ترویج زندگی به سبک شهدا
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۵
همایش ملی «فرهنگ و سبک زندگی شهدا» در حالی روز اول خردادماه امسال همزمان با شب نیمه شعبان برگزار می‌شود که آذربایجان شرقی پیشگام برگزاری چنین همایشی در سطح کشور است...
 
نویسنده: سید رضا حسینی‌زاده تبریز- خبرنگار همشهری
 
همایش ملی «فرهنگ و سبک زندگی شهدا» در حالی روز اول خردادماه امسال همزمان با شب نیمه شعبان برگزار می‌شود که آذربایجان شرقی پیشگام برگزاری چنین همایشی در سطح کشور است...
1395/02/18
همایش ملی «فرهنگ و سبک زندگی شهدا» در حالی روز اول خردادماه امسال همزمان با شب نیمه شعبان برگزار می‌شود که آذربایجان شرقی پیشگام برگزاری چنین همایشی در سطح کشور است. یکی از مهم‌ترین مسائلی که سبک زندگی انسان و نوع نگاه وی به اطراف را ساماندهی می‌کند ایدئولوژی او نسبت به جهان هستی و اهداف زندگی است. در این میان افرادی که نوع حیات آنها الهی و برخاسته از نگاهی معنوی  و مبتنی بر آموزه‌های وحیانی بوده، همواره حیاتی متمایز با دیگران داشته‌اند.
اینکه انسانی حاضر شود همه زندگی و جان و مال و فرزندانش را به خاطر ارزش‌های اسلامی و انسانی فدا کند جز در مکتب الهی و به غیر از حاکمیت دیدگاه والای اسلامی که الگو گرفته از سیره حضرت سید الشهدا (ع) باشد امکان پذیر نیست.
شهید و شهادت در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یکی از والا‌ترین و ممتاز‌ترین جایگاه‌ها را داراست و حال با گذشت چندین سال از دفاع مقدس دغدغه اصلی مسئولان فرهنگی کشور زنده نگه داشتن سیره و سبک زندگی شهداست، اما اینبار نه در میدان جنگ فیزیکی بلکه در میدان زندگی عادی و درحال گذر اجتماعی، به عبارت دیگر زندگی به سبک شهدا در زمانی غیر از دوران دفاع مقدس نیازمند مهندسی فرهنگی در تمام ابعاد آن است وبر همین اساس آذربایجان شرقی بار دیگر پیشتاز حرکتی بزرگ در کشور شده و آن ترویج زندگی به سبک شهدا با برگزاری همایشی کاربردی است و البته این املای نانوشته با اخطاری به نام پرهیز از قشری‌گری و نگاه سطحی همراه است.

محورهای همایش
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی در یک نشست خبری با حضور رسانه‌ها می‌گوید: همایش ملی «فرهنگ و سبک زندگی شهدا» به همت بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی همزمان با شب نیمه شعبان در دانشگاه تبریز برگزار و ابعاد مختلف زندگی شهدا بررسی می‌شود.
به گفته «قاسم صمدیان» این همایش در قالب‌های مقاله، هنرهای تجسمی (نقاشی، خط، کاریکاتور و تصویرسازی، نقاشی دیواری و عکاسی)، معماری (طراحی عناصر معماری ازجمله یادمان‌ها، گلزار شهدا، المان‌های شهری و می‌ادین)، ادبی (شعر و داستان کوتاه) و فیلم کوتاه خواهد بود. نگاهی کوتاه به محورهای این همایش که محوریت اصلی آن شناسایی و تبیین سبک زندگی شهداست، کافیست تا متوجه شکل مواجهه نسل امروز با فرهنگ و سبک زندگی شهدا شویم. موضوعی که امروز به دغدغه بسیاری از مسئولان و حتی جوانان بدل شده است.
 یکی دیگر از چالش‌های اساسی امروز کاربرد فضای مجازی در نهادینه سازی فرهنگ زندگی شهدا است به نحوی که امروزه شاهد راه اندازی گروه‌های بسیاری با عنوان سیره و زندگی و عناوین شهدا هستیم، اما مشخص نیست که این گروه‌ها دقیقا توسط چه کسانی وبا چه اهدافی راه اندازی شده است.

نقش رسانه‌ها
نقش هنر و رسانه در گسترش فرهنگ و سبک زندگی شهدا، راهکارهای ترویج فرهنگ شهدا در سطح ملی، جایگاه فرهنگ و سبک زندگی شهدا در هویت سازی فرهنگی، ورزش اوقاف فراغت و تفریحات در سبک زندگی شهدا، نقش زن و خانواده در تحقق فرهنگ و سبک زندگی شهدا، جایگاه نشرهای دفاع مقدس در ترویج فرهنگ شهدا و مفهوم انتظار در فرهنگ زندگی شهدا از دیگر محورهای این همایش اعلام شده است.
«محمد جمال اصغری» پژوهشگر حوزه فرهنگ شهادت معتقد است: اصلیترین عامل شناخت سیره شهدا‌‌ همان زندگی الهی و تقید آنان به اخلاق و تقوای الهی است که می‌تواند در هر زمان و برهه‌ای زندگی انسان را الهی کند.
وی می‌گوید: گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی نمی‌تواند فطرت انسان‌ها را تغییر دهد و ابزارهای پیشرفته و تغییر سبک زندگی‌ها فقط می‌تواند منجر به تغییراتی ظاهری در انسان‌ها شود.
این محقق علوم اسلامی یادآور می‌شود: در تمام سالهای اخیر بعد از دفاع مقدس جوانان ما تنها به الگو گیری از زندگی ظاهری و نوع پوشش و حتی صحبت کردن شهدا توجه داشته‌اند و این در حالی است که الگوی شهدای ما حضرات معصومین(ع) بودند و هنر آنان این بود که توانستند مختصات زندگی معصومین (ع) را در حال حاضر پیاده کنند.
یکی دیگر از مهم‌ترین آسیب‌هایی که همایش ملی «فرهنگ و سبک زندگی شهدا» را تهدید می‌کند برگزاری سطحی و عمق نداشتن  لازم در اهداف تعیین شده است که در این صورت آن را به یک برنامه تکراری و حیف و میل اموال بیت المال سوق خواهد داد و برای پرهیز از این مسئله وظیفه دبیرخانه برگزاری همایش به ارتقای کیفیت و نیز تنوع آثار دریافتی و انعکاس به موقع آن و نیز استفاده عملی از تجربیات خانواده‌های شاهد و اساتید متعهد و متخصص در این زمینه  است.
کد مطلب: 162509