به ثمر رسیده بود و در خانه رسول خدا، کانون لطف و صفا و مهر و وفا پرورش می‌یافت، هر چه بر عمرش افزوده می‌شد استعداد و هوش و نبوغش آشکارتر می‌گردید به‌طوری‌که همه آینده او را بسیار درخشان پیش‌بینی می‌کردند.

از اوصاف علی (علیه السلام) اینکه زمانی که پیامبر بزرگ اسلام، مورد حملات ناجوانمردانه کفار قریش و بت‌پرست قرار گرفت تنها کسی که در شهر مکه مراقب حفظ جان پیغمبر خدا بود علی (علیه السلام) بود و زمانی که قبایل قریش با شمشیرهای برنده در لیله المبیت، داوطلب قتل پیامبر شدند و اطراف خانه او را محاصره کردند علی (علیه السلام) جوان بیست‌وسه ‌ساله در آن لحظات حساس و پرخطر به‌جای پیامبر (صلی الله علیه و آله) در بستر وی خوابید تا جان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) محفوظ بماند.

علی (علیه السلام) در نبردهایی که برای در هم شکستن بنیان کفر و بت‌پرستی جنگید، قهرمان نبرد بود و آنکه با فداکاری و مردانگی غبار غم از دل پیامبر می‌زدود و چهره حق و حقیقت را آشکار می‌ساخت علی (علیه السلام) بود و باید بگوییم که حضرت علی (علیه السلام) در همه حال یار و یاور پیامبر (صلی الله علیه و آله) بود و از هرگونه جانبازی و فداکاری در راه خدا و حمایت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و اسلام و قرآن مضایقه نکرد و سرانجام در همین راه در خانه خدا به شهادت رسید.

12 اردیبهشت همزمان با سیزدهم ماه مبارک رجب ولادت مسعود دریای بیکران اوصاف و مظهر سجایای اخلاقی، قله رفیع صبر و صلابت و ریشه شجره امامت، امام علی (علیه السلام) بر شیفتگان حضرتش مبارک باد.

میسر نگردد به کس این سعادت/ به کعبه ولادت به مسجد شهادت

سید محمدعلی شهیدی

نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران

انتهای پیام/

 

کد مطلب: 115864