بیانیه بنیاد شهید استان به مناسبت سالروز شهادت شهید نواب صفوی
شهید نواب صفوی جزء شخصیت‌هایی است که نام اوهمواره یادآورظلم ستیزی است
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۹
اداره کل بنیادشهید و امور ایثارگران خراسان رضوی طی بیانیه‌ای 27 دیماه ، شصتمین سالروز شهادت مظلومانه شهید نواب صفوی و دیگر اعضای فدائیان اسلام را به عموم مردم شهیدپرور ایران اسلامی تبریک و تسلیت گفت.
دراین بیانیه آمده است: در تاریخ هرملتی افراد انگشت شماری هستند که برای تحقق عدالت و پیاده شدن ارزشهای انسانی و اعتقادات دینی حاضر به فداشدن جان خود شدند، در راستای مبارزات تاریخی ملت ایران علیه جریانهای هویت شکن ضد دینی، استبداد داخلی و قدرتهای مداخله گرانه خارجی جنبش شیعی و ایدئولوژیک فدائیان اسلام دارای جایگاه و اهمیت فوق العاده‌ای است.
در ادامه این بیانیه آمده است: جمعیت فدائیان اسلام از پدیده‌های منحصربه فرد در تاریخ مبارزات مردم ایران بود که پس از فروپاشی خیمه‌های استبداد رضاشاهی تحت رهبری سیدمجتبی نواب صفوی و با حضور جمعی از جوانان مخلص و فداکار شکل گرفت و هدف این گروه اجرای احکام اسلامی بود که در مقاطع مختلف تاریخ به اشکال مختلف بروزکرد.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: جمعیت فدائیان اسلام به رهبری شهید نواب صفوی در طول بیش از 10 سال فعالیت سیاسی و انقلابی علیه رژیم شاه و دولت‌های وابسته به آن حاصل دستاوردهای برجسته‌ای از جمله ملی شدن صنعت نفت در ایران شدند لذا هرگاه مبارزات نفت در فرآیند خود دچار انسداد شد اقدامات به موقع فدائیان اسلام معادلات آنان را به هم می‌ریخت چنان که سرانجام منجربه ملی شدن صنعت نفت در بیست ونهم اسفند ماه 1329 شد.
گفتنی است: شهید مجتبی میرلوحی معروف به نواب صفوی سال 1303 در یک خانواده متدین و روحانی مقیم محله خانی‌آباد تهران دیده به جهان گشود. در 25  آبانماه 1324 حسین علاء نخست وزیر وقت آن روز دستور سرکوبی فدائیان اسلام را داد و در نخستین روزهای آذرماه همان سال شهید نواب صفوی به همراه مظفر ذوالقدر و سیدمجتبی احدی و خلیل طهماسبی دستگیر شدند و دادگاه نظامی تشکیل گردید پس از بازداشت حکم اعدام برای آنان صادر شد و در صبحگاه27 دیماه 1334 مصادف با سالگرد شهادت صدیقه طاهره حضرت فاطمه زهرا(س) ساعت 3:30 نیمه شب در حالی که شهید نواب صفوی شکنجه زیادی را متحمل شده بود به همراه سه یار فداکارش با چشمانی باز به خیل شهدا پیوستند.
"انتهای پیام"
 
کد مطلب: 149028