استمرار راه شهدا
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۶
 
بررسی تجربیات تاریخی در انقلاب‌های جهان نشان می‌دهد، به نتیجه رسیدن مبارزات نیروهای سیاسی و اجتماعی با حکومت مورد اعتراض و براندازی نظام سیاسی ستمگر حاکم بدون جان‌فشانی بخشی از نیروهای مبارز امکان‌پذیر نیست چراکه نظام سیاسی ستمگر حاکم با در اختیار داشتن قوه قهریه و نیروهای نظامی و امنیتی هر حرکتی را به‌شدت سرکوب می‌کند و هزینه‌های مبارزه سیاسی را آن‌قدر بالا می‌برد که جرئت اعتراض جدی را از مردم می‌گیرد. در چنین شرایطی آنچه سرنوشت‌ساز است ایمان نیروهای انقلابی به آرمان‌ها و ایدئولوژی انقلاب بوده که برای تحقق آن آرمان‌ها حاضر به پرداخت هر هزینه‌ای حتی بر کف نهادن جان خود باشند. به‌این‌ترتیب وجود نیروهای انقلابی، فداکار و ازجان‌گذشته امکان شکستن فضای نظامی امنیتی حاکم را فراهم می‌کند و زمینه‌ساز پیروزی حرکت مردمی برای براندازی نظام حاکم می‌شود.
با استقرار حکومت سلسله پهلوی نه‌تنها نسبت به گذشته بر استبداد سیاسی افزوده شد و وابستگی به قدرت‌های خارجی گسترش یافت بلکه سیاست کلی پهلوی‌ها برای نوسازی کشور به شیوه غربی و کنار گذاشتن سنت‌های دینی و اسلامی، زمینه‌ساز نارضایتی مردم به‌ویژه اقشار مذهبی گردید. از سوی دیگر مبارزات ملت ایران برای استقرار قانون اساسی و حفظ استقلال کشور به‌ویژه در ملی کردن صنعت نفت نیز با وقوع کودتای 28 مرداد 1332 نشان داد که استمرار اتحاد استبداد سلطنتی و استعمار خارجی کماکان مانع تحقق خواسته‌های ملت است و این باعث شد که مشروعیت حکومت محمدرضا شاه پهلوی دچار بحران جدی شود. از نشانه‌های جدی این بحران می‌توان به اعتراضات دانشجویی و شهادت سه تن از دانشجویان دانشگاه تهران در 16 آذر 1332 اشاره کرد. حکومت پهلوی پس از سرکوب شدید همه نیروهای سیاسی منتقد، با آگاهی از نداشتن حمایت مردمی، ضمن تشکیل ساواک با حمایت آمریکا و اسرائیل و تقویت نیروهای نظامی با تکیه‌بر درآمدهای نفتی و همچنین انعقاد قراردادهای امنیتی با آمریکا و استقرار مستشاران نظامی آمریکا، راه خود را از مردم جدا کرد. با تصویب لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی در سال 1341 که متضمن حذف شرط مسلمان بودن و سوگند به قرآن کریم نیز بود و همچنین اعلام برنامه‌های انقلاب سفید که اعتراض علمای دینی به‌ویژه امام خمینی (ره) را در برداشت و نهایتاً به سرکوب خونین اعتراضات مردم و شهادت جمعی از مبارزین مسلمان در قیام 15 خرداد 1342 منجر شد، فاصله بین حکومت پهلوی و جامعه آشکارتر شد و به‌تدریج فضای دوقطبی بر جامعه حاکم گردید. با سرکوب شدید نیروهای سیاسی، تقویت قدرت ساواک و نیروهای سرکوبگر و اعطای حق کاپیتولاسیون به اتباع آمریکایی به‌عنوان تکیه‌گاه حکومت پهلوی و تبعید امام خمینی (ره) ضمن آنکه هزینه فعالیت سیاسی به‌شدت افزایش یافت، فضای بسیار سنگینی بر جامعه حاکم شد اما ترور حسنعلی منصور نخست‌وزیر وقت در اول بهمن‌ماه 1343 توسط شهید محمد بخارایی از اعضای هیئت مؤتلفه اسلامی نشان داد که سرکوب خونین مردم بی‌پاسخ نمی‌ماند. درعین‌حال رژیم شاه سرکوب سیاسی را به‌شدت گسترش داد و فضای جامعه را با خفقان مواجه کرد. فضایی که گرچه در ظاهر از وجود ثبات و امنیت در کشور خبر می‌داد به‌نحوی‌که کاربرد اصطلاح جزیره ثبات را برای حکومت پهلوی در اذهان تحلیل گران غربی به‌ویژه دولتمردان آمریکایی در پی داشت، اما روند وقایع نشان داد این ثبات کاملاً لرزان است.
در چنین شرایطی باید دید که چگونه رژیم سلطنتی با قیام 19 دی 1356 مردم قم در اعتراض به انتشار مقاله توهین‌آمیز به مرجع عالی‌قدر دینی و رهبر نیروهای انقلابی حضرت امام خمینی (ره) که همراه با تقدیم خون شهدا بود در آستانه سقوط قرار گرفت چراکه ادامه راه شهدای قم، یزد و سایر نقاط کشور در زنجیره‌ای به‌هم‌پیوسته و متأثر از فرهنگ عاشورایی همه محاسبات را در هم ‌ریخت. خروش ملت ایران در لوای پرچم اسلام و نهضت امام حسین (ع) به‌راحتی هیمنه حکومت‌نظامی را در عاشورا و تاسوعا سال 1357 درهم شکست. دلبستگی ملت ایران به اسلام و فرهنگ عاشورا چنان فضای شهادت‌طلبی و مبارزه با طاغوت زمان را در جامعه تقویت کرد که سازمان مخوف ساواک و قدرتمندترین ارتش منطقه به‌عنوان تکیه گاه نیروهای غربی به‌ویژه آمریکا در حوزه خلیج‌فارس و خاورمیانه را در موضع انفعال قرار داد و البته در این مسیر آگاهی بخشی به نیروهای نظامی و طرفداران رژیم برای تبیین حقانیت راه انقلابیون مسلمان نیز، بسیار تأثیرگذار بود.
طبعاً شکل‌گیری روحیه شهادت‌طلبی و تقدیم خیل عظیم شهدای انقلاب اسلامی متأثر از ایمان عمیق دینی، فرهنگ‌سازی و آگاهی بخشی ایدئولوگ‌های انقلاب اسلامی بود. به‌نحوی‌که می‌توان گفت خمیرمایه اصلی فرهنگ انقلاب اسلامی مبتنی بر روحیه ایثارگری برای دستیابی به عدالت، آزادی و استقلال در چارچوب آموزه‌های دینی بود. تعمیق و گسترش روحیه ایثارگری و شهادت‌طلبی در کنار تدابیر هوشمندانه امام شهدا زمینه‌ای فراهم کرد که توطئه‌های متعدد ایجادشده توسط دشمنان داخلی و خارجی انقلاب اسلامی با شکست مواجه شد. همین روحیه ایثارگری و شهادت‌طلبی در طی هشت سال دفاع مقدس پایه اصلی حفظ امنیت ملی و حفاظت از کیان ملت و نظام مقدس جمهوری اسلامی شد و طی سال‌های بعد نیز مبنای مقاومت ملت ایران در برابر همه تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی دشمنان اسلام قرار گرفت. به‌عبارتی‌دیگر ادامه راه شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و حفظ روحیه ایثارگری به امنیت ملی جامعه ایران گره خورد. همان‌گونه که در طی 12 سال تحریم‌های بین‌المللی و فشارهای دشمنان در موضوعات هسته‌ای، باز هم وجود روحیه ایثار و مقاومت و تقدیم شهدای هسته‌ای بود که بار دیگر استقامت ملت ایران را دوچندان کرد و امروزه اگر آرامش و ثبات در کشور داریم و اگر افتخاری در مذاکرات هسته‌ای و اجرایی شدن برجام و شکست حصر اقتصادی و احقاق حق ملت ایران حاصل شده است به‌یقین متکی به همان روحیه مقاومت و ایثار و شهادت‌طلبی است و راه شهدا ادامه دارد تا عزت ملت مسلمان ایران و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی برقرار باشد.
کد مطلب: 150572