داخلی صفحه گلستان خبر
 
سردار شهید محمد رضا عسگری
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۴
سردار شهید محمد رضا عسگری
 
در ششم مهر یک هزار و سیصد و سی و شش در روستای لیوان‌غربی در شهرستان گرگان به دنیا آمد. خانواده‌اش در زمان تولد محمدرضا شرایط دشواری داشتند و مادر او در دوران بارداری مجبور بود در کنار رسیدگی به امور خانه به صحرا رفته و در کار جمع‌آوری محصولات کشاورزی به پدرش کمک کند .محمدرضا، در هفت سالگی وارد دبستان دادگر (سابق) در روستای محل تولد خود شد و دوران ابتدایی را در همین روستا به پایان رساند. 
خواهر بزرگش درباره این دوران از زندگی محمدرضا می‌گوید: در همان کودکی به خاطر علاقه به قرآن، قرائت آن را به خوبی فرا گرفت. بچه فعال و زرنگی بود و از همان دوران احساس مسئولیت می‌کرد. کمتر به فکر بازی بود و همیشه در این اندیشه بود که بتواند کمکی به خانواده بکند، به پدر و مادرش علاقه شدیدی داشت و به آنها احترام می‌گذاشت. تکالیف مدرسه را به موقع انجام می‌داد و پس از آن برای کمک به پدر و مادر به صحرا می‌رفت. به خاطر کمک به پدر و مادر، خود را به آب و آتش می‌زد. مرا محرم اسرار خود می‌دانست و مسائل و مشکلاتش را با در میان می‌گذاشت.
محمدرضا، پس از به پایان رساندن دوره ابتدایی به دلیل نبود مدرسه راهنمایی در زادگاهش، برای ادامه تحصیل به بندرگز رفت و در مدرسه دکتر معین آن شهرستان مشغول تحصیل شد. در آنجا اتاقی اجاره کرد اما از پس مخارج آن بر نمی‌آمد. صاحبخانه وقتی متوجه وضعیت نامناسب اقتصادی او شد، نه تنها اجاره‌ای از او نگرفت بلکه کمک هم می‌کرد.
محمدرضا 17 ساله بود که پدرش را از دست داد. بعد از آن برای اینکه بتواند روزها به کسب و کار بپردازد. شبانه ادامه تحصیل داد. ابتدا آرایشگر شد و پس از آن مدتی قهوه‌خانه‌ای به راه انداخت و زمانی هم بلال‌فروشی می‌کرد. سرانجام، با مرارت و پس از طی دوره متوسطه در 18 سالگی موفق به دریافت دیپلم در رشته علوم طبیعی شد. پس از فارغ‌التحصیلی چون پدر نداشت و سرپرست خانواده بود از انجام خدمت سربازی معاف و در کارخانه رب گوجه‌فرنگی مشغول به کار شد. 
با آغاز انقلاب اسلامی و اوج گیری مبارزات مردم ایران علیه رژیم شاه، محمدرضا نیز به صف مبارزان پیوست. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران کرد. در چهاردهم مهر یک هزار و سیصد و پنجاه و هشت به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بندرگز درآمد. در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی که ضد انقلابیون در شهر گنبد، جنگ مسلحانه به راه انداخته بودند محمدرضا عسگری در سرکوبی به اتفاق سایر پاسداران انقلاب اقدام به جمع آوری سلاحهایی کرد که در منطقه به خصوص در آق قلا پخش شده بود. این اقدام نقش مؤثری در ایجاد آرامش در منطقه و برهم خوردن نقشه های ضد انقلاب داشت. با تشدید بحران کردستان محمدرضا به آن منطقه عزیمت کرد و سرانجام دهم تیرماه سال یکهزار و سیصد و شصت و پنج در عملیات کربلای 1 منطقه دشت مهران به شهادت رسید.
سردار مرتضی قربانی فرمانده لشکر 25 کربلا می گوید: اگر لشکر کربلا چهار ستون داشت . یکی از این ستونها سردار عسگری بود.
به خانواده عسگری به پاس صبر و استقامت که در راه انقلاب و جنگ از خود نشان دادند. از طرف فرمانده کل قوا حضرت آیت الله خامنه ای نشان فتح اعطا شد. خانم صدیقه بهرامی مادر شهید محمدرضا عسگری پس از پنج سال انتظار در حالی که مراسم تشییع جنازه شهید تندگویان وزیر نفت سابق را از تلویزیون تماشا می کرد جان به جان آفرین تسلیم کرد.
روحش شاد یادش گرامی و پر رهرو باد.
 
انتهای پیام/
کد مطلب: 124724