ترویج فرهنگ ایثار و تحقق اقتصاد مقاومتی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۴
 
نام‌گذاری سال 1395 از سوی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به‌عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»، آحاد مردم و همه نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی را به‌سوی حرکت جدی در تحقق این راهبرد اساسی فرا می‌خواند.
در دیدار نوروزی حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی نماینده محترم ولی‌فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با مسئولان و کارکنان بنیاد، ضمن برشماری ابعاد مختلف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، رویکردهای سه‌گانه بنیاد برای عمل به اقتصاد مقاومتی شامل توانمندسازی، ارتقاء بهره‌وری و توسعه فرهنگی اعلام گردید. به نظر می‌رسد موضوع توسعه فرهنگ ایثار و شهادت یکی از بنیادی‌ترین مباحث شکل‌دهنده اقتصاد مقاومتی است که ترویج و تعمیق آن می‌تواند در سبک زندگی مردم و نیز شیوه مدیریت در سازمان‌ها و نهادها، برای تحقق اقتصاد مقاومتی به‌صورت بسیار مؤثری، مفید واقع شود.
نقش برجسته فرهنگ ایثار و شهادت در تحولات پر شتاب بعد از انقلاب اسلامی و مقابله با مشکلات اقتصادی از جمله انواع تحریم‌ها و تهدیدات خارجی به گونه‌ای است که در بند 20 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر آن تأکید شده است. در این بند به «تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش‌افزوده، تولید ثروت، بهره‌وری، کارآفرینی، سرمایه‌گذاری و اشتغال مولد» اشاره شده و در بند 21 نیز گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی مطرح گردیده است.
نام‌گذاری سال‌های گذشته با تمرکز بر ظرفیت‌ها، توانایی‌ها و تهدیدهای پیش روی کشور نیز بیانگر این مطلب است که در این میان مقوله‌های فرهنگ و اقتصاد از اهمیت جدی‌تری برخوردار می‌باشند، کما اینکه سال 1393 به‌عنوان «سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نام‌گذاری شد. بر این اساس می‌توان گفت: فرهنگ و روحیه جهادی مبنا و کلید گفتمان اقتصاد مقاومتی است و شکل‌گیری فرهنگ و روحیه جهادی با ترویج و تعمیق فرهنگ ایثار و شهادت امکان‌پذیر است.
فرهنگ، بستر شکل‌گیری و خیزش هر نوع حرکت عملی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است. به‌این‌ترتیب، هیچ طرحی بدون در نظر گرفتن یک پیوست فرهنگی مبتنی بر الگوهای بومی، ملی و دینی نمی‌تواند در مسیر موفقیت قرار بگیرد.
بسیاری از محققان علوم اقتصادی ریشه مسائل اقتصادی را در فرهنگ می‌دانند. میان اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور و نحوه و سبک زندگی و فرهنگ اقتصادی و الگوی ذهنی و رفتاری جامعه رابطه مستقیمی وجود دارد و ریشه اصلاح مسائل اقتصادی در اصلاح فرهنگ اقتصادی، سبک زندگی مردم، الگوی مصرف و توسعه فرهنگ کار، تلاش و تولید ملی است.
مقوله فرهنگ ایثار و شهادت طیف وسیعی از مفاهیم و کارکردها را در برمی‌گیرد که به‌کارگیری هر شاخصه یا مؤلفه آن، آثار اجتماعی و رفتاری را به دنبال دارد. بخشی از این مؤلفه‌ها می‌تواند ارتباط مستقیمی با فرهنگ اقتصاد مقاومتی داشته باشد.
با نگاهی گذرا به کارکردهای فرهنگ شهادت در طی بیش از سه دهه گذشته می‌توان گفت: این فرهنگ باعث عزت نفس بخشیدن، ایجاد هویت و هدف مشترک و همبستگی اجتماعی در میان افراد جامعه می‌شود و ضمن ایجاد روحیه ظلم‌ستیزی و عدالت‌طلبی، عاملی برای استقلال و حفظ تمامیت ارضی کشور در مقابل بیگانگان بوده است که هرکدام از این کارکردها در تقویت روحیه و فرهنگ مقاومت اثرگذار هستند. از طرف دیگر توجه به جنبه‌های اجتماعی فرهنگ ایثار که در ذیل فرهنگ شهادت قرار می‌گیرد نیز بیانگر ارزش‌های اجتماعی گسترده‌ای است که هنجارهای کرداری و شاخص‌هایی متناسب با فرهنگ اقتصاد مقاومتی در بطن خود دارد.
اگر مفهوم کلی ایثار را به معنای بذل کردن، ازخودگذشتگی، نماد دگرخواهی انسان و روحیه همنوع دوستی بدانیم، ایثار، هم می‌تواند ارزشی فردی به‌حساب آید و هم در رده ارزش‌های اجتماعی قرار گیرد. زمانی که تعداد زیادی از افراد جامعه به‌واسطه تقید به ارزش ایثار، قسمت زیادی از دارایی و داشته‌هایشان را در راه اهداف و ارزش‌های مورد احترام خود صرف می‌کنند تا مشکلات و موانع مختلف فراروی همنوعان آنها رفع گردد، در واقع نقش عظیمی در کاهش مشکلات و آسیب‌های اجتماعی ایفا می‌کنند، ضمن اینکه همبستگی اجتماعی را افزایش می‌دهند.
توجه به هر یک از شاخص‌های فرهنگ ایثار و شهادت نظیر ایمان و توکل به خدا، ازخودگذشتگی و محاسبه نفس، ترجیح منافع ملی و عمومی به منافع فردی، خدمت گزاری، مردم‌داری، استقامت در راه رسیدن به هدف، ذلت گریزی، قناعت، ساده زیستی، انصاف، خطرپذیری، انتقادپذیری، وطن‌پرستی، رعایت نظم در امور، اعتمادبه‌نفس بالا، انجام وظیفه و احساس مسئولیت، احسان و نیکوکاری و ... به‌صورت واضحی بیانگر فرهنگی است که گفتمان اقتصاد مقاومتی را شکل می‌دهد و از طرفی روحیه جهادی در آن دیده می‌شود و این روحیه می‌تواند نقش مؤثری در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی داشته باشد.
به‌این‌ترتیب ترویج فرهنگ ایثار و شهادت که از وظایف اصلی بنیاد شهید و امور ایثارگران است باید در سال 1395 به‌صورت مضاعف مورد توجه قرار گیرد تا در شکل‌گیری گفتمان و اجرای اقتصاد مقاومتی مورد استفاده قرار گیرد.
کد مطلب: 162088
 


 
 
نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا
 

سیدمحمدعلی شهیدی؛ نماینده ولی فقیه، معاون رییس ...