ضرورت‌های وحدت مسلمانان
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۳۶
 
در طی قرون گذشته درد اساسی جهان اسلام، وجود شکاف‌های کهنه میان فِرَق اسلامی بوده که همواره مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گرفته و به همین دلیل مفهوم اتحاد اسلامی در صد سال اخیر میان علما و فضلای روشنفکر اسلامی مطرح شده است. در دوران پس از انقلاب اسلامی بر تلاش دشمنان برای تفرقه‌افکنی بین مسلمانان افزوده شد؛ این در حالی بود که برای مقابله با توطئه دشمنان، وحدت بین مسلمانان اهل تسنن و تشیع بیش از هر زمان دیگری در داخل و خارج از کشور اهمیت یافت که با توجه به دو روایت متفاوت اهل تسنن و شیعیان درباره زمان ولادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و لزوم همدلی و وحدت مسلمانان، روزهای فاصله بین دوازدهم تا هفدهم ربیع‌الاول با موافقت حضرت امام خمینی (ره) به‌عنوان «هفته وحدت» نام‌گذاری شد. واژه‌های وحدت و برادری از زیباترین واژه‌ها هستند. برادری و وحدتی که پیامبر رحمت (ص) در استمرار رسالت انبیای عظام برای جوامع بشری به ارمغان آورد. زمانی که پیامبر اکرم (ص) مهاجرین و انصار را به میثاق اخوت و عقد برادری فراخواند، برای نخستین بار گلبانگ وحدت در فضای مدینه طنین‌افکن شد. سنگ زیرین بنای اتحاد و همبستگی اسلامی نهاده شد و ارزش‌های متعالی اسلامی برادری و اتحاد، جانشین ارزش‌های جاهلی و تفرقه شد. پیامبر اسلام (ص) با استناد به آیات قرآن، مسلمانان را به اعتصام به حبل‌المتین الهی، پرهیز از تفرقه و تشکیل امت واحده دعوت کرد. در پرتو این وحدت مسلمانان با چیرگی بر دشمنان، شاهد فتح و پیروزی شدند.
وحدت اسلامی که قوی‌ترین عامل توانمندی و اقتدار امت اسلام محسوب می‌شود، از دیرباز دست‌خوش توطئه‌های دشمنان قرار گرفته است. استعمارگران خارجی و وابستگان آن‌ها که قوت خود را در ضعف جوامع اسلامی می‌جویند، برای ادامه سلطه و غارت منابع و ثروت ملل اسلامی، سعی در فرو ریختن دیوار اعتماد و تخریب فضای برادری حاکم میان ملل اسلامی داشته‌اند. حضرت امام خمینی (ره) با تأکید بر اهمیت عامل حیاتی وحدت اسلامی، نقش استعمار در از بین بردن آن را چنین بازگو نموده‌اند: «علما و اندیشمندان سراسر جهان به‌ویژه علما و متفکران بزرگ اسلام، یکدل و یک‌جهت در راه نجات بشریت از سلطه ظالمانه این اقلیت حیله‌باز و توطئه‌گر بپاخیزند.» ایشان همچنین تأکید کرده‌اند «ما برای دفاع از اسلام و ممالک اسلامی، استقلال ممالک اسلامی درهرحال مهیا هستیم، برنامه ما - که برنامه اسلام است- وحدت کلمه مسلمین است، اتحاد ممالک اسلامی است، برادری با جمیع فِرق اسلامی است.» حضرت امام خمینی (ره) ضمن یادآوری توسعه اخوت دینی میان پیروان تمامی مذاهب، خطاب به ملت ایران چنین می‌فرمایند: «من امیدوارم که تمام برادرهای ما در اطراف ایران، چه برادران اهل سنت و چه برادرهای اهل تشیع و تمام کسانی که در این ملت هستند، از اقلیت‌های مذهبی، با هم جمع باشند و همه مثل برادر با هم رفتار کنند تا اینکه این مملکت به پیش برود.»
طبعاً منظور از وحدت اسلامی این نیست که فرقه‌های اسلامی برای ایجاد اتحاد اسلامی از اصول اعتقادی و یا غیر اعتقادی خود صرف‌نظر کنند و به‌اصطلاح مشترکات همه فرق را بگیرند و مختصات همه را کنار بگذارند، بلکه منظور از وحدت و یکپارچگی این است که با توجه به مشترکاتی که بین همه طوایف و فرقه‌های اسلامی وجود دارد و همگی به خداوند یگانه، پیامبر اسلام (ص)، قرآن کریم، قبله مشترک، روز معاد و احکام اسلامی مثل نماز، روزه، حج و زکات اعتقاد دارند، با همدلی با یکدیگر همکاری کنند. کما اینکه مقام معظم رهبری حضرت آیت ا... خامنه‌ای (مدظله‌العالی) نیز فرموده‌اند: «ما نمی‌گوییم که سنی‌های عالم بیایند شیعه بشوند، یا شیعه‌های عالم دست از عقیده‌شان بردارند، البته اگر یک سنی یا هر کسی تحقیق و تفحص کرد، عقیده‌اش هر چه باشد، باید بر طبق عقیده و تحقیق خودش عمل کند. تکلیف او با خدایش است. حرف ما در هفته وحدت به‌عنوان پیام وحدت این است که مسلمانان بیایند با هم متحد بشوند و با یکدیگر دشمنی نکنند. محور هم کتاب خدا و سنت نبی اکرم (ص) و شریعت اسلامی باشد.»
در طی سال‌های گذشته با تشکیل و تأسیس «مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی» از سوی رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) زمینه‌ای برای گفت‌وگوی مستقیم اندیشمندان و صاحب‌نظران برجسته جهان اسلام هموار گردید و همین امر موجب شد تا گام‌های مهمی در مقوله وحدت اسلامی برداشته شود. از سوی دیگر دشمنان اسلام، با سردمداری آمریکا و اسرائیل و همراهی عوامل منطقه‌ای آن‌ها، برنامه‌های وسیعی برای گسترش دامنه اختلافات به‌ویژه با ایجاد گروه‌های تکفیری در پیش گرفته‌اند و متأسفانه بخش عمده منطقه خاورمیانه را درگیر اختلافات مذهبی نموده‌اند و بر همین مدار توانسته‌اند پروژه اسلام هراسی را وارد مراحل جدیدتری کنند و در ابعاد وسیعی مسلمانان را منشأ اقدامات تروریستی معرفی نمایند. خوشبختانه در طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی با توجه به سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی و افزایش آگاهی مردم و تلاش علمای دینی، وحدت بین اهل تسنن و تشیع در جامعه ایران در سطحی افزایش یافت که از مجموع 230 هزار شهیدی که تقدیم انقلاب و اسلام شده است، قریب به 11 هزار شهید اهل تسنن می‌باشند و این مطلب، عینی شدن وحدت مسلمانان در جامعه ایران را به‌خوبی بیان می‌کند. ضمن آن‌که حضور نیروهای اهل تسنن در دفاع از حرم حضرت زینب (س) و شهادت تعدادی از این عزیزان، برگ جدیدی از این اتحاد را نشان می‌دهد.
به‌طور طبیعی تجلیل از خانواده‌های الگوی عملی وحدت بین اهل تسنن و شیعیان در جامعه ایران، یکی از وظایفی است که بیش از هر زمان دیگری می‌بایست در مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر نهادهای ذی‌ربط مورد توجه قرار گیرد. اقدام قابل‌تقدیر بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گلستان و نیز مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور در برگزاری مراسم نکوداشت شهدای اهل تسنن شمال کشور در 26 آذرماه سال جاری اقدامی هوشمندانه در آستانه هفته وحدت و شرایط خاص منطقه خاورمیانه بود که استمرار و توسعه چنین اقداماتی می‌تواند ضمن یادآوری عمق وحدت و برادری اهل تسنن با شیعیان، بر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیز تأثیر به سزایی داشته باشد. همان‌طور که پرداختن به شهدا و ایثارگران سایر اقلیت‌های دینی و تجلیل از این عزیزان نیز بیانگر قدردانی از الگوهای عملی وحدت ملی خواهد بود. همچنین ترسیم چهره واقعی تکفیری‌ها و منافقین و نیز تبیین وضعیت قربانیان ترور در ایران که با حمایت آمریکا و اسرائیل و کشورهای غربی صورت گرفته، از موضوعاتی است که در مقابله با توطئه‌های دشمنان برای اسلام هراسی و ایران هراسی مؤثر است و می‌تواند زمینه‌ساز وحدت بیشتر مسلمانان گردد.
انتهای پیام/
کد مطلب: 146684