ماه فضیلت و مهربانی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۷
*بهمن معتمدنیا از کارکنان اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان خوزستان
 
ماه رمضان در روايات اسلامى، ماه خدا و ميهمانى امت پيامبر اكرم (صلی‌الله عليه وآله) خوانده شده است و خداوند متعال در این ماه از بندگان خود، نهايت كرامت و مهربانى را به عمل می‌آورد.
اين ماه، در ميان مسلمانان از احترام، اهميت و جايگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و ماه سلوك روحى آنان است.
مؤمنان با مقدمه سازى و فراهم كردن زمینه‌های معنوى در ماه‌های رجب و شعبان هر سال به این ماه شريف و پربركت وارد می‌شوند.
با حلول اين ماه، با شور و اشتياق فراوان، اطعام و افطارى دادن به نيازمندان، شب زنده دارى و عبادت کرده، با تلاوت قرآن، دعا، استغفار، دادن صدقه، روزه‌داری و... روح و جان خود را از سرچشمه‌ی فيض الهى سيراب می‌کنند.
فضایل ماه رمضان بسیارند و ذكر تمام آن‌ها آن از حوصله‌ی اين مقال خارج است اما ذكر برخى از این فضایل خالى از لطف نيست.
ماه مبارك رمضان، به جهت نزول قرآن كريم در آن و ویژگی‌های منحصرى كه دارد، در ميان ماه‌های سال قمرى برترين است. لذا ذکر عنوان «برترين ماه سال» برای این ماه به جهت ویژگی‌های برتری که دارد، کاملاً بجاست.
همچنین، بنا بر تصریح قرآن «ماه رمضان، ماهى است كه قرآن براى هدايت انسان‌ها در آن نازل شده است» لذا ازاین‌جهت، یعنی «نزول كتاب آسمانى قرآن در اين ماه» شاخص است.
توفيق روزه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های اسلام براى تقويت و رشد بعد معنوى انسان، تقويت تقوا و پرهيزگارى و اخلاص، ممانعت از عذاب‌های دنيوى و اخروى، ایجاد و فراهم آوردن آرامش روان و جسم، پیشگیری از نفوذ و تأثیر وسوسه‌ها و دسیسه‌های شيطان و خنثی شدن آن، برقراری مساوات بين غنى و فقير، احيای فضایل اخلاقى و تقویت روحیه‌ی خوددارى و پرهیز از شهوات، کمک به انجام تكاليف شرعی و دینی، بهره‌مندی از رحمت و برکات خداوندی به جهت وجود شب قدر در اين ماه و برخورداری از نعمات و مواهب الهی، تقدير مقدرات و سرنوشت انسان‌ها، بهار قرآن و فضیلت‌های بی‌شمار تلاوت آیات قرآن، و بسیاری فضایل دیگر که در سایه‌سار این فرصت عالی الهی حاصل می‌شود.
البته تردیدی نیست که بهره‌مندی از برکات و ثواب‌هایی كه براى ماه مبارك رمضان و روزه‌داری ذكر شده، از آن‌کسانی است كه حقيقت این ماه را درک نموده و به محتوای تکالیف و درون‌مایه‌های معنوی آن عمل کنند.
در گفتار و كردار به آداب‌ورسوم آن پایبند باشند و به آن‌ها جامه‌ی عمل بپوشانند.
تلاوت قرآنشان، توأم با تدبر و عمل باشد و به آيات الهی و احكام آن عمل نمایند.
از روزه‌دارانی نباشند که از روزه‌داری، فقط تحمل رنج گرسنگى و تشنگی‌اش را می‌دانند و از عمل به حقیقت روزه‌داری غافل مانده‌اند.
بنابراين، در این ماه مبارک، که فرصتی برای کسب فیض الهی و فضایل بسیار آن پیش آمده است، شایسته است که با اخلاص، توكل و توسل به اهل‌بیت (علیهم‌السلام) و عمل به دستورها و احكام قرآن كريم، دورى از گناهان، انجام توبه و استغفار صادقانه و خالصانه، عبادت و شب‌زنده‌داری، زمینه‌ی درک فضیلت‌های ارزشمند ماه مبارك رمضان، به‌ویژه درک فضيلت شب قدر را فراهم و در راستاى رسيدن به كمال، سعادت، جلب رضایت پروردگار، و سربلندی در دنیا و آخرت گام برداشت.
حسن ختام این گفتار، سخن زیبایی از حضرت امام سجاد (علیه‌السلام) است که در دعاى حلول ماه رمضان، از درگاه خداوند تقاضا فرمود: به‌وسیله‌ی روزه‌ی اين ماه یاری‌مان ده تا اندام‌های خود را از معاصى تو نگه داريم و آن‌ها را به كارهايى گيريم كه خشنودى تو را فراهم آورد، تا با گوش‌هایمان سخنان بيهوده نشنويم و با چشمانمان به دين لهو و لعب نشتابيم و تا دستانمان را به سوى حرام نگشاييم و با پاهايمان به سوى آن چه منع شده ره نسپاريم و تا شکم‌هایمان جز آن چه را تو حلال كرده اى در خود جاى ندهد و زبان‌هایمان جز به آن چه تو خبر داده اى و بيان فرموده اى گويا نشود.
 
کد مطلب: 123950