داخلی صفحه اردبیل خبر
 
جای خالی‌ شهدای منا با عطر شهید گمنام پر شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۸
اشک بر صورت مناجات‌کنندگان موج می‌زند و همگی زیر لب نجوا می‌کنند، جای خالی شهدای منا در محفل عرفات به شدت حس می‌شود تا اینکه عطر شهید گمنام از راه می‌رسد و جا خالی‌ را پر می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، جمعیت کثیری خود را به مصلای اردبیل رسانده‌اند تا در کنار یکدیگر مناجات عرفه را زمزمه کنند، مراسم عرفات امسال با سال‌های پیش تفاوت بسیار دارد و هر کس به دنبال گمشده‌ای می‌گردد که سال گذشته روحش را در حج آزاد کرد و تنش را به سوی دیار خود روانه ساخت.
سرها در گریبان است و همه تسبیح‌گویان منتظرند تا مراسم شروع شود، حجت‌الاسلام نجات فیاضی نماینده ولی فقیه در سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل در حال سخنرانی است، او می‌گوید: بزرگترین گناه در روز عرفه ناامیدی است، شانه‌ها می‌لرزد و قطره‌های اشک روی صورت جاری می‌شوند.
نام مسلم بن عقیل که گفته می‌شود خیلی‌ها به یاد طفلان مسلم هق هق گریه‌هایشان به آسمان می‌رود و وقتی حجت‌الاسلام فیاضی روضه می‌خواند که: «مسلم می‌خواست با خون خود بر روی نامه‌هایی که به حسین (ع) فرستاد، بنویسد حسین جان به کوفه نیا» ضجه‌ها آسمان را خراش داد و ناله‌ها به خراش افلاک پرداختند.
مراسم غریبی شده بود، از مقابل چشمان هر کس شهدای فاجعه منا گذر می‌کرد و همه در خاطرشان تصاویر فاجعه را مرور می‌کردند.، امسال خیلی‌ها هم به خاطر کارشکنی آل‌سعود از حج بازمانده بودند اما خود را به مصلا رساندند تا عرفات را از راهی دور روانه خانه خدا کنند و تنها از او بخواهند فرج قائم آل محمد(عج) را نزدیک فرماید.
پیرمردی کاغذی از جیب بیرون آورده و به بغل دستی‌هایش نشان می‌دهد، می‌گوید: «نگذاشتند به حج بروم اما به لطف امام زمان(عج) همگی می‌رویم» بعد با صدایی گرفته و آکنده از بغض ادامه می‌دهد: «قربان خدا برم، قربان کعبه برم، اما بقیع چیز دیگری است، آنجا عطر زهرا(س) پراکنده است، می‌خواستم به دیدار مادر بروم» پیرمرد در حالی که گریه می‌کند، می‌گوید: «مادر آنجا غریب است» و دیگر طاقتی نمی‌ماند و همه اشک می‌ریزند.
حجت‌الاسلام فیاضی روضه حسین (ع) می‌خواند و امواج اشک بر رخ‌ها جولان می‌دهند، نگاه‌ها به سمت 12 شهید استان اردبیل در فاجعه منا می‌چرخد، شهیدان نوحعلی قاسمی، حمد ستوده، محبوب صمدیان، صاحبعلی قربانی، موسی افغانی‌اصل، فراحم نوری نوران، بایرامعلی بخته، عروجعلی برازنده، منصور کشفی، بلال اسلامیان، مالک دهقان خیاوی و بال‌اوغلان برگستان  مناجات‌کنندگان جای خالی آنها را در مراسم حس می‌کنند.
سخنان نماینده ولی فقیه در سپاه اردبیل به پایان می‌رسد، دلتنگی‌ها برای شهدای منا ادامه دارد از بیرون مصلا صدای سلام و صلوات می‌آید، مناجات‌کنندگان گوش تیز می‌کنند صدا نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود، نوجوانان و جوانان پیکر پاک شهید گمنامی را به روی دوش گذاشته و پیش می‌آیند، سیل اشک‌ها ادامه میابد، عطر خوشی در هوا می‌پیچد، دلتنگی‌ها به پایان رسیده و دیگر کسی به جای خالی حجاج شهید فکر نمی‌کند.
جای آنها پر شده است، شهدای منا هم در مجلس حضور دارند، با هم می‌خوانیم: اَلْحَمْدُ لله الَّذى لَیْسَ لِقَضآئِهِ دافِعٌ وَلا لِعَطائِهِ مانِعٌ وَلا کَصُنْعِهِ صُنْعُ صانِعٍ وَهُوَ الْجَوادُ الْواسِعُ فَطَرَ اَجْناسَ الْبَدائِعِ واَتْقَنَ بِحِکْمَتِهِ الصَّنائِعَ لا تَخْفى عَلَیْهِ الطَّلایِـعُ وَلا تَضیعُ عِنْدَهُ الْوَدائِعُ جازى کُلِّ صانِعٍ وَرائِشُ کُلِّ قانعٍ وَراحِمُ کُلِّ ضارِعٍ وَمُنْزِلُ الْمَنافِعِ وَالْکِتابِ الْجامِعِ بِالنُّورِ السّاطِعِ وَ هُوَ لِلدَّعَواتِ سامِعٌ وَلِلْکُرُباتِ دافِعٌ وَلِلدَّرَجاتِ رافِعٌ...
انتهای پیام/62014/ج40/
 
کد مطلب: 179665
 


 
 
سوم خرداد و واقعیت‌های ناگفته نبرد ما
 

• حجت الاسلام و المسلمین سید محمد علی شهیدی محلاتی؛...