قاب سرخ
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۵
* محمد اسفندیاری، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران و دبیر نخستین جشنواره عکس «قاب سرخ»
 
یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران زنده نگه‌داشتن یاد و نام شهدا در جامعه است. مأموریتی که به تعبیر مقام معظم رهبری مدظله‌العالی فضیلت آن کمتر از شهادت نیست.
این مأموریت تاکنون در قالب اقدامات مختلفی در حوزه‌های گوناگون انجام گرفته است. هشت سال دفاع مقدس برای ما مظهر شجاعت، ایثار، دین‌داری و تبعیت از ولایت و فداکاری زنان و مردان کشورمان است. تاکنون موضوع دفاع مقدس دست‌مایه خلق آثار هنری بسیاری شده است. هنر دفاع مقدس در تمام شاخه‌های آن، هنر ویژه این مرزوبوم است و درواقع هنر ملی جمهوری اسلامی ایران نیز به‌گونه‌ای بر این اساس خلق و توسعه یافته است. مسلم است هدف اصلی هنری که به موضوع دفاع مقدس و مقاومت و پایداری می‌پردازد دقیقاً حفظ، حراست، نگهداری و همچنین توسعه اندیشه، تفکر و فرهنگ ایثار و شهادت است و این موضوع دریای بیکرانی است که سالیان سال به درازای عمر بشریت قوام و دوام دارد و وظیفه ماست که در هر برهه از تاریخ با اندیشه و کار همراه با نوآوری و خلاقیت متناسب با زمان، آن را شاداب و زنده نگه داریم.
هدف از جشنواره قاب سرخ عکاسی در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت است و بر اساس فرمایش حضرت امام خمینی (ره) که فرمودند: «شهدا امامزادگان عشق‌اند که مزارشان زیارتگاه اهل یقین است»، شکل گرفته و طراحی شده است.
قاب سرخ، قابی است برای درست ورق زدن تاریخ کشورمان و به ثبت رساندن اندیشه و نگاه مردم در قاب عکس و لنز دوربین آنان.
در طول 8 سال دفاع مقدس، عکاسان بسیاری، زوایای گوناگون دفاع همه‌جانبه را به تصویر کشیدند. برخی خطوط مقدم نبرد و برخی پشت جبهه‌ها و کمک‌های مردمی را، در کار و کادر خود قرار دادند. در کنار عکاسان مطبوعاتی، خبری و رسانه‌ای، گروهی از رزمندگان، بسیجیان و نیروهای نظامی نیز با دوربین خود ثبت واقعیت‌ها و لحظات ناب را در لنز و قاب عکس خود قرار دادند.
امروزه عکس‌های بسیاری به‌صورت مجلدهای کتاب عکس چاپ و منتشر شده است.
در ادامه این روند و زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت تدارک برگزاری جشنواره‌ای با عنوان قاب سرخ در روزهای پایانی سال 1393 انجام گرفت تا بستری برای ایجاد خلاقیت‌های هنری در عرصه ثبت و ماندگار سازی رابطه میان مردم با مزار مطهر شهدا در روزهای نخست سال 1394 ایجاد شود.
-              تلاش برای معرفی مزار شهدا و مقام ایثار و شهادت
-              ارتقاء ارتباط میان هنرمندان عکاس مردمی با موضوع ایثار و شهادت در سراسر کشور
-              تلاش برای معرفی دستاوردهای ایثار و شهادت
از اهم اهداف برگزاری این جشنواره به شمار می‌آیند.
جشنواره‌ای که از 22 اسفند 93 همزمان با روز بزرگداشت شهدا، آغاز شد. فراخوان این جشنواره در 2 سطح حرفه‌ای (مردمی- با دوربین عکاسی) و غیرحرفه‌ای (مردمی – با موبایل) به اطلاع کلیه علاقه‌مندان رسید.
هنرمندان حرفه‌ای مردمی تصاویر خود را با دوربین‌های عکاسی و هنرمندان غیرحرفه‌ای با موبایل این لحظه‌ها را از دریچه دوربین تلفن همراه یا دوربین‌های ساده خود ثبت نموده و به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند.
دراین‌ارتباط 3000 عکس از سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.
رونق بخش‌های دانش‌آموزی و دانشجویی و بخش ویژه روستا، از نقاط برجسته این جشنواره بود که نشان از وجود ظرفیت‌های کلانی در این حوزه دارد که ضروری می‌نماید برای بهره‌گیری بیش‌ازپیش از آن، برنامه‌ریزی‌های بهتری از سوی نهادهای مختلف صورت پذیرد.
کد مطلب: 121700