نگاهی به زندگی سردار شهید ورزشکار جلال زهره وند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۸
نگاهی به زندگی سردار شهید ورزشکار جلال زهره وند
 
در زندگینامه شهید ورزشکار جلال زهره وند می بینیم که این شهید علاوه بر ورزشکار بودن و حضور فعال درهمه عرصه های اجتماع درعرصه انقلاب و جنگ چه رشادت های انجام داده است.

به گزار ش "ایثار" شهید جلال زهره وند در سال ۱۳۴۵ در یک خانواده مذهبی چشم به جهان گشود که او را جلال نام نهادند. از همان اوایل طفولیت آثار عجیبی در او مشاهده می شدکه تعجب همگان را برمی انگیخت و در دوران کودکی علاقه وصف ناپذیری به قرآن و احادیث ائمه اطهار(س) و شرکت در جلسات مذهبی و مساجد از خود نشان می داد، همیشه از همسالان خود پیشی می گرفت. از شاگردان ممتاز مدرسه بود.
استاد او مرحوم آیت الله درچه ای در شهرری بود. دارای اخلاق حسنه بود که همه را جذب خود می کرد. احترام خاصی برای خانواده خصوصا پدرومادر قائل بودند.
پس از ورود به مقطع تحصیلی دبستان در شهرری همیشه از شاگردان ممتاز از جهت اخلاق، درس، نظم و انضباط بودند. چندین بار مورد تشویق مربیان و اولیاء مدرسه قرار گرفتند. با توجه به قدرت بیان و نفوذ کلامی که دارا بود، در جلسات مذهبی و قرآن تشکیل می شد برای دوستان و همسالان خود به سخنرانی می پرداختند و آنان را نسبت به شرکت در این گونه مجالس و محافل تشویق میکرد.
مقطع تحصیلی راهنمایی ایشان در شهر قرچک مصادف با اوج گیری مبارزات مردم ایران و نهضت انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) برعلیه نظام ستم شاهی بود. علاوه بر تشکیل جلسات مذهبی، قرآن، شرکت در نماز جماعت و سرکشی از مساجد شهر، فعالیت سیاسی خود را همراه با جمعی از جوانان انقلابی و رهروان امام خمینی(ره) که اکثرا از سرداران شهید جبهه های نبرد حق علیه باطل بودند آغاز کرد. مسجد جامع قرچک را به عنوان پایگاه اصلی فعالیت های خویش برگزید. با اقدامتی از قبیل پخش اعلامیه ها و نوارهای حضرت امام خمینی(ره)، دیوارنویسی، شعارنویسی، تشکیل راهپیمایی، تظاهرات و سخنرانی در بین دانش آموزان در سطح شهر قرچک به آگاهی جوانان و امت اسلامی بر علیه ظلم و ستم نظام شاهنشاهی پرداختند. این امر موجب گردید چندین بار به همراه دوستان شهیدش حمید حسن زاده و حسین کامرانی توسط مامورین دستگیر گردد که در نهایت منجر به آزادی آنها شد.
بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه سال ۵۷ با تشکیل کمیته ها گروه های مردمی که مسئولیت تامین امنیت شهر را بر عهده داشتند پیوست و پا به پای یاران انقلابی خویش به مبارزه با گروه های نفاق پرداختند.
ورود ش به مقطع تحصیلی متوسطه همزمان با اوج گیری فعالیت های انحرافی سازمان مجاهدین خلق(منافقین)، چریک های فدایی خلق و جنبش خلق مسلمان بود. به جهت آگاهی و جذب جوانان و هدایت آنان در مسیر انقلاب اسلامی با تعدادی از دوستان انقلابی خویش انجمن اسلامی دانش آموزان دبیرستان شهید شیرازی ورامین را پایه گذاری کرد. با توجه به فعالیت های گسترده چندین بار مورد سوءقصد و ترور منافقین قرار گرفتند، که آنان در این نیت پلید خود ناکام ماندند. حتی در یک مورد منافقین برای رسیدن به هدف خود به درب منزل مراجعه کردند که در آن زمان ایشان در جبهه حضور داشتند.
با شروع جنگ تحمیلی به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمده و با تشکیل بسیج مستعضعفین به فرمان امام خمینی(ره) از بنیانگذاران و موسسان بسیج شهر قرچک بودند و مسئولیت ناحیه ۲ بسیج شهر قرچک را تا هنگام شهادت بر عهده داشتند. ایشان در تشکیل و ایجاد پایگاه های مقاومت بسیج در سطح مساجد، مدارس و ادارات شهر قرچک به منظور جذب، آموزش و شرکت جوانان در بسیج و هدایت آنان به جبهه های نبرد حق علیه باطل تلاش فراوان کردند.
همواره در تلاش بودکه مراسم تشییع شهیدان باشکوه و عظمت خاصی برگزار گردد و سرکشی از خانواده های شهدا و ایثارگران جز برنامه های همیشگی و برادران بسیج و سپاه بود. در برپایی مجالس دعا و نیایش و هرچه باشکوه ، سفر هفتگی قم و جمکران و جمع آوری کمک های مردمی به جبهه های نور علیه ظلمت فعالیت چشمگیری داشتند. با توجه به مسئولیت فراوان ایشان در سپاه و بسیج هیچ گاه از شرکت و حضور در جبهه غافل نبودند. در عملیات طریق القدس، بیت المقدس(ازادسازی خرمشهر)، والفجر مقدماتی، والفجر یک، دو، سه و چهار شرکت داشتند. در عملیات های والفجر یک و سه بر اثر خنثی سازی میادین مین دشمن از ناحیه سینه،پای و راست مجروح گردیدند که جراحات و ترکش های ناشی از این مجروحیت ها تا هنگام شهادت کاملا مشهود بود وی پای راست خود را به سختی حرکت می دادند.
در عملیات والفجر ۴ مسئولیت محور عملیاتی سردشت بانه را بر عهده داشتند. ایشان شب قبل از عملیات غسل شهادت و از تمامی نیروهای تحت امر خویش حلالیت گرفت و لوازم خویش را به نیروهای خویش هدیه کرد و خبر شهادت خویش را بشارت دادند«من فردا موقع اذان ظهر شهید می شوم» با شروع عملیات و استقرار نیروها در مناطق عملیاتی مورد نظر در جنگ با حزب بعث عراق و احزاب و منافقین داخلی(کومله- دموکرات) هنگام اذان ظهر بر اثر اصابت گلوله توپ دشمن به سنگر فرماندهی در تاریخ ۶/۸/۶۲ به آرزوی دیرینه خود که همان شهادت در راه خدا بود رسید.
باشد که انشاءالله بتوانیم از ادامه دهندگان راه شهدا باشیم و در آخرت شرمنده شهدا نباشیم و مورد شفاعت آنان قرار بگیریم.
گفتنی است، شهید جلال زهره وند در تاریخ ۱۳۴۵ به دنیا آمد و فرمانده محور عملیات سردشت (بانه) بود.در تاریخ ۶/۸/۶۲ در سردشت، عملیات والفجر چهار به شهادت رسید. در گلزار شهدای بهشت زهرا (س) ۹ قطعه ۲۸ دفن شده است .

کد مطلب: 116183
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور