مواد الحاقی احکام دائمی برنامه­ های توسعه کشور در مورد ایثارگران
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۷
معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران : تصویب مواد الحاقی احکام دائمی برنامه­های توسعه کشور درمورد ایثارگران توسط نمایندگان محترم مجلس
مواد الحاقی احکام دائمی برنامه­ های توسعه کشور در مورد ایثارگران
 
سعید عندلیبی عنوان کرد ؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواد الحاقی احکام دائمی برنامه­های توسعه کشور، موارد زیر را درمورد ایثارگران به تصویب رساندند.
ماده الحاقی 6 ـ والدین، همسران و فرزندان شهدا، جانبازان و آزادگان و همچنین همسران و فرزندان جانبازان بالای بیست و پنج درصد (25%) و بالاتر و آزادگان بالای یکسال سابقه اسارت، همسران و فرزندان آنان و رزمندگان دارای شش ماه متوالی یا نُه ماه متناوب سابقه و بیشتر دارنده بورسیه تحصیلی، در محل دانشگاه تعیین شده استخدام رسمی و قطعی می­شوند.
ماده الحاقی 24 ـ هرگونه به کارگیری افرادی که در اجرای قوانین  و مقررات، بازخرید یا بازنشسته شده یا
می­شوند به استثنای مقامات، اعضای هیأت علمی، ایثارگران، فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان هفتاد درصد (70%) و بالاتر در دستگاه­های اجرایی یا دارای ردیف یا هر دستگاهی که به نحوی از انحاء از بودجه کل کشور استفاده
می­کنند، ممنوع می­باشد و همچنین هرگونه پرداخت از هر محل و تحت هر عنوان به افراد بازنشسته و بازخرید توسط دستگاه­های مذکور ممنوع است. کلیه قوانین و مقررات عام مغایر این حکم به استثنای ماده (41) قانون الحاق موادی به تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (95) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده (91) قانون استخدام کشوری ـ مصوب 31/3/1345 ـ لغو می­گردد.
ماده الحاقی 25 ـ تعیین و اعمال امتیازات شغل و شاغل و فوق­العاده­های مربوط به ایثارگران (جانبازان، آزادگان، رزمندگان و فرزندان شهید و فرزندان جانبازان هفتاد درصد (70%) و بالاتر) و اجرای سایر احکام قانون مدیریت خدمات کشوری درمورد آنان باید به گونه­ای صورت گیرد که دریافتی آنان بابت ایثارگری کاهش نداشته و امتیازات قانونی نظیر عدم نیاز به شرکت در آزمون­های استخدامی و شرط سنی و تحصیلی کماکان اجرا و اعمال گردد.
تبصره ـ مناطق جنگ­زده موضوع بند (2) ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری توسط هیأت وزیران تعیین
می­شود.
ماده الحاقی 26ـ ایثارگران و فرزندان شهدا مشمول قوانین، مقررات و ضوابط استخدامی خاص مربوط به خود
می­باشند.
ماده الحاقی 28ـ دولت مجاز است به همسران، فرزندان و والدین شهدای دارای تابعیت خارجی (غیر ایرانی) که در هشت سال دفاع مقدس یا بعد از آن در راستای مأموریت­های محوله از سوی مراجع ذی­صلاح، به شهادت رسیده­اند، حداکثر یکسال پس از تقاضای تابعیت، تابعیت ایرانی اعطاء کند.
ماده الحاقی 54 ـ دولت موظف است از طریق بنیاد شهید و امور ایثارگران، نسبت به استمرار پرداخت مستمری پدر و مادر شهید فوت شده دارای فرزندان معلول، محجور، مطلقه تحت تکفل، نامادری و بیماری صعب­العلاج اقدام نماید.
تبصره 1ـ درصورتی که از حق و حقوق دولتی این دسته از افراد به طور ماهانه برخوردار باشند از این ماده مستثنی می­باشند.
تبصره 2ـ فرزندان شهید که معلول، محجور و دارای بیماری صعب­العلاج هستند و قادر به کار نیستند از حقوق ماهانه برخوردار می­شوند.
لازم به ذکر است این موارد پس از تأیید شورای محترم نگهبان به عنوان قانون دائمی ابلاغ خواهد شد.
پایان پیام
 
کد مطلب: 162309
 


 
 
سالروز آزادی خرمشهر: روز مقاومت، ایثار و پیروزی
 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی؛ نماینده ...