چهل و هفت شهید خراسان شمالی مربوط به عملیات آزادسازی خرمشهر هستند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۹
احیا محمد امیری : ما در شرایطی عملیات بیت‌المقدس را برای آزادی خرمشهر آغاز کردیم که آنان به تمام تجهیزات مدرن روز مجهز بودند.
چهل و هفت شهید خراسان شمالی مربوط به عملیات آزادسازی خرمشهر هستند
 
به گزارش ایثار واحد خراسان شمالی  احیا محمد امیری عصر دیروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ما در شرایطی عملیات بیت‌المقدس را برای آزادی خرمشهر آغاز کردیم که آنان به تمام تجهیزات مدرن روز مجهز بودند.
وی گفت: بسیاری از شهرهای خوزستان همزمان با اشغال خرمشهر از سوی صدام متجاوز، در تیررس حملات آنان بود.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان شمالی با یادآوری اینکه در چنین بحبوحه این عملیات از سوی رزمندگان کشورمان آغاز شد، تصریح کرد: عملیات الی بیت‌المقدس در ساعت 30 دقیقه بامداد 10 اردیبهشت 35 سال قبل به مدت 25 روز آغاز شد که رزمندگان ما به سوی دشمن تهاجم کرده و آنان برای جلوگیری از مقاومت رزمندگان هر از گاهی پاتک می‌زدند.
وی با بیان اینکه حامیان صدام برای اشغال خوزستان شرط گذاشته بودند، گفت: حتی هر از گاهی جاده خوزستان به تهران در کنترل نیروهای بعثی قرار می‌گرفت.
به گفته امیری در اجرای عملیات آزادسازی خرمشهر چهار مانع طبیعی وجود داشت که با این وجود رزمندگان به توفیقات بزرگی در این جنگ رسیدند.
وی بیان داشت: دشمن متجاوز هم تلاش زیادی برای ممانعت از پیش‌روی رزمندگان اسلام انجام داده و حتی برای رسیدن به این هدف خود دست به اقدامات ناجوانمردانه همچون شلیک ضد زره در مقابل پیشروی رزمندگان می‌زدند و به همین خاطر پیکرهای شهدا تکه‌تکه می‌شد.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان شمالی گفت: با تمامی مشکلاتی که در مسیر آزادسازی خرمشهر وجود داشت این شهر در سوم خرداد از دست متجاوزان آزاد شد.
وی اضافه کرد: در این عملیات محوری و مهم سال‌های دفاع مقدس علاوه بر به غنیمت درآمدن سلاح‌های زیاد جنگی حدود 36 هزار نفر از نیروهای عراقی در این عملیات غرورآفرین قلع و قمع شدند.
امیری شمار شهدای استان خراسان شمالی که در عملیات آزادسازی خرمشهر به شهادت رسیدند را 47 نفر اعلام کرد.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان شمالی با اشاره به اینکه برنامه‌های مختلفی به همین مناسبت در استان به اجرا در خواهد آمد، برگزاری صبحگاه نیروهای مسلح استان در ستاد سپاه حضرت جوادالائمه(ع) خراسان شمالی، به صدا درآمدن بوق خودروهای عمومی در سالروز آزادی خرمشهر در خراسان شمالی و همچنین شب شعر را از جمله این برنامه‌ها عنوان کرد.
وی همچنین درباره باغ موزه دفاع مقدس خراسان شمالی هم اظهار کرد: زمینی در منطقه دوبرار بجنورد در اختیار اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان شمالی قرار گرفته که در صورت قطعیت واگذاری زمین به میزان لازم و تایید مسئولان ستاد اعتبارات برای احداث باغ موزه دفاع مقدس شهر بجنورد تخصیص خواهد یافت.
کد مطلب: 120421