شروعی ساده اما بزرگ/ ازدواجی به میزبانی شهدا
تاریخ انتشار : شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۸
شروعی ساده اما بزرگ/ ازدواجی به میزبانی شهدا
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خاورستان، یکی از مسائل مهمی که جامعه باید به آن توجه بسیار زیادی داشته باشد مسئله ازدواج جوانان است، چرا اگر جوان در زمان مناسب ازدواج نکند مشکلات و مسائل متعددی در جامعه به وجود می‌آید.
رهبر معظم انقلاب نیز بر مسئله ازدواج بسیار تأکید دارند و می فرمایند: مسأله ازدواج و تشکیل خانواده در شرع مقدس امر بسیار مهمی است و فواید بسیاری هم دارد، اما مهم‌ترین فایده و هدف ازدواج عبارت است از تشکیل خانواده.
نفس این علاقه زوجیت و تشکیل یک واحد جدید، مایه آرامش زن و مرد و مایه کمال و اتمام شخصیت آن ها است. بدون آن، هم زن و هم مرد، هر دو ناقصند. همه مسایل دیگر، فرع بر این است. اگر این کانون، سالم و پایدار باشد، هم روی آینده و هم روی همین وضع فعلی جامعه تأثیر خواهد گذاشت.
ترسی در جوانان وجود دارد که مانع از تشکیل نهاد مقدس خانواده می‌شود
اما متاسفانه در جامعه امروز سن ازدواج بالا رفته است و گویی ترسی در جوانان وجود دارد که مانع از تشکیل نهاد مقدس خانواده می‌شود.
ترس از مشکلات مانع بزرگی بر سر راه جوانان
عده ای از جوانان ترس از مشکلات اقتصادی، هزینه‌های بالای ازدواج، سخت‌گیری خانواده‌ها در مسائلی مانند کار و داشتن مسکن و ماشین را مانع بزرگی در ابتدای راه می‌دانند.
اما آیا واقعا برای این مسائل راه حل مناسبی وجود ندارد؟
بخش بزرگی از کار را خود افراد و خانواده‌ها می‌توانند حل کنند
درست است که نقش مسئولین در حل مشکلات اقتصادی را نمی‌توان نادیده گرفت و بخشی از کار برعهده آن‌ها است اما بخش مهم تری از مشکل را خود افراد و خانواده‌ها می‌توانند حل کنند.
یکی از کارهایی که خانواده‌ها و زوجین می‌توانند انجام دهند اصل بزرگ ساده زیستی و شروعی ساده اما بزرگ است.
از اول، پایه زندگی را براساس سادگی و ساده زیستی بگذارید
رهبر انقلاب در این خصوص می فرمایند: اساس ازدواج در اسلام بر سادگی است. در اوایل انقلاب نیز همین طور بود، منتهی متأسفانه این فرهنگ تکاثر و تفاخر و سرمایه داری، یک خرده کار را مشکل کرد. متأسفانه بعضی از مسؤولان هم با ازدواج‌های کذایی خانواده هایشان، مشکلاتی را درست کردند.
در همه امور زندگی تان، سادگی را رعایت کنید. اولش هم از همین مراسم ازدواج است، از این جا شروع می شود. اگر ساده برگزار کردید، قدم بعدی اش هم می شود ساده و الا شما که رفتید آن مجلس کذایی، مثل اعیان و اشرافهای زمان طاغوت را درست کردید، بعد دیگر نمی توانید بروید توی خانه کوچکی، مثلاً با وسایل مختصری زندگی کنید. این جور نمی شود. دیگر چون خراب شده و از دست رفته است. از اول، پایه زندگی را براساس سادگی و ساده زیستی بگذارید تا زندگی بر خودتان، بر کسانتان و بر مردم جامعه ان شاءالله آسان شود.
متاسفانه برخی افراد می‌‌گویند که در جامعه الآن باید مراسم را با تجملات برگزار کرد و دیگر در این دوره و زمانه نمی‌توان از ازدواج آسان سخن گفت، اما باید به آن‌ها گفت که هنوز در همین شهر خودمان افرادی هستند که اصل سادگی را سرلوحه زندگی خود قرار داده‌اند.
نمونه آن زوج جوانی هستند که در شب میلاد پر برکت امام حسین (علیه السلام) با سادگی وصف نشدنی پیمان زندگی خود را بدون هیچ گناهی و هیچ آلایشی در مکانی مقدس بستند.
آقای مهدی کیانی دانشجوی 22 ساله و خانم سمانه طهماسبی طلبه حوزه علمیه خواهران 21 ساله زوج جوانی هستند که در کمال زیبایی، شروعی ساده برای زندگی خود انتخاب کردند و مراسم خود را بدون هیچ تجملی در بوستان شهدای گمنام شهرستان  بیرجند برگزار کردند.
 
سمانه طهماسبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: حاج حسین یکتا راوی دفاع مقدس می‌گفتند:"همه شهدا شب جمعه کنار هم جمع می‌شوند و امام حسین(ع)نیز حضور دارند و خاطرات دوران جنگ و عاشورا بیان می‌شود"، حالا خوشحالم که شهدا ما را در این شب جمعه خود پذیرفتند و اینکه امشب میلاد امام حسین (ع) است و من نیز در جمعشان حضور داشته باشم.
چون با روحیات من آشنا بودند قبول کردند
وی افزود: خانواده هر چه که من گفتم را قبول کردند و شاید مجلس دیگری را در ذهن داشتند، اما چون با روحیات من آشنا بودند قبول کردند.
این عروس بیرجندی بیان کرد: من این مراسم را دوست داشتم و به آقا پیشنهاد دادم و ایشان هم قبول کردند.
در این مکان آرامش خاصی وجود دارد
طهماسبی تصریح کرد: تفکرات افراد با هم متفاوت است اما به نظرم در این مکان آرامش خاصی وجود دارد.
وی اضافه کرد: تصمیم داریم برای مراسم ازدواجمان به کربلا برویم و امیدواریم طلبیده شویم.
این عروس بیرجندی خاطرنشان کرد: دانشجویان ، طلبه‌ها و اقوام میهمانان ما هستند.
ضمانت می‌کنم که امام حسین(ع) و شهدا دستشان را خواهند گرفت
طهماسبی به دیگر زوج‌ها توصیه کرد: اگر دوست داشتند که مراسمشان را در این مکان‌ها بگیرند ضمانت می‌کنم که امام حسین(ع) و شهدا دستشان را خواهند گرفت.
وی اذعان داشت: خوشبختی در زندگی به مراسم آن‌چنانی و طلا و جواهرات نیست و همین که از اهل بیت جدا نشویم خوشبختی است چرا اگر جدا شدیم دیگر خوشبختی نخواهیم داشت.
این عروس بیرجندی آرزو کرد: امیدوارم زندگی‌مان خوب باشد تا اگر افرادی زندگی ما را ببینند به برگزاری مراسمشان در چنین مکان‌هایی تشویق شوند.
جوانان باید از سخت‌گیری‌های بی مورد خودداری کنند
صغری حجی پور، مدیر حوزه علمیه نرجس خواهران بیرجند نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان،اظهار کرد: ایده‌آل صددرصد برای هیچ کس وجود ندارد و جوانان باید از سخت‌گیری‌های بی مورد خودداری کنند.
وی تصریح کرد: جوانان ملاک‌های سطحی مانند زیبایی و ثروت را معیار اصلی ازدواج قرار ندهند چرا که این‌ها زیاد خوشبختی نمی‌آورد.
مدیر حوزه علمیه نرجس خواهران بیرجند تقوی و ایمان را از ملاک های اصلی ازدواج دانست و گفت: اگر فردی ایمان داشته باشد در همه مسائل زندگی گذشت، ایثار و موارد دیگر را مد نظر قرار می‌دهد.
حجی‌پور با اشاره به زندگی زوج جوانی که زندگی خود را در کنار شهدا آغاز کردند، بیان کرد: این زوج جوان که بدون هیچ تشریفاتی زندگی خود را شروع می‌کنند و شهدا را شاهد زندگی خود قرار داده‌اند، خوشبختی در زندگی‌شان تضمین‌ شده است.
جوانان اگر بخواهند می‌توانند زندگی خود را بدون معصیت آغاز کنند
وی افزود: خانواده‌ها را می توان راضی کرد که مجالس بدون تجملات باشد، چرا که در هرصورت عروس و داماد گل سرسبد مجلس هستند و اگر بخواهند می‌توانند زندگی خود را بدون معصیت آغاز کنند.
مدیر حوزه علمیه نرجس خواهران بیرجند به نقش واسطه‌ها در ازدواج اشاره کرد و تصریح کرد: بزرگان ما عارشان نباشد که جوانانی را که مناسب یکدیگر هستند را به هم معرفی کنند.
حجی‌پور به خانواده‌ها توصیه کرد که سخت‌گیری نداشته باشند تا جوانان جرئت ازدواج را داشته باشند.
همانطور که بزرگان بر تربیت فرزندان در ابتدایی‌ترین سال‌های زندگی‌ تاکید دارند و معتقد هستند که خمیر مایه اصلی انسان در دوران کودکی شکل می‌گیرد در امر ازدواج نیز این مسئله وجود دارد.
اگر در ابتدای ازدواج که دو شخص یک شروع تازه را با هم دارند، مسائل غلط مانند رسم و رسومات کذایی،خرج‌های هنگفت، تجمل گرایی و معصیت وارد شود این زوج در سال‌های بعد زندگی دچار مشکلاتی خواهند شد که شاید بتوان گفت مسبب اصلی آن خود و خانواده‌ها بوده‌اند.
پس ای کاش خانواده‌ها و زوج‌ها از این زوج الگوبرداری داشته باشند و با توکل برخدا بهترین زندگی را برای فرزندان وخودشان بسازند.  
کد مطلب: 120549
 


 
 
روز دانشجو، سیره شهدا، تعالی دانشگاه
 

دکتر عبدالله ارژندی- اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی...