امام امت و فرهنگ ایثار و شهادت
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۱
 
خردادماه سرشار از یاد و نام حضرت امام خمینی (ره) است. ماهی که با سالروز پیروزی رزمندگان دلیر اسلام در عملیات بیت‌المقدس در سومین روز آن، آغاز می‌شود و با سالروز رحلت جان‌گداز پیر مراد ملت ایران حضرت امام خمینی (ره) و قیام پانزده خرداد به نیمه می‌رسد و البته در سال 95 با سالروز ولادت حضرت ولیعصر (عج) و آغاز ماه مبارک رمضان همراه می‌شود. ماهی که امام خمینی (ره) با سخنان توفنده خود در ابتدای نهضت عصر عاشورا در خردادماه 1342 که قیام 15 خرداد را در پی داشت، راه ایثار و شهادت را برمی‌گزیند.
ایشان، با ساختن ایده‌های جدید و زنده کردن بسیاری از مفاهیم انقلابی از جمله فرهنگ شهادت‌طلبی، قدرت نرم‌افزاری جدیدی را تعریف کرد که توانست بر شاه و عمال خارجی پیروز شود.
آنچه در این انقلاب حائز اهمیت بود، تغییر مفهوم شکل گرفته از قدرت بود که در یک سو ریشه در نظام سلطنتی کهن در ایران داشت که همواره قدرت را از حیث فیزیکی آن و از منظر ظاهری نگاه می‌کردند و معتقد بودند که داشتن قدرت در گرو داشتن ارتش بسیار مجهز و حمایت دولت‌های خارجی بود؛ اما نگاه امام (ره) به قدرت به‌گونه‌ای دیگر بود. ایشان قدرت را از جنبه معنوی می‌نگریستند و معتقد بودند که تنها اتکا به خداوند و اعتماد به نفس و اعتقاد به مردم، عامل قدرتمندی است.
بدون تردید یکی از عواملی که نقش اساسی در احیای این قدرت معنوی داشت، فرهنگ شهادت‌طلبی بود که در پیروزی انقلاب اسلامی نقش مؤثری داشت. فرهنگ شهادت‌طلبی با ایجاد تحولی شگرف در ابعاد فردی و اجتماعی، معنویت را در جامعه زنده کرد و با ایجاد تحول درونی در جامعه، اخلاق فردی، دینی و اجتماعی مردم را به‌سوی آگاهی، رشد و بالندگی سوق داد؛ به‌نحوی‌که روحیه ایثار و شهادت مبنای اصلی مقاومت ملت ایران در دوران دفاع مقدس و مقابله با دشمنان جهانی بود؛ و این فرهنگ تا امروز که همچنان یاد و نام شهدا و به‌خصوص شهدای مدافع حرم، فضای ایران اسلامی را معطر کرده است ادامه دارد و رمز پیروزی این ملت در عرصه‌های مختلف بوده است.
نسبت حضرت امام (ره) و فرهنگ ایثار و شهادت بر مبنای پایه‌های ایمان، اخلاص، صبر، اعتقاد به حیات جاوید و بسیاری از ارزش‌های اسلامی و انسانی استوار شده و این فرهنگ به اساس و قوام امنیت ملی ایران اسلامی مبدل گشته است در واقع امام امت با تشخیص اینکه فرهنگ ایثار و شهادت از اصول مهم پیروزی است ضرورت خو گرفتن به این فرهنگ الهی برای خنثی‌سازی توطئه‌ها و رفع مشکلات را همواره یادآور شده و می‌فرمایند: «ملت ما اکنون به شهادت و فداکاری خو گرفته است و از هیچ دشمنی و هیچ قدرتی و هیچ توطئه‌ای هراس ندارد».
تدبر در اهمیت نقش فرهنگ‌سازی در جامعه به‌خصوص نسل جوان مؤید این موضوع است که کلید بسیاری از مسائل امروز ادامه مسیری است که رهبر کبیر انقلاب اسلامی بر آن قدم نهاد و بر ادامه آن تأکید داشت. تقویت روحیه و اراده مبتنی بر علم و آگاهی توأم با شجاعت و شهامت، دشمن را با ملتی مواجه می‌سازد که آماده جان‌فشانی است و نه‌تنها نفوذ در آن‌ها ممکن نخواهد شد بلکه با مقاومت و فرهنگ مبتنی بر آن‌همه مشکلات ازجمله مشکلات اقتصادی را از میان بر خواهند داشت.
وحدت و اتحاد کلمه نیز از عوامل تعیین‌کننده‌ای هستند که امام امت و پس از ایشان مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) بر آن تأکید فراوان داشته و دارند و نماد پیوند ناگسستنی ملت ایران در دفاع مقدس، این دوران پر افتخار جهاد و حماسه تحقق یافت آنجا که در جبهه دفاع از دین و سرزمین اسلامی و تعرض به حریم و استقلال کشور، فرهنگ جهاد و شهادت پیوندی جاودان ساخت و از این رهگذر افتخاری دیگر برای ایران اسلامی به دست آمد و حضرت امام به صراحت در این باره فرمودند: «در هر موقعی که ما شهید دادیم ملت ما منسجم‌تر شد.»
اما توجه به فرهنگ ایثار و شهادت از سوی حضرت امام خمینی (ره)، وجه مهم دیگری نیز دارد و آن توجه به آینده اسلام و پیشگیری از خطرات آینده است و حضرت امام (ره) به‌خوبی به مشکلات آینده و خطرات احتمالی آگاه بوده و در مواقع گوناگون، فرهنگ برگرفته از مکتب حضرت سیدالشهدا (ع) را ضامن و بیمه‌کننده مشکلات آینده معرفی کرده‌اند. «آن‌هایی که حفاظت این کشور را می‌کنند، این روحیه را دارند که روحیه بسیار ارزشمندی است و شهادت‌طلبی است و خود را به حلقوم مرگ انداختن برای نجات اسلام و نجات کشور ... و مادامی‌که این روحیه هست ... مطمئن باشید که این کشور بیمه است.»
آنچه روزهای خردادماه را صرف‌نظر از وقایع تاریخی رخ‌داده در آن، مهم‌تر و برجسته می‌سازد در واقع توجه به پیام این رویدادها است. در واقع ملتی با تکیه ‌بر فرهنگی مقدس، در نبردی حماسی که حیرت جهانیان را برانگیخت، پیروز می‌شود و در میانه راه مراد و بنیان‌گذار انقلاب اسلامی خود را در میان خود نمی‌بیند اما به رهنمودهای او تکیه کرده و پرچم را به فرزند معنوی او می‌سپارد و رهبری که هم‌اکنون همچون خمینی دیگر ندای ضرورت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت سر می‌دهد و این ملت بزرگ ایران است که همچنان در صحنه است و به ملت‌های آزاده دنیا راه مقاومت، ایثار، شهادت و سرانجام پیروزی را نشان می‌دهد.
کد مطلب: 166520
 


 
 
نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا
 

سیدمحمدعلی شهیدی؛ نماینده ولی فقیه، معاون رییس ...