خبرنگاران، از پیروزی انقلاب اسلامی تا حضور در جنگ نرم
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۳
 
نقش اصحاب رسانه و مطبوعات در حمایت از نیروهای انقلابی، برای شکستن فضای اختناق و دیکتاتوری شاه و حکومت نظامی ازهاری، بیانگر وجود روحیه ایثارگری در طیفی از نیروهای معتقد به اسلام و انقلاب است که با پیروی از فرامین امام خمینی (ره) در بحرانی‌ترین شرایط، در مقابله با رژیم ستمشاهی در زمان شکل‌گیری و پیروزی انقلاب اسلامی مؤثر بودند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز، وجود خیل نیروهای انقلابی و متعهد به اسلام در مطبوعات و رسانه‌های جمعی، نقش مؤثری در آگاهی بخشی به مردم برای تداوم حمایت از استقرار نظام جمهوری اسلامی و گذار از بحران‌ها و توطئه‌های دشمنان داخلی و خارجی داشت.
در دوران دفاع مقدس، تلاش گسترده اصحاب رسانه برای تقویت روحیه مقاومت و همبستگی ملی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در بین اقشار مختلف مردم و مقاومت در برابر جنگ روانی دشمنان خارجی بسیار اهمیت داشت، به‌نحوی‌که شدیدترین حملات هوایی و موشکی رژیم بعث عراق به مناطق مسکونی که می‌توانست به نارضایتی مردم و عدم پشتیبانی از نیروهای نظامی منجر شود، با تلاش رسانه‌های جمعی به مقاومتی آگاهانه و تقویت روحیه صبر و تلاش بیشتر تبدیل شد. ارائه گزارش‌های دقیق از فتح و پیروزی رزمندگان و به تصویر کشیدن ایثار آنان توسط اصحاب رسانه، آنچنان روحیه دینی، حماسی و ملی مردم را تقویت کرد که حتی ائتلاف عملی قدرت‌های بزرگ برای حمایت از رژیم بعث عراق، نتوانست خللی در روحیه مقاومت و ایستادگی ملت ایران ایجاد کند.
در سال‌های اخیر مبارزه همه‌جانبه علیه ملت ایران و نظام اسلامی، شکل جدیدی به خود گرفته است و جنگ نرمی با ابعاد بسیار گسترده آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
جنگ نرم شامل اقدامات روانی و تبلیغاتی می‌شود و عمده تفاوت آن با جنگ سخت، استفاده دشمن از سلاح‌های تبلیغاتی به‌جای سلاح‌های نظامی است. به تعبیر دیگر جنگ نرم استفاده دقیق و طراحی‌شده از تبلیغات و ابزارهای مربوط به آن است که به‌منظور تأثیرگذاری بر عقاید، فرهنگ، سیاست، احساسات، تمایلات، رفتار و مختصات فکری دشمن انجام می‌شود تضعیف فرهنگ یک جامعه در جهت تأثيرگذاري شديد بر افكار عمومي با ابزار خبر و اطلاع‌رسانی هدفمند و کنترل‌شده، از اهداف اصلی این جنگ است.
موضوعی که در مواجهه با این جنگ ناجوانمردانه بیش از هر چیزی جلب‌توجه می‌کند، شیوه‌های مبارزه و مقابله است. به تعبیر دیگر باید دانست با چه ابرازی و چگونه باید در این جنگ به میدان رفت و دشمن را از دستیابی به اهداف خود ناکام گذاشت. در مقابله با جنگ نرم، نیاز نخست تحلیل و تبیین ویژگی‌های این میدان است.
در مبارزه در این جبهه باید بدانیم هر ملتي و كشوري داراي منابع قدرت نرم هستند كه شناسايي، تقويت و سازمان‌دهی آن‌ها می‌تواند بر اساس يك طرح جامع تبديل به يك فرصت و هجوم به دشمنان در جنگ نرم شود. همان‌گونه که مسئولان نظام بارها تأکید کرده‌اند برخی از منابع قدرت نرم در ايران را می‌توان در فرهنگ اسلامي، قدرت نفوذ رهبري، ایثار و شهادت و حماسه‌آفرینی‌ها و درجه بالاي وفاداري ملت دانست که رمز پیروزی در این مبارزه بی‌امان است. البته این منابع نیاز به پیاده‌نظام و سربازانی دارد که به‌خوبی به‌کارگیری شده و در مواقع حساس، هجوم دشمن را خنثی سازند.
مقام معظم رهبری طی سالیان اخیر بارها در مورد ابعاد مختلف جنگ نرم هشدار داده‌اند و می‌فرمایند: «همه مراقب باشند، مطبوعاتی‌ها هم مراقب باشند، جوان‌ها هم مراقب باشند، خود مسئولين هم مراقب باشند. دشمن طراحي می‌کند. در ميداني كه او درست كرده، بازي نكنيد چون چه ببريد، چه ببازيد، به نفع اوست. 13/8/1387».
نقش خبرنگاران حوزه ایثار و شهادت که وظیفه ترویج یکی از منابع قدرت نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی را به عهده دارند، در این جنگ نرم ویژه و برجسته است. نظام سلطه امروز شبهه افکنی و تشکیک در اصول را دستور کار دارد و روشنگری فعالان رسانه‌ای در مورد موضوعاتی همچون ضرورت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و یا انگیزه و اهداف شهدا، به‌ویژه شهدای مدافع حرم، زمینه‌ساز شکست نهایی این نقشه شوم است.
هفدهم مرداد یادآور روزی است که یکی از فعالان عرصه اطلاع‌رسانی به دست عوامل تکفیری جبهه استکبار به شهادت رسید و روز خبرنگار نام گرفت و گرامیداشت روز شهادت این خبرنگار توانا در روزهایی که مبارزه در جبهه جنگ نرم و جبهه مبارزه با تکفیری‌های صهیونیست با تمام قوا ادامه دارد، بسیار راهگشا است به‌خصوص در روزهایی که در آستانه سالروز بازگشت دلاورمردان مبارزه و پیشکسوتان ایثار به میهن اسلامی هستیم.
بنیاد شهید و امور ایثارگران با توجه به سیاست‌ها و رویکردهای خود، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را سرلوحه اقدامات خود قرار داده و از این رو، با تکریم فعالان جبهه جنگ نرم در «دومین جشنواره سراسری تجلیل از خبرنگاران و رسانه‌های برتر حوزه ایثار و شهادت» که به مناسبت روز خبرنگار برگزار می‌شود، بر آن است تا گامی هرچند کوچک در عرصه فرهنگی کشور در مقابله جنگ نرم بردارد.
انتهای پیام/
کد مطلب: 173991
 


 
 
نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا
 

سیدمحمدعلی شهیدی؛ نماینده ولی فقیه، معاون رییس ...