معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد:
بنیاد در ارائه خدمات به خانواده شهدای مدافع حرم با سایر شهدا تفاوتی قائل نیست
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۸
 
به گزارش «ایثار»، مهدی ایزدی در نشست خبری با اصحاب رسانه که در ساختمان شهید سلیمانی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد، ضمن اشاره به حماسه 13 آبان و سالگرد تسخیر لانه جاسوسی و نیز سالگرد تبعید امام خمینی (ره) در 13 آبان ماه 1343 یاد و خاطره 36 هزار شهید دانش آموز و شهدای انقلاب و دفاع مقدس و امام (ره) را گرامی داشت و گفت: از جمله مهم‌ترین چالش‌های پیش روی بنیاد شهید و امور ایثارگران در بخش خدمات رسانی و تسهیلات به این مربوط می‌شود که بنیاد اعتقادی به انعکاس رسانه ای خدمات مادی به ایثارگران ندارد و این مسئله باعث شده تا همواره انتقاداتی بعضاً غیرمنصفانه بر این مبنا مطرح شود که بنیاد در این خصوص گزارش نمی‌دهد و یا فکر کنند بنیاد در ارائه خدمات کوتاهی کرده است.
وی افزود: یکی از مهم‌ترین مشکلات بنیاد شهید و امور ایثارگران این است که برخلاف سایر دستگاه‌ها و نهادها در عین خدمات‌رسانی و انجام وظایف اشتیاقی برای انعکاس دادن اقدامات ندارد چراکه بنیاد بر این اعتقاد است تمامی خدمات و تسهیلات ارائه شده به ایثارگران و خانواده شهدا به هیچ عنوان قابل مقایسه با ایثارگری ایشان در دوران انقلاب، بعد از آن و دفاع مقدس و بعد از آن نیست و نخواهد بود.
ایزدی با بیان اینکه همه مسئولان نظام چه در داخل بنیاد شهید و امور ایثارگران و چه در سایر نهادها تا حد توان و با تمام تلاش خود در خدمت ایثارگران هستند، اعلام کرد: گاهی منتقدان بعضاً با بی‌انصافی اعلام می‌کنند که بنیاد هیچ خدماتی برای ایثارگران نداشته است و اکنون نیز شاهد آن هستیم که رفته رفته جنجال‌ها و چالش‌ها بیشتر می‌شود که عموماً مرتبط با مسائل انتخاباتی است.
ایزدی با بیان اینکه در نظام اسلامی به ویژه بنیاد شهید و امور ایثارگران همواره از نقد سازنده و دلسوزانه استقبال می‌شود، اظهار کرد: نقد دلسوزانه و منصفانه خوب است و باعث پاسخگویی مسئولان می‌شود ولی نقد غیرمنصفانه و تخریب قابل دفاع نبوده و باید دستگاه‌های نظارتی در کنار نظارت بر اعمال دستگاه‌ها و نهادها از حیثیت خادمان جامعه در برابر تخریب‌ها دفاع و حمایت کنند.
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاری در رابطه با خدمات رسانی به شهدای مدافع حرم از جمله شهدای لشکر فاطمیون، اعلام کرد: بنیاد در ارائه خدمات به شهدا و ایثارگران هیچ تفاوتی قائل نمی‌شود و هر ایثارگری که تحت پوشش بنیاد قرار می‌گیرد بدون هیچگونه تفاوت مشمول دریافت تسهیلات مقرر قانونی است. البته برخی از ایثارگران از جمله شهدای مدافع حرم به سبب آنکه پرونده آنان ناقص است و یا نسبت منسوبین آنان با شهدا و ایثارگران تکمیل نشده است تا زمان تکمیل پرونده تحت پوشش قرار نمی‌گیرند که در این خصوص می‌بایست یگان‌های اعزامی مربوطه به جهت تکمیل پرونده‌ها هرچه زودتر اقدام کنند.
وی ادامه داد: در خصوص شهدا و ایثارگران لشکر فاطمیون نیز بنیاد تفاوتی با دیگر ایثارگران قائل نیست و آن‌ها می‌بایست هرچه سریع‌تر نسبت به تکمیل پرونده‌های خود اقدام کنند. البته ممکن است محدودیت‌هایی به لحاظ قانونی متوجه ایشان باشد که به امور بنیاد مربوط نمی‌شود و سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت امور خارجه موظف هستند تا این موانع قانونی مانند مالکیت اتباع موضوع تابعیت را حل کنند که اخیراً شنیده شده این موانع در حال برطرف شدن است.
ایزدی همچنین در پاسخ به آخرین وضعیت کارت شناسایی ایثارگران، اعلام کرد: این کارت‌ها پیش‌تر طی چند دوره پنج ساله و دو ساله و یک ساله تمدید اعتبار شده بودند و بنا بود که با صدور کارت‌های هوشمند، اطلاعات ایثارگری در این کارت‌ها به ثبت برسد ولی از آنجایی که این نکته در کارت‌های هوشمند ملی لحاظ نشد، طی جلسه ای با مسئولان سازمان ثبت احوال به این نتیجه رسیدیم که کارت‌های ایثارگری در طراحی‌های جدید نسبت به گذشته به ایثارگران ارائه شود و در همین راستا فراخوانی برای طراحی این کارت‌ها تا پایان آبان ماه ابلاغ کرده‌ایم.
معاون تعاون امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه دوره اخیر بنیاد شهید و امور ایثارگران را به لحاظ خدمات رسانی به ایثارگران می‌توان به عنوان یک دوره طلایی در سابقه این بنیاد برشمرد، افزود: در خصوص ارائه تسهیلات خرید یا ساخت مسکن، دولت و بانک مرکزی مکلف است که سالانه تسهیلاتی به ایثارگران ارائه کند که طی سال گذشته قریب به بیش از 50 هزار جذب صورت گرفته است که در طول عمر انقلاب اسلامی این میزان بی نظیر است.
ایزدی همچنین درباره ساماندهی گلزارهای شهدا اعلام کرد که تمامی اقدامات در این زمینه با رضایت خانواده شهدا صورت می‌گیرد و طبق قانون بنیاد تنها نهاد متولی صدور مجوز دفن در گلزار شهداست. البته با توجه به اینکه مالکیت گلزار شهدا در اختیار بنیاد شهید و امور ایثارگران نیست، ولی در مجموع یک هماهنگی بین دستگاه‌ها وجود دارد و تلاش همه دستگاه‌ها و مسئولان بر این است که از این گلزارها به عنوان سند پرافتخاری از تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس حفاظت و مراقبت کنند.
وی همچنین درباره قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، اعلام کرد: کارشناسان و مسئولان بنیاد طی 45 جلسه کارشناسی اصلاحات را برای تغییرات نهایی در قانون جامع لحاظ کردند ولی متأسفانه نمایندگان دوره قبلی مجلس بدون هماهنگی و مشورت با بنیاد اصلاحاتی را به تصویب رساندند که در مواردی به ضرر ایثارگران بود. لذا در دوره اخیر مسئولان بنیاد برای رفع این اشکالات مترصد فرصتی برای اعمال اصلاحات و تغییرات در قانون جامع بودند.
ایزدی ادامه داد: اکنون مجلس با دوفوریت دائمی شدن قانون را تصویب کرده است تا اصلاحات به صورت کارشناسی و در یک فرصت زمانی مناسبی در قانون جامع اعمال شود و هم اکنون بنیاد در حال برگزاری نشست‌های مشترک جهت حل این اصلاحات و تغییرات با نمایندگان مجلس است.
انتهای پیام/
کد مطلب: 185335
 


 
 
سوم خرداد و واقعیت‌های ناگفته نبرد ما
 

• حجت الاسلام و المسلمین سید محمد علی شهیدی محلاتی؛...