قدرت نرم راهپیمایی اربعین
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۸
محمد اسفندیاری، مشاور رسانه ای رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران
 
پس از مبعث پیامبر اکرم صلی ا... علیه و آله و سلم عاشورا مهم‌ترین واقعه و بیشترین نقش اصلاحی و روشنگرانه را در فرهنگ مسلمانان ایجاد نموده است. هیچ حادثه‌ای را در تاریخ جهان تا به امروز ، هرچند بزرگ و گسترده هم باشد از نظر تأثیر مثبت نمی‌توان با عاشورا مقایسه کرد.
فرهنگ ایثار و شهادت، فرهنگ مبارزه با ظلم و انحراف در کشورها و ادیان و بعضاً رهبران بزرگ جهانی است که از مرکزیت عاشورا نتیجه می‌گیرد. می‌توان گفت عاشورا نقطه عطفی در تاریخ جهان به حساب می‌آید. مورخین و محدثین پیرامون حدیث پیامبر اکرم (ص) که فرمودند «حسین منی و انا من الحسین» می‌گویند حتی رسالت نبوی با قیام افشاگرانه فرزندش امام حسین علیه‌السلام از گزند تحریف و تخریب، نجات معنوی یافت و جاودانه شده است.
بر همین اساس و بر اثر طراحی صورت گرفته و نگاه ویژه آقا امام حسین(ع) به فرهنگ ایثار و شهادت، در جامعه کنونی چند سالی است که راهپیمایی شیعیان به‌سوی حرم آقا امام حسین(ع) در روز اربعین به‌صورت جدی و تأثیرگذار، همانند یک قدرت نرم وارد عرصه ادبیات سیاسی و مذهبی جهان شده است. در تاریخ می‌خوانیم راهپیمایی چند هزار کیلومتری طرفداران حزب کمونیست چین در سال 1949 و راهپیمایی بزرگ نمک توسط گاندی رهبر استقلال هند و... اینک قدرت نرم اسلام و حضور شیعیان در راهپیمایی بزرگ اربعین ازنظر مسافت،فراگیری و جمعیت همچنین جهانی بودن در سراسر دنیا به‌عنوان بزرگ‌ترین راهپیمایی مستمر تاریخ به‌حساب می‌آید و این نشانه رشد و تکامل فرهنگ عاشورایی می‌باشد که در اربعین یعنی چهلم شهدای کربلا به منصه ظهور رسیده است.
آنچه مسلم است راهپیمایی‌ها و گردهمایی‌های بزرگ جهان نمادی است برای ابراز وجود یک ملت، قوم، اندیشه و ایدئولوژی و می‌توان گفت یک قدرت نرم در جهان امروز به حساب می‌آید.
پس از فروپاشی ارتش بعث عراق اتفاقی شگرف و معجزه‌وار رخ داد. شیعیان عراقی که دیگر سرنیزه عراق را بر گلوی خود نمی‌دیدند در غیاب نیروهای ائتلاف که برای فتح بغداد در مرکز این کشور قرار داشتند در سالروز اربعین به سمت مرقد مطهر آقا و مولای ایثار و شهادت حرکت کردند و سیل مشتاقان شیعیان عراقی از شهرهای مختلف اولین راهپیمایی خودجوش را در مقابل چشمان حیرت‌زده آمریکائیان متجاوز به رخ جهانیان کشیدند.
اکنون پس از چند سال این حرکت خودجوش به یک سنت عظیم و حرکت قدرت نرم برای بزرگداشت اصلی‌ترین ایدئولوژی جهان در طول تاریخ تبدیل شده است.
این راهپیمایی که یک سنت دیرینه عزاداری است از سطح عراق و خاورمیانه فراتر رفته و در ابعاد بزرگ جهانی شکل گرفته است. اربعین نمادی از استمرار به سمت فرهنگ عاشورایی دارد و شاید می‌توان گفت مردم مسلمان جهان امروز به ندای تاریخی و اثربخش مولای ایثار و شهادت لبیک‌گو هستند؛
که: هل من ناصراً ینصرنی
به قطع می‌توان گفت امروزه شعارهای رزمندگان اسلام، شهیدان گلگون‌کفن 8 سال دفاع مقدس و خانواده معظم، معزز شهدا به شکل نوینی حاصل آمده است تا مردم و امت واحده اسلام در راهپیمایی بزرگ جهان رو به‌سوی کربلا در حرکت باشند و مطمئناً هم راه قدس از کربلا می‌گذرد. راز و رمز اربعین، راز و رمز شهدای کربلا راه آقا امام حسین (ع) و راز و رمز شهیدان 8 سال دفاع مقدس و شهیدان انقلاب اسلامی ما، بر همین استوار است.
درباره راز و رمز عدد چهل (اربعین) باید گفت: در قرآن میقات حضرت موسی با پروردگارش طی چهل روز حاصل شده است و نقل است حضرت آدم چهل شبانه‌روز بر روی کوه صفا در حال سجده بود و درباره قوم بنی‌اسرائیل هم آمده است که برای استجابت دعایشان چهل شبانه‌روز ناله و ضجه می‌کردند و نقل است اگر چهل روز انسانی خالصانه برای خدا باشد خداوند او را در دنیا زاهد کرده و راه و چاره زندگی را به او می‌آموزد و حکمت را در قلب و زبانش جاری می‌کند.
سبب تألیف صدها اثر با عنوان چهل حدیث از این باب است و از معصوم روایت است اگر کسی از امت من چهل حدیث حفظ کند که در امر دینش از آن‌ها بهره ببرد خداوند در قیامت او را فقیه و عالم محشور می‌کند درباره نطفه می‌گویند پس از چهل روز علقه می‌شود.
در روایت است که مؤمن چهل نشانه دارد که یکی از آن چهل نشانه خواندن زیارت اربعین است.
باید قبول کرد عدد چهل یک تحول است نه احساس و خیال.باید ایمان داشت که اربعین دیگر یک سبک زندگی است برای مسلمان مؤمن حقیقت‌طلب.
در پیشاپیش این قافله‌ی بزرگ راهپیمایان و این قدرت نرم جهانی جابربن عبدا... انصاری را می‌بینیم که در چهلمین روز شهادت آقا امام حسین(ع) وقتی به غاضریه رسید در آب فرات غسل کرد پیراهن پاکیزه ای پوشید آنگاه قدری عطر خوش بر سر و بدن پاشید و پابرهنه روانه زیارت شد و تا نزد سر مبارک امام حسین علیه‌السلام رفت و سه مرتبه با صدای بلند ا... اکبر گفت و بی‌هوش شد.
چون به هوش آمد باز گفت: السلام علیک یا آل ا... و آماده زیارت اربعین شد.
سلام ما بر همه راهیان حلقه‌ی نور به سمت نور و به‌سوی میقات همیشه فرهنگ ایثار و شهادت، اجرتان با سیدالشهدا – راهپیمایان اربعین حسینی سال 1394
انتهای پیام/
کد مطلب: 143815