انقلاب اسلامی امتداد قیام عاشورا
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۶
درآمد
تاریخ بشریت در طی فراز و فرود خود شاهد قیام‌های آزادی خواهانه و عدالت طلب بسیاری بوده و انسان‌های زیادی برای تحقق آزادگی و عدالت جان خود را فدا کرده‌اند، اما ویژگی‌های منحصر به فرد قیام عاشورا باعث شده است که نهضت عاشورایی و قیام حسینی از تمامی این خیزش‌ها متمایز شده و از ابعاد اقلیمی و مذهبی فراتر رفته و برای همیشه تاریخ منحصر به فرد و یگانه باقی بماند.
بررسی ابعاد مختلف این قیام مجالی فراخ می‌طلبد، اما آنچه در این مختصر آمده، گذری است کوتاه بر شاخصه‌های حرکت ساز قیام عاشورا که به‌عنوان یک الگوی الهام بخش به قیام‌ها و خیزش‌های فراوان دیگر از جمله انقلاب شکوهمند اسلامی بوده است که در تمامی ابعاد با الهام از قیام عاشورا بنیاد نهاده شده و به ثمر نشسته است.
 
ابعاد انحصاری قیام عاشورا
اگر چه قیام عاشورا، بیشتر با ابعاد فاجعه آمیز آن شناخته می‌شود و نمودِ آیینی بزرگداشت این قیام، بر اساس سوگمندی بر رخدادهای آن شکل گرفته است که در جای خود کمتر بدیلی می‌توان برای آن یافت اما حقیقت آن است که ویژگی‌های خاص این ین قیام فراتر از ابعاد  حزن انگیز آن بوده و این ویژگی‌ها از آن حماسه ای می‌سازد که به آن خصیصه الهام بخشی می‌دهد.
نخستین خصیصه ای که به قیام عاشورا ویژگی انحصاری می‌بخشد بعد فرا مادی و نبود انگیزه‌های دنیوی در وقوع آن است زیرا با هیچ شاخصه و معیاری نمی‌توان برای قیام امام حسین (ع) انگیزه‌های مادی متصور شد که از جمله شواهد آن کلام خود آن حضرت قابل اشاره است: "همانا من به منظور تباهگری، خودخواهی، فساد و ستمگری حرکت نکرده‌ام و تنها برای اصلاح امت جدم رسول خدا قیام نموده‌ام." شواهد عینی آن است؛ چه آن که آن حضرت در آغاز حرکت برای این قیام همه کسان و نزدیکان خود را همراه می‌برد و در هیچ کجای این قیام نشانی از تمایل به مصالحه و سهم خواهی از آن حضرت دیده نمی‌شود و افزون بر تصریح مکرر بر انگیزه‌های الهی قیام خویش در عمل و رفتار نیز نشان می‌دهد که تمامی انگیزه و هدف او احیای مجدد اسلام محمدی بوده است.
دومین ویژگی قیام عاشورا شیوه و رفتار اخلاق مدارانه محض سیدالشهدا (ع) است زیرا آن حضرت در مواجهه با دشمن همواره بر رفتار و منش اسلامی تکیه دارد. از این رو سالار شهیدان در قیام خود همچون جد بزرگوار و پدر و برادر مکرم خویش بر مدار اسلام و  اصول مسلم آن سیر می‌کند و نه بر مدار کسب پیروزی و این ویژگی انحصاری همراه با انگیزه آن حضرت آن را از ابعاد مادی خارج کرد و به تمامی این قیام را از سایر قیام‌های تاریخ متمایز می‌گرداند.
سومین ویژگی قیام عاشورا ارتباط معنادار و ویژه امام حسین (ع) با اصحاب، یاران و همراهان آن است که خود به تنهایی نمونه ای به واقع بی‌بدیل است و اگر چه شمار یاران و اصحاب آن حضرت اندک است اما ارتباط معنوی و اطاعت محض همراه با شعور آنان از حضرتش در طول تاریخ منحصر به فرد باقی مانده است که اوج تجلی آن را می‌توان در ادب برادر گرامی‌شان حضرت ابوالفضل عباس (ع)  مشاهده کرد.
این سه ویژگی یعنی انگیزه الهی، مشی اخلاقی و اطاعت ولایی از جمله ویژگی‌هایی است که قیام عاشورا را از ابعاد یک قیام آزادی خواهانه خارج کرده و به آن جلوه حماسی می‌بخشد، حماسه‌ای که اسطوره و پرورده اذهان برای تهییج مردمان نیست بلکه واقعیتی عینی است که رخ داده و سرمشق ساز شده است.

حماسه عاشورا و الگوپذیری از آن
ویژگی‌های انحصاری عاشورا از آن حماسه ای منحصر به فرد ساخته و‌ باعث شده است که قیام‌های فراوانی با الهام از قیام عاشورا در تاریخ شکل بگیرد که از مشهورترین آن‌ها می‌توان به قیام حرّه، قیام نفس زکیه و قیام سربداران اشاره کرد و البته در انقلاب شکوهمند اسلامی برجسته‌ترین الگوپذیری از قیام عاشورا را می‌توان مشاهده نمود و بر این ادعا شواهد فراوانی موجود است که از شمار آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. رهبری امام خمینی (ره)  
امام خمینی (ره) نهضت اسلامی را با الگوپذیری از قیام عاشورا بنیاد نهاد و همواره و در طول نهضت با تکیه فراوان بر ضرورت توجه تمام و کمال نهضتیان به قیام عاشورا از فرصت محرم و صفر برای زنده نگه داشتن نهضت اسلامی بهره می‌جست تا آنجا که ایشان می‌فرمایند: «این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است». نقش رهبری امام خمینی (ره) در پیروزی انقلاب اسلامی به تمامی نمونه بارز پیروی از رهبری امام حسین (ع) بود چه آنکه امام خمینی (ره) نیز نه سهمی از دنیا طلب کرد و نه انگیزه ای جز احیای اسلام ناب محمدی (ص) داشت و یاران و یاوران انقلاب نسلی را اینگونه تربیت نمود که مانند اصحاب امام شهیدشان از بذل جان خود در راه هدف دریغ نداشته و ندارند.
2. برپایی ارزش‌های اصیل اسلام ناب محمدی
انقلاب اسلامی فرصتی دوباره برای احیای ارزش‌های اصیل اسلام ناب محمدی (ص)  فراهم ساخت یعنی همان هدفی که امام حسین (ع) در کلام خود به آن تصریح می‌فرمایند. به دیگر سخن انقلاب اسلامی اصول دین را احیا کرد، فروع آن را در قوانین جامعه جاری ساخت و در دنیای مادی قرن بیستم تجلی دوباره ارزش‌های انسانی و الهی را در معرض دید جهانیان قرار داد.
3. شهدا و ایثارگران تجلی دوباره یاران امام حسین (ع)
آنچه که باعث شد انقلاب اسلامی به پیروزی برسد و قیام حسینی پس از چهارده قرن به ثمر نشیند در کنار سایر عوامل می‌توان به نقش اساسی و پررنگ یاران انقلاب اشاره نمود.
اصحاب امام خمینی (ره) به تأسی از اصحاب امام حسین (ع) در یاری امام خود لحظه ای درنگ نکردند و از آغاز نهضت و تا پیروزی و در تمامی حوادث و بحران‌ها لحظه ای از یاری انقلاب دست برنداشتند.
یاران انقلاب از نثار همه چیز خود دریغ نورزیدند و تقدیم هزاران شهید در راه پیروزی و بقای انقلاب اسلامی نمونه بارز وفاداری به امام امت است البته شهدا تنها یادگاران کاروان یاران انقلاب نیستند بلکه هزاران جانباز، آزاده و ایثارگر انقلاب و جنگ تحمیلی شاهد بارز دیگری از تأسی بر مرام یاران حسینی در انقلاب اسلامی است.
و خانواده‌های ایثارگران به پیروی از بانوی عاشورا زینب کبری (سلام الله علیها) نه تنها در هجران و فقدان عزیزان خویش و پرستاری از آنان خم بر ابرو نیاوردند بلکه زینب وار و حسینی خصال در زنده نگه داشتن راه و یاد شهیدان و ایثارگران نقش اصلی را ایفا کردند و بر عهد خود ماندند.
از این رو می‌توان گفت و یقین داشت که انقلاب اسلامی تداوم نهضت عاشورایی است و منش، مرام و روحیه یاران امام حسین (ع) در زندگی شهدا، جانبازان و ایثارگران و همه رزمندگان انقلاب اسلامی تجلی عینی یافته است و خانواده‌های مکرم ایثارگران نمود بارز حماسه زینبی و تلاش خستگی ناپذیر آن حضرت در بقا و استمرار قیام حسینی هستند.
به راستی ایثار و شهادت میراث حسینی است که امام خمینی (ره) با الگوپذیری از جد بزرگوارشان آن را به منصه ظهور رساندند و در دنیای پرآشوب بدون معنویت آن را احیا نمودند. از این رو بر ما به عنوان میراث داران انقلاب اسلامی فرض است که با پیروی از یاران راستین انقلاب، یاوران انقلاب باشیم. ان‌شاءالله.
انتهای پیام/
کد مطلب: 183188
 


 
 
نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا
 

سیدمحمدعلی شهیدی؛ نماینده ولی فقیه، معاون رییس ...