داخلی صفحه همدان خبر
 
محسن صيفي‌کار پژوهشگر و نويسنده حوزه ادبيات پايداري استان همدان
اخلاص، شاه‌بيت زندگي شهيد همداني
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۵
محسن صيفي‌کار پژوهشگر و نويسنده حوزه ادبيات پايداري استان همدان در گفتگو با سرویس فرهنگی روزنامه هگمتانه : اخلاص، شاه‌بيت زندگي شهيد همداني
اخلاص، شاه‌بيت زندگي شهيد همداني
 
ایثار همدان به گزارش سرويس فرهنگي  روزنامه هگمتانه- راضيه مهري: سال گذشته، همين روزها بود که خبر شهادتش را آوردند. در مسير مجاهدت در جبهه مقاومت اسلامي و دفاع از حرم اهل بيت(ع) رفته بود، آن مجاهد راستين که همواره در خط امام و رهبري بود، همان پرچمي را که با حاج‌احمد متوسليان بر گنبد خرمشهر برافراشت و همان بيرقي را که شهيد مهدي باکري در کنار دجله و قدمگاه امام حسين(ع) بر زمين زد، غيرتمندانه به بارگاه زينب کبري(س) رساند و بعد از آن گويي پس از سال‌ها دور ماندن از ياران چشم‌انتظار خود به همان چيزي که مي‌خواست رسيد؛ چراکه او در مسير رفتن بود و جز شهادت هم زيبنده اين سردار بزرگ، حبيب سپاه و پير پيکار مردان جبهه‌هاي دفاع مقدس نبود.
سردار شهيد مدافع حرم زينبي، حاج‌حسين همداني، لبيک‌گوي عاشق و فريادگوي صادق حسيني بود که جان خويش را که به اخلاص آراسته شده بود تقديم دفاع از کسي کرد که خود مدافع مکتب و راه و آرمان حسيني بود. شهيد همداني قلبي شعله‌ور از معرفت عاشورايي داشت که حيف بود در مسيري به غير از شهادت به ديدار خداي خويش بشتابد.
امسال اولين سالگرد پر کشيدن آن پير خستگي‌ناپذير جهاد و شهادت از ميان ماست که مصداقي روشن از عمل به تکليف، حضور در ميدان فرماندهي به دل‌ها و مردانه زيستن و مردانه ايستادن بود.
به همين خاطر پاي سخنان محسن صيفي‌کار، پژوهشگر و نويسنده حوزه ادبيات پايداري در رابطه با سردار شهيد حاج‌حسين همداني نشستيم تا بيشتر با زواياي زندگي و ابعاد شخصيتي شهيد همداني آشنا شويم.
*جذب شهيد همداني به عنوان اولين نيروهاي سپاه در همدان
اين نويسنده و پژوهشگر حوزه ادبيات پايداري به آشنايي 6 ساله‌اي که با شهيد همداني داشته و نيز نقل قول‌هايي که در حوزه تاريخ شفاهي جنگ از دوستان و همرزمان اين شهيد بزرگ در مورد او شنيده است اشاره مي‌کند و اين چنين مي‌گويد: زندگي شهيد همداني را مي‌توان به چند دوره پيش از انقلاب و نزديک به انقلاب، پس از انقلاب اسلامي، دوران دفاع مقدس و دوران پس از جنگ تقسيم کرد.
او از همان سال‌هاي نزديک به انقلاب مبارزاتي داشت که باعث شد پس از انقلاب در سال‌هاي 57 و 58 به عنوان اولين نيروها جذب سپاه شود و در ساختمان ميدان 13 آبان (پيشاهنگي) که اولين ساختمان سپاه همدان بود شروع به فعاليت کند در حالي که شايد کل نيروهاي سپاه در استان در آن سال‌ها بيشتر از 60 نفر نبود.
در آن سال‌ها با وجود اينکه وظيفه ذاتي سپاه کار فرهنگي بود، با توجه به تحرکات دشمن، سپاه درگير کارهاي نظامي مي‌شود و بچه‌هاي سپاه همدان به دليل مجاورت استان با استان‌هايي مانند کردستان وارد دست‌اندازي‌هاي دو گروه کموله و دموکرات مي‌شوند آنچنان که در عمليات گردنه صلوات‌آباد نزديک قروه، نيروهاي ضدانقلاب با ورود نيروهاي سپاه همدان به عقب رانده مي‌شوند که در اين عمليات، شهيد حاج‌حسين همداني از افراد تأثيرگذار بود.
اين درگيري سپاه همدان با دشمنان به دليل موقعيت جغرافيايي و نيز عرق نيروهاي همداني براي نبرد با دشمن تا آغاز جنگ ادامه پيدا مي‌کند و در تابستان سال 95 بچه‌هاي سپاه همدان در پاسگاه‌هاي مرزي قصر شيرين مستقر مي‌شوند که يکي از اين افراد نيز شهيد همداني بوده است.
در همان روزهاي آغازين جنگ حدود 12 نفر از فرماندهان سپاه همدان اسير مي‌شوند و تا 31 شهريورماه که جنگ به طور رسمي آغاز مي‌شود شهيد همداني و دوستانش به صورت خودجوش در منطقه سرپل ذهاب حاضر شده و سد راه دشمن مي‌شوند.
*نقش‌آفريني شهيد همداني در دو عمليات راهبردي تاريخ جنگ
محسن صيفي‌کار به دو نقطه عطف در تاريخ جنگ با نقش‌آفريني راهبردي سپاه همدان اشاره مي‌کند و ادامه مي‌دهد: عقب راندن دشمن در سرپل ذهاب و عمليات مرصاد از جمله عمليات‌هايي بود که نقش بچه‌هاي همدان و به ويژه سردار شهيد همداني در آنها نقش ويژه‌اي بود که اگر اتفاق نمي‌افتاد شايد مسير جنگ تغيير مي‌کرد.
اگر شهيد همداني و نيروهاي همدان در سرپل ذهاب حضور نداشتند و دشمن گردنه پاتاق را رد مي‌کرد، کنترل دشمن بسيار سخت مي‌شد، اما اين گروه جان‌فشان و فداکار مقابل دشمن مي‌ايستد و او را به طرف قله قراويز مي‌راند که در آنجا اولين عمليات مستقيم روي زمين به نام تک روبرو در 3 مهرماه سال 59 انجام مي‌شود.
در اين عمليات فرمانده سپاه همدان، شهيد فراهاني به شهادت مي‌رسد، اما نيروهاي ما موفق به فتح قله قراويز مي‌گردند که يکي از افراد تأثيرگذار در اين پيروزي هم سردار شهيد همداني بود.
در عمليات مرصاد نيز شهيد همداني اولين فرمانده‌اي است که به صورت خودجوش تشخيص مي‌دهد بايد به گردنه حسن‌آباد برود و در آنجا انجام وظيفه کند؛ اين نشانگر شم نظامي شهيد همداني بود که شايد همه فرماندهان چنين ديدگاه نظامي خاص را نداشتند.
اين پژوهشگر و نويسنده حوزه ادبيات پايداري از فعاليت‌هاي جهادگونه شهيد حاج‌حسين همداني در مدت 27 سال دوران پس از جنگ از سال‌هاي 67 تا 94 در عرصه‌هاي مختلف سخن مي‌گويد و مي‌افزايد: در اين سال‌ها به غير از فعاليت در حوزه‌هاي نظامي و عملياتي که وظيفه ذاتي اين انسان مجاهد بود در حوزه‌هاي فرهنگي، سياسي، اجتماعي، ديني و معرفت‌شناسي، تاريخ جنگ و تبيين نقش استان همدان در دوران دفاع مقدس اهتمام ويژه‌اي داشت و پرداختن به اين مباحث را وظيفه ديني و ملي خود مي‌دانست.
*پيکان اصلي نگاه شهيد همداني به سمت جوانان بود
شهيد همداني در تمام فعاليت‌هايي که انجام مي‌داد هرگز جوانان را رها نکرد و پيکان اصلي نگاهش به سمت جوانان بود. او افراد زيادي را در زمان جنگ و بعد از دفاع مقدس پرورش داد و امروز افراد تأثيرگذار زيادي که در عرصه‌هاي مختلف فعاليت دارند از پرورش‌يافتگان و شاگردان سردار شهيد همداني هستند. سردار شهيد حاج‌حسين همداني همواره پيرو و فرمانبر ولي‌فقيه بود و تقوا، خلوص، صبر و خستگي‌ناپذيري از ويژگي‌هاي بارز شخصيت او بود. شهيد همداني با وجود اينکه زمان خدمت رسمي‌اش به پايان رسيده بود، اما از سال 57 تا زمان شهادتش حدود 40 سال خدمت صادقانه کرد و در حالي که مي‌توانست کنار برود، اما عشق به امام(ره)، انقلاب، دفاع مقدس و شهدا او را در ميدان نگه مي‌داشت.
محسن صيفي‌کار به سخن استاد شهيد مطهري در مورد امام خميني(ره) مبني بر اينکه سه چهره ايماني در امام(ره) ديده است اشاره مي‌کند که يکي ايمان به خدا، ديگري ايمان به راه خود و يکي هم ايمان به مردم بوده است و مي‌گويد: به عقيده من اين سه ويژگي را مي‌توان در شهيد حاج‌حسين همداني نيز ديد؛ چراکه سردار همداني همواره توکل به خدا داشت و علاوه بر اينکه به راه و مسير خود اعتقاد و ايمان راسخي داشت مردم را نيز به شدت قبول داشت. در فتنه 88 نيز با درايت و دلسوزي فراوان با افرادي که جاهلانه وارد مسير فتنه شده بودند برخوردي برادرانه داشت که همين برخورد و بصيرت شهيد همداني باعث شد جلوي فاجعه‌اي که ممکن بود در خلال فتنه رخ دهد گرفته شود.
* سردار همداني سوريه را از يک قدمي سقوط نجات داد
سردار حاج‌حسين همداني بارها در دوران دفاع مقدس مجروح شده بود، اما بعد از اتمام آن مأموريت‌ها نيز بنا به دستور رهبر انقلاب اسلامي و با پيشنهاد سردار عزيزجعفري فرمانده سپاه، به سوريه مي‌رود و فعاليت‌هايي را در آنجا انجام مي‌دهد که به معجزه مي‌ماند؛ در واقع شهيد همداني سوريه را که در آستانه سقوط بود از يک قدمي فروپاشي و سقوط نجات مي‌دهد.
بنا به گفته اين نويسنده حوزه ادبيات پايداري، سردار همداني ثمره 40 سال تجربه و اخلاص خود را در سوريه به کار مي‌بندد و با به کارگيري نيروهاي مردمي در سوريه، مانند به کارگيري نيروهاي بسيجي در زمان فتنه 88 در کشور براي مهار فتنه، سوريه را نجات مي‌دهد. او از بشار اسد مي‌خواهد که اسلحه‌خانه‌ها را به روي مردم باز و مردم را وارد کار کند، بشار هم به اين ايده اعتماد مي‌کند و نتيجه خوبي براي سوريه به ارمغان مي‌آيد.
اين رفتار سردار همداني بايد به دکترين نظامي در دانشگاه‌ها تبديل شود همچنان که امروز شخصيت نظامي و فکري شهيد همداني در دانشگاه امام حسين(ع) به متون درسي تبديل مي‌شود.
حاج‌حسين همداني همواره در بطن حوادث بود و اينگونه نبود که فقط در اتاق جنگ بنشيند و فرمان بدهد، او در وسط ميدان نبرد فرمان مي‌داد و در دمشق نيز اتفاقات را با تمام وجود لمس و درک کرد و طرحي داد که دمشق را از فروپاشي رهانيد.
محسن صيفي‌کار به فعاليت‌هاي فرهنگي سردار همداني در سوريه اشاره مي‌کند و مي‌افزايد: طرح‌ها و ايده‌هاي فرهنگي سردار همداني در سوريه بسيار عجيب است. او در هياهوي نبرد نيز به فکر کار فرهنگي است و در ارتشي که نماز خواندن عيب بود، سردار همداني کاري مي‌کند که نماز خواندن در آنجا به يک فرهنگ و آرمان تبديل شود.
حتي به همت شهيد همداني عناويني از کتاب‌هاي دفاع مقدس به عربي ترجمه مي‌شود و 120 هزار جلد از اين کتاب‌ها در سوريه توزيع مي‌گردد و فرماندهان سوري با اشتياق فراوان کتاب‌ها را مي‌خوانند، همين کارهاي فرهنگي باعث مي‌شود ارتش سوريه بتواند در برابر ارتش‌هاي رنگارنگ که با آنها مقابله مي‌کنند بايستد و به پيروزي دست يابد.
* اخلاص، وجه ناپيداي فعاليت‌هاي شهيد همداني بود
اخلاص شهيد همداني وجه ناپيداي تمام کارهاي موفقيت‌آميز اوست و همين امر باعث شد او بدون توجه به حرف‌هايي که برخي افراد پشت سر او مي‌زدند تکليف‌مدارانه از ابتدا تا انتها بايستد و کار کند؛ چراکه اخلاص، شاه‌بيت زندگي شهيد همداني بود.
او براي مردم و خدا کار مي‌کرد و گرچه در تهران سمت سازماني داشت، اما هرگز شهر خود را فراموش نکرد و يکي از کارهايي که براي شهرش همدان انجام داد تشکيل مجمع پيشکسوتان جهاد و شهادت بود که مجلس انسي براي فرماندهان و پيشکسوتان دوران دفاع مقدس به حساب مي‌آيد.
شهيد همداني جايگاه اجتماعي و فرهنگي ويژه‌اي به دست آورد که البته در اين راه نيز کم آسيب نديد و طعنه نشنيد، اما براي خداوند صبر کرد و براساس تکليف که اعتقاد راسخي به آن داشت ايستاد و نتيجه و جلوه همين اخلاص و صبر نيز در شهادت او ديده شد.
موج اخلاص سردار شهيد حاج‌حسين همداني بعد از شهادتش همه را فرا گرفت و ما ديديم که مردم نيز نهايت اخلاص خود در برابر اين سرباز بي‌ادعاي ولايت را نشان دادند و تشييع پيکر شهيد همداني با شکوه فراوان و با حضور بي‌سابقه مردم انجام شد؛ چراکه مردم، خدمتگزاران واقعي خود را مي‌شناسند و همين امر باعث شد پس از شهادت اين سردار بزرگ، همدان مانند بغضي بترکد و چنين اتفاق عجيبي در تشييع پيکر او رخ بدهد که به يقين نمي‌تواند کار تبليغات باشد.
محسن صيفي‌کار ادامه مي‌دهد: ما معتقديم شهادت هنر مردان خدا و بالاترين مزدي است که خداوند به بنده خالص خود عنايت مي‌فرمايد بنابراين به غير از شهادت براي سردار حاج‌حسين همداني کم بود.
*رگه‌هاي رفتار حسيني در شهيد همداني به وضوح ديده مي‌شد
اين نويسنده و پژوهشگر از ارادت سردار همداني به امام حسين(ع) و حضور بي‌ريا و بي‌تکلف او در هيأت‌هاي عزاداري حسيني همچون ساير مردم سخن مي‌گويد و اضافه مي‌کند: حاج‌حسين همداني مانند نامش حسيني بود و رگه‌هاي رفتار حسيني نيز در رفتار او به عنوان يک شاگرد مکتب عاشورا و اهل بيت(ع) به وضوح مشاهده مي‌شد. او توانسته بود به خوبي از بخش‌هاي وجودي امام حسين(ع) الگو بگيرد و به سرباز گمنامي براي امام خود تبديل شود تا آنجا که در عمليات بدر معروف به شب عاشورايي، مانند امام حسين(ع)، از يارانش خواست هر کس مي‌تواند با ما بيايد هر کس نمي‌تواند برگردد.
سردار همداني در سن 63 سالگي مانند همه عاشقان حسيني با پاي پياده به همراه خانواده‌اش در پياده‌روي بزرگ اربعين حاضر مي‌شود و به زيارت امام خود مي‌رود.
صيفي‌کار در بخش ديگري از سخنان خود به ارتباط عاطفي قوي سردار همداني با فرزندان و خانواده‌اش اشاره مي‌کند و مي‌گويد: اين سردار بزرگ در محيط خانواده پدري دلسوز و مهربان بود که ارتباط عاطفي محکمي با بچه‌هايش به ويژه دخترانش داشت و اين ارتباط به حدي زياد بود که حتي در يک مقطعي خانواده‌اش را همراه خود به سوريه برده بود، اما با توجه به شرايط بحراني و مورد حمله قرار گرفتن محل سکونت آنها توسط داعشي‌ها دوباره خانواده‌اش را به ايران بازگردانده بود.
سردار حاج‌حسين همداني کانون گرم خانواده را همواره حفظ مي‌کرد و خانواده او بر عکس بسياري از خانواده‌هاي متلاشي جامعه امروز، خانواده‌هاي متصل به هم است که جلوه‌گر رفتار اين پدر دلسوز مي‌باشد.
وي در پايان اظهار مي‌کند: ما به دنبال اسطوره‌پروري نيستيم؛ چراکه همه عيب‌هايي دارند به غير از معصومين(ع) اما شهيد حاج‌حسين همداني با تأسي از اهل بيت(ع) به گونه‌اي رفتار مي‌کرد که هيچ کس از او به غير از دلسوزي، دلجويي، پيگيري، سخت‌کوشي و جديت نديد و با وجود جايگاهي که داشت، تکبر هرگز در رفتار او به چشم نخورد. اکنون دشمنان انقلاب اسلامي بايد بدانند گرچه سردار عزيزي را از دست داده‌ايم، اما بي‌ترديد صدها همداني ديگر سلاح در دست در جبهه دفاع از حق حضور خواهند يافت و خون پاک اين شهيد و همه شهداي جبهه مقاومت افشاکننده چهره کريه نظام سلطه و استکبار جهاني خواهد بود.
مويش سپيد و شبيه حبيب بود
با اقتدار بود وليکن نجيب بود
با دوستان تبسمي از جنس نور داشت
 لحنش شبيه آيه امّن يجيب بود
او مانده بود تا که علمدارمان شود
 ديدي براي او ز شهادت نصيب بود
چشمان فتنه کور که مرد نبرد بود
او دشمن دروغ و نفاق و فريب بود
نامش حسين بود ولي بي‌کفن نماند
گريان روضه‌هاي امام غريب بود
کد مطلب: 182470
 


 
 
روز دانشجو، سیره شهدا، تعالی دانشگاه
 

دکتر عبدالله ارژندی- اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی...