داخلی صفحه همدان خبر
 
تجدید بیعت یاران با حبیب دوران
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۵
■ سالگرد شهادت سردار همدانی با حضور همرزمان سوری،‌ لبنانی، یمنی و مسئولان لشگری و کشوری برگزار شد ■ دستیار و مشاور ارشد فرمانده کل قوا:‌ پیروزی در سوریه و عراق نزدیک است ■ فرزند ارشد شهید همدانی:‌ شهادت پاداش اخلاص پدرم بود
تجدید بیعت یاران با حبیب دوران
 
ایثار همدان به گزارش روزنامه همدان پیام پنج شنبه 15مهرماه "
یکسال از پر کشیدن قافله سالار مدافعان حرم آل‌ا... می‌گذرد. یکسال پیش درست در همین روزها سردار شهید همدانی در پی کمین نیروهای تکفیری داعشی در حلب سوریه شربت شهادت نوشید و به کاروان دوستان شهید خود پیوست. انگار همین دیروز بود که مردم استان قدر شناسانه آن تشییع با شکوه و به یاد ماندنی را رقم زدند که چند بار با تحسین و تقدیر رهبر انقلاب همراه شد. این عظمت در پاسداشت شهید همدانی را به فرموده رهبر انقلاب اخلاص و سادگی او رقم زده بود.
همدان اما روز پنجشنبه گذشته بار دیگر عطر همدانی گرفته بود. نخستین سالگرد شهادت سردار حسین همدانی با حضور انبوهی از مردم عاشورایی استان، نوجوانان و جوانان پرشور و مسئولان لشگری و کشوری در حسینیه امام خمینی شهر همدان برگزار شد. میهمانان این آيين اما فقط هم استانی‌های شهید همدانی و همرزمان قدیمی او نبودند. میهمانانی از سوریه، عراق، یمن، بحرین و از حزب‌ا... لبنان هم صبح پنجشنبه در حسینیه امام شهر همدان بودند تا یاد ابووهب خود را گرامی بدارند. این مراسم باشکوه همزمان با شبکه استانی در شبکه‌های افق و شمای صداوسیما نیز به طور مستقیم روی آنتن رفت.
قطعه شعری زیبا و دلنشین نیز توسط جوانان هنرمند همدان برای شهید خوانده شد که آمیخته با گفته‌های او در مورد عاشورا و شور حسینی بود که عجیب به دل می‌نشست.
فضای حسینیه که این روزها سیاهپوش عاشورای حسینی است با سالگشت شهید همدانی تلفیق پیدا کرده بود. ابتدا وهب همدانی فرزند ارشد شهید همدانی با خوش‌آمدگویی به میهمانان فراق یکساله پدر را برای خانواده باورنکردنی عنوان کرد اما نبود سردار را برای دوستان و همرزمان سخت‌تر از خانواده دانست. صدایش شبیه پدر بود و صورتش هم؛ اما تواضعش بیشتر شباهت داشت؛ آنجایی که از مردم برای حضور در مراسم تشییع پدر و سالگرد شهادت وی تشکر کرد و روی اخلاص داشتن تأکید کرد.
فرزند شهید همدانی گفت که بزرگ‌ترین درس از زندگی پدرش این بوده که هرجا اخلاص باشد، با خدا معامله شود و در مقابل ناملایمات و سختی‌ها صبر پیشه شود خداوند آن را بی‌اجر نمی‌گذارد و شهادت اجر اخلاص شهید همدانی بود.
این مراسم اما یک میهمان و سخنران ویژه داشت که سید رحیم یحیی صفوی دستیار و مشاور ارشد فرمانده کل قوا و فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.
سخنان صفوی دو بخش داشت که ابتدا به شخصیت شهید همدانی پرداخت و پس از آن هم اوضاع جبهه مقاومت را تشریح کرد.
دستیار و مشاور ارشد فرمانده کل قوا ابتدا با ابلاغ سلام رهبر معظم انقلاب به مردم همدان، با اشاره به هشت هزار شهید 17 هزار جانباز و هزار آزاده استان پدران و مادران و همسران شهدا را تربیت شده مکتب حسینی دانست و گفت: ‌این میزان شهید و ایثارگر در استان نشانه عشق و ارادت و دین‌مداری این مردم است که باید از روحانیت برای آموزش چنین مردمی تقدیر کرد.
رحیم یحیی صفوی در ادامه پشتیبانی و صبر ملت ایران را در دوران جنگ و مقاومت امروز در مقابل تکفیری‌ها در سوریه و عراق حاصل مکتب عاشورا دانست و تأکید کرد: هرکدام از شهدای این استان اعم از شهدای ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی به تاسی از حسین بن علی(ع) خودیک شاخص و چراغ راهنمایی برای طی کردن مسیر انقلابند و اقتدار، عزت و شرف ملت ایران را نمایش می‌دهند.
وی با بیان اینکه ایران امروز قلب جهان اسلام و پایتخت اهل بیت است، افزود: برپایی همایش بزرگ شیرخوارگان عاشورایی در چند کشور دنیا و راهپیمایی و اجتماع بیش از 20 میلیون نفری اربعین حسینی قلب‌ها و اذهان مردم دنیا را متوجه شناخت امام حسین(ع) خواهد کرد.
دستیار و مشاور ارشد فرمانده کل قوا در ادامه با اشاره به اندیشه و تفکر شهید همدانی او را معتقدی محکم به مبانی اسلام و قرآن دانست و افزود: شهید همدانی پس از ایمان قوت عقل داشت؛ چراکه انسان مؤمن عاقل است و با عقل به خداو رسول او ایمان می‌آورد. او با روحانیت محشور بود و در سال‌های مبارزه از شاگردان شهید مدنی بود.
وی ویژگی دیگر سردار همدانی را اهل مطالعه و فرهنگی بودن وی عنوان کرد و اظهار کرد: زمانی که همدانی مسئولیت لشگر 27 محمد رسول‌ا... را به عهده داشت یک مؤسسه عظیم فرهنگی ایجاد کرد.
صفوی جنبه‌های اخلاقی و رفتاری شهید همدانی را هم برجسته دانست و تصریح کرد:‌ همدانی خود ساخته بود و برای خودش شانی قائل نبود؛ البته من هم شانی برای خودم قائل نیستم؛ چراکه ما برای درجه به سپاه نیامدیم. شهید همدانی آنقدر خاکی بود که فرقی بین فرمانده و فرمانبر در مسئولیت‌های او دیده نمی‌شد. در تهران و همدان آنقدر با مردم بود که کسی باور نمی‌کرد وی سردار این نظام باشد.
وی در ادامه شهید همدانی را دارای عملکردی جهادی دانست و گفت: شجاعت یکی از ویژگی‌های او بود؛ جبهه و قیام کار شجاعان است در حالی که برخی مؤمنین از مرگ می‌ترسند و حال جنگ و جهاد را ندارند. امام ما یک رهبر شجاع بود و رهبر فعلی ما هم رهبری شجاع است؛ چراکه در مقابل آمریکایی‌ها می‌ایستد و ملتی را نجات می‌دهد و از بلاد مسلمین دفاع می‌کند. رهبر ما رهبر ایران نیست رهبر مسلمانان جهان است.
فرمانده سپاه انصارالحسین نیز در سخنانی مجالس گرامیداشت شهدا را محافل درس و عبرت خواند و گفت: با نگاه به زندگی سردار همدانی و 40 سال خدمت ارزشمند او باید دریافت شود که او چه کرد که اینگونه در قلوب مردم جای می‌گیرد.
غلامعلی ابوحمزه سردار همدانی را پیام‌رسان انقلاب به قلوب ملت‌های مسلمان و مستضعف کشورهای منطقه و شمال آفریقا خواند و گفت: بنا بر فرمایش رهبر معظم انقلاب آن چیزی تشییع باشکوه را برای شهید همدانی در تهران و همدان رقم زد اخلاص و کار برای خدا در این شهید بود.
وی نقش شهدایی مانند شهید همدانی را در ایجاد امنیت کشور بسیار تعیین کننده دانست و تأکید کرد:‌ همانطور که رهبری فرمودند اگر این مبارزان و جوانان نمی‌رفتند اینک ما با داعش باید در کرمانشاه و 25 کیلومتری همدان می‌جنگیدیم.
دستیار و فرمانده ارشد فرماندهی کل قوا در ادامه سخنان خود به تحلیل اوضاع منطقه پرداخت و با بیان اینکه آمریکا 15 سال است که در منطقه مسلمان‌کشی می‌کند، افزود:‌ پس از حمله به افغانستان و عراق آمریکا با براه انداختن جنگ نیابتی با پول عربستان و قطر و با حمایت ترکیه و اردن به کشورهای سوریه و عراق تروریست‌ها را بسیج کردند.
صفوی ادامه داد:‌ حلب امروز را ببینید دومین شهر مهم سوریه را با خاک یکسان کرده‌اند. این سیاست آمریکايي‌ها و صهیونیست‌ها و حمایت کشورهای عربی بود که زیرساخت‌ها کشورهای مسلمان را تخریب کنند و مسلمان‌ها را با پول مسلمان‌ها بکشند.
به گفته وی طی 5 سال جنگ در سوریه 300 هزار نفر از مردم این کشور کشته شده و 9 میلیون نفر نیز از مردم عراق یمن و سوریه آواره شده‌اند و این در حالی است که برخی بمب‌های عربستان که بر سر یمنی‌ها می‌ریزد 5 میلیون و 500 هزار دلار قمیت دارند و عربستان تاکنون 100 میلیارد دلار سلاح از آمریکا با پول نفت خریداری کرده است.
صفوی گفت:‌ چنین اقداماتی نشان می‌دهد که آمریکا با پول مسلمان‌ها در حال مسلمان‌کشی است تا صهیونیست‌ها امنیت پیدا کنند.
دستیار و مشاور ارشد فرماندهی کل قوا با بیان اینکه در مقیاس جهانی و منطقه‌ای طرح‌های آمریکا با شکست روبه‌رو شده، افزود: پس از فروپاشی شوروی قصد داشتند قدرت جهان باشند اما با شکست مواجه شده‌اند و در طرح خاورمیانه جدید هم ناکام ماندند. امروز هم شاهد شکست ائتلاف آمریکايی‌ها برای برکناری دولت قانونی سوریه بوده‌ایم که پس از 5 سال جنگ با شکست  مواجه شده‌اند.
وی با بیان اینکه اطمینان از پیروزی سوری‌ها در حال حاضر داریم، افزود: قسمت شرقی حلب 3 هزار تروریست باقیمانده‌اند که 27 هزار از مردم را گروگان گرفته‌اند. امیدواریم بزودی منطقه موصل نیز به دست نیروهای مردمی عراق بیافتد اگرچه ممکن است که تفکر سلفی به کشورهای دیگر سرایت کند اما آثار شکست در سوریه و عراق را مشاهده می‌کنیم.
کد مطلب: 182688