داخلی صفحه همدان خبر
 
تجليل از برگزيدگان اولين يادواره سراسري شعر و عکس حبيب حرم در همدان
بزم شاعران و عکاسان به ياد حبيب حرم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۶
دکتر محمدحسين صفارهرندي عضو تشخيص مصلحت نظام در مراسم تجليل از برگزيدگان اولين يادواره سراسري شعر و عکس حبيب حرم در همدان گفت: سردار شهيد همداني در مسير دفاع آگاهانه از حق هميشه يک آهنگ داشت و استحکام رأي او هرگز تابع شرايط در حال تغيير نبود.
بزم شاعران و عکاسان به ياد حبيب حرم
 
ایثار همدان به گزارش گروه خبر روزنامه هگمتانه :دکتر محمدحسين صفارهرندي عضو تشخيص مصلحت نظام گفت: سردار شهيد همداني در مسير دفاع آگاهانه از حق هميشه يک آهنگ داشت و استحکام رأي او هرگز تابع شرايط در حال تغيير نبود.
به گزارش خبرنگار هگمتانه، دکتر محمدحسين صفارهرندي در اختتاميه اولين يادواره سراسري شعر حبيب حرم و مراسم گراميداشت شهداي مدافع حرم و سرلشکر پاسدار شهيد حاج حسين همداني با اشاره به عشق و ارادت مردم همدان به امام حسين(ع) و برگزاري اين يادواره و سرودن اشعاري در وصف شهيد همداني ابراز کرد: کار هنرمندان ما براي سرودن درباره شهيد همداني که به حبيب حرم لقب گرفته است مشکل نيست؛ چراکه کافي است زندگي او منظوم شود گرچه خارج از قواعد شعر زندگي شهيد همداني منظوم است و نسبت هيچ دوره‌اي در حيات او با ساير دوره‌هاي زندگي ايشان نامتناسب نيست.
وي با تأکيد بر اينکه حاج حسين همداني تأسي به مولايي کرده بود که او در نقطه اعلاي حالت شيفتگي حق قرار داشت، عنوان کرد: امام حسين(ع) خون خود را در راه خدا نثار کرد تا آن که مردم را از ناداني و جهل نجات دهد و آنها را از سرگشتگي در وادي گمراهي‌ رهايي بخشد.
صفارهرندي با اشاره به اينکه آنچه امام حسين(ع) را جاودانه کرد فقط فداکاري و ايثار نيست، افزود: کسي که نقطه اوج همه فضيلت‌هاي عالم است جان خود را فداي محضر خداوند مي‌کند تا خلق خدا را رهايي بخشد آن هم در يک مسير کاملاً خدايي و در راه هدايت الهي.
وي اضافه کرد: مشخصه اصحاب امام حسين(ع) نيز اين است که در صحنه عاشورا جان باختند و خون خود را به پاي امام حسين(ع) نثار کردند.
وي با بيان اينکه اگر کسي خوب زندگي کند در نگاه ديگران خداگونه مي‌شود، ادامه داد: حاج حسين همداني نيز يکي از آن اصحاب و از انصار حسين(ع) است.
صفارهرندي يکي از خصوصيات حبيب مظاهر در صحنه کربلا را اين دانست که لحظه‌اي از غوطه خوردن در درياي عظمت مولاي خود غافل نبود، او واقعاً محو در امام خود بود تا آنجا که نمي‌خواست هيچ ناملايمي در آن شرايط به مولايش وارد شود و گفت: اينکه ياران يک رهبر الهي پاي حرف حق او دوام بياورند از جمله نگراني‌هايي است که هميشه در تاريخ بوده؛ چراکه فراوان ديده شده که افرادي در ميانه راه بيعت شکسته‌اند و در مسير دفاع از حق نتوانسته‌اند پايدار بمانند که از بزرگان انقلاب هم از اين دست انسان‌ها سراغ داريم.
وي خاطرنشان کرد: چهل و چند سال از زندگي شهيد همداني در مسير دفاع آگاهانه از حق هميشه يک آهنگ داشته و هيچ‌وقت وزن و قافيه را از دست نداده است؛ در دوره امام خميني(ره) همان‌گونه است که در دوره خلف امام نيز هست.
صفارهرندي با بيان اينکه شهيد همداني در دوره جنگ پيچيده نرم دشمن همان قدر بصير است که در دوره سخت و نيمه‌سخت بوده است، افزود: استحکام رأي او هرگز تابع شرايط در حال تغيير نبوده است و اين فضيلت‌هاست که يک فرد را اسطوره مي‌کند و در نظر مردم بزرگ مي‌شود.
اين مقام مسؤول به زندگي سردار شهيد همداني در طول دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در زماني که او فرمانده است متناسب با جايگاه خود با زيرمجموعه‌اش رفتاري شايسته دارد و زماني که کنار ديگر فرماندهان قرار دارد نقش‌آفريني هنرمندانه‌اي براي اصلاح بين فرماندهان دوران دفاع مقدس دارد.
صفارهرندي افزود: او در سال 88 در برابر فتنه بزرگي که عليه ملت و انقلاب تدارک ديده شد جانانه و با اقتدار در صحنه حاضر شد و از اينرو مورد کينه برخي افراد واقع مي‌شود تا جايي که برخي اشخاص کينه خود را بعد از شهادت سردار همداني نيز ابراز کردند.
وي با اشاره به اقداماتي که سردار همداني از روي دلسوزي براي برخي جواناني که درگير فتنه شده و راه خود را گم کرده بودند انجام داد، اضافه کرد: هرچه از فتنه مي‌گذشت ريزش‌ها از تعداد افراد بيشتر مي‌شد تا جايي که تعداد زيادي در فتنه نماندند و اين هنر شهيد همداني بود.
صفارهرندي با بيان اينکه شهيد همداني پيگير اين بود که محيطي را براي تفريح روزآمد جوانان فراهم کند، ابراز کرد:‌ در منظومه زندگي اين شهيد همه فعاليت‌هايش سمت و سويي براي خلق‌ا... و ذات‌ا... داشته و از ياد خداوند به خاطر خلق خدا غافل نشده است.
وي به وصيت‌نامه شهيد همداني اشاره کرد که در آن آمده است «من از شاگردان تنبل دوران دفاع مقدس بوده‌ام» و گفت: با وجود همه اين تبعيت‌ها و همراهي‌هايي که شهيد همداني نسبت به رهبر خود داشته است اما مي‌نويسد من خجالت‌زده‌ام از رهبرم.
وي يکي از شايسته‌ترين کارهاي شهيد همداني را اين دانست که خون خود را پاي اين داد که حاصل آن خروج عده‌اي از موضع حيرت بوده است و اضافه کرد: فتنه شام فتنه پيچيده‌اي بود که انسان‌هاي بزرگ را هم به زمين مي‌زد اما شهيد همداني کم نياورده بود و مي‌دانست بايد اين فتنه را تدبير کرد و بايد با اقتدار عمل نمود تا مردم کمتري کشته شوند.
وي به ايجاد حزب‌ا... در سوريه توسط سردار شهيد همداني اشاره و بيان کرد: وي معتقد بود بايد نيرويي مشابه بسيج که ضامن سلامت اين نظام و انقلاب شده است در سوريه نيز ايجاد کرد و از همان زمان ده‌ها هزار نفر از ميان مردم را آموزش داد و صاحب مکتبي شد که پرورش انسان‌هاي بسياري را در خود داشت.
دکتر صفارهرندي با بيان اينکه شهيد همداني به عنوان هدايت‌کننده خيل عظيمي از افراد در ايران و خارج ايران شناخته مي‌شود، افزود: اگر مسير برخي افراد به جاي اينکه از خلق خدا به سمت خدا باشد متوسل به قدرت شيطاني است و حرکت سينوسي بين حق و باطل دارند، اين محصول غفلت‌‌هايي است که در گذر زمان اتفاق مي‌افتد و براي جلوگيري از اين اتفاق بايد ترفندهايي جست.
وي يکي از اين ترفندها را هنر نام نهاد و ادامه داد: ‌بايد ديد چطور مي‌تو‌انيم عناصر اين انقلاب را که از مرزهاي جغرافيايي ما فراتر رفته است ماندگار کنيم.
صفارهرندي با تأکيد بر اينکه زبان شعر به عنوان يک هنر متعالي توانايي اين را دارد که حافظه‌هاي ما را همواره بر سر موضع حق بياورد، اظهار کرد: با برقراري ارتباط با هنر بايد زندگي اين بزرگواران را به شعر درآورد تا سر زبان‌ها بمانند و براي ماندگاري اين اسطوره‌هاي بزرگ از هنر شعر نبايد غافل ماند.
دبير جشنواره سراسري شعر و عکس حبيب حرم نيز در اين مراسم به برگزاري يادواره‌هايي براي حافظان حرم در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: در اين يادواره داوري اشعار در شاخه سرود و ترانه، شعرهاي آزاد، سپيد و نيمايي و در شاخه شعرهاي کلاسيک انجام شد که برگزيدگان در هر شاخه تجليل مي‌شوند.
جواد محقق افزود: اميدواريم يادواره شعر حبيب حرم طليعه‌اي براي برگزاري برنامه‌هاي ادبي، فرهنگي و هنري بيشتري باشد که در استان برگزار خواهد شد.
وي خاطرنشان کرد: بايد زمينه شناسايي و پرورش استعدادها در عرصه ادب و هنر ملي و جهاني را فراهم کنيم که اين يادواره‌ها نيز براي اين منظور بسيار اثرگذار است.
* منتظري: شهيد همداني سرو جاودانه استقامت در ميدان شهادت است
رئيس سازمان بسيج هنرمندان کشور نيز در اين مراسم شهيد همداني را چهره‌اي خواند که در نزد خداوند و خلايق محبوب است و گفت: او حبيبي بود که در زمان حيات خويش به تربيت چهره‌هاي شايسته براي دفاع از مرزهاي عقيدتي و جغرافيايي مبادرت نمود و به تنديس جاودانه استقامت در ميدان شهادت براي تمام نسل‌ها مبدل شد.
دکتر غلامرضا منتظري افزود: سردار شهيد همداني همواره منشأ خير و برکت بود و در دل همه بسيجيان و مردم، محبوب بود و هست.
در اين مراسم چند نفر از برگزيدگان يادواره سراسري شعر حبيب حرم به شعرخواني پرداختند.
علي فردوسي از اصفهان يک غزل در وصف شهيد همداني را براي حضار قرائت کرد:
بر روي لب پير و جوان يابن الشبيب است
غم‌نامه عشق است حسين است و غريب است
با موي سپيد آمده اين مرد به ميدان
اهل حرم آسوده بمانيد حبيب است
در صبر نجيبانه او چيست سکوت است
در خشم غيورانه او چيست نهيب است
با بيرقي از نصر من ا... رسيده
حتي اگر او کشته شود فتح قريب است
انگار نه انگار که سرلشکر عشق است
از جنس چه خاکي است که آنقدر نجيب است
مرگي است شهادت که پر از زنده شدن‌هاست
پس زنده‌دلان را همه از مرگ نصيب است
نجمه‌سادات هاشمي از قم و محمدحسين ملکيان از اصفهان نيز دو شاعر ديگري بودند که در اين مراسم شعر خود را ارائه کردند.
در پايان اين مراسم جوايز شاعران برگزيده اولين يادواره سراسري شعر حبيب حرم و نيز برگزيدگان بخش عکس در اين يادواره با حضور پدر شهيد صانعي، همسر شهيد فانوسي، برادر شهيد نبوي، خواهر شهيدان دوروزي، فرزند شهيد سردار همداني و مسؤولان کشوري و استاني به آنها اهدا شد.
گفتني است در بخش شاعران برگزيده از استان همدان شکوفه رضايي مورد تجليل قرار گرفت و در بخش عکس نيز مقام اول تا سوم را بهزاد عليپور، رضا زنگنه و عبدالرحمان رأفتي به خود اختصاص دادند و سعيد صيرفي‌افخم نيز به عنوان منتخب ويژه تجليل شد.
 

 
کد مطلب: 182274
 


 
 
روز دانشجو، سیره شهدا، تعالی دانشگاه
 

دکتر عبدالله ارژندی- اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی...