داخلی صفحه اصفهان خبر
 
بازخوانی عملیات محرم در گفت‌وگوی تسنیم با نویسنده کتاب "دُوِیرِج"
روایت ایثاری که حماسه شد/ نقش مهم جوانان اصفهانی در عملیات "محرم"
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۶
نویسنده کتاب «دُوِیرِج» گفت: در عملیات محرم دوران دفاع مقدس حدود ۵۰۰ نفر از رزمندگان اصفهان در رودخانه‌ای به نام «دویرج» به شهادت رسیدند که ۳۷۰ نفر از آنان در ۲۵ آبان سال ۶۱ بردستان مردم و خانواده‌هایشان تشییع و خاکسپاری شدند.
روایت ایثاری که حماسه شد/ نقش مهم جوانان اصفهانی در عملیات "محرم"
 
به گزارش ایثار اصفهان به نقل از تسنیم، حسینعلی محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان اظهار داشت: پس از اینکه 25 آبان روز "حماسه ایثار" اصفهان نامیده و در تقویم کشورمان ثبت شد، تصمیم گرفتم به عنوان یکی از رزمندگان عملیات محرم کتابی را به نام «دُوِیرِج» به نگارش درآورم تا شرح واقعه، جزئیات عملیات و یاد و خاطره شهدای آن روز برای نسل سوم و چهارم انقلاب به خوبی مطرح شود.
وی با بیان اینکه کتاب «دُوِیرِج» مجموعه‌ای از شرح عملیات محرم به‌ صورت مستند با استفاده از مصاحبه فرماندهان و افراد درگیر در آن عملیات است، افزود: معرفی روز 25 آبان در ابتدای کتاب آمده و در بخشی از آن به چگونگی اجرای عملیات پرداختم که از چه محورهایی انجام شد و کدام یگان‌ها و رده‌هایی در آن عملیات حضور داشتند.
بار سنگین عملیات محرم بر دوش اصفهان بود
نویسنده کتاب «دویرج» با اشاره به اینکه بار سنگین عملیات محرم بر دوش اصفهان بود که در آن لشکر امام حسین(ع) 3 محور، لشکر 8 نجف اشرف، 3 محور و لشکر کربلا هم 3 محور را برعهده داشتند، گفت: لشکر کربلا گرچه هم‌اکنون به نام مردم شمال کشور معروف است اما در عملیات آن دوران بیش از نیمی از رزمندگان آن لشکر هم جوانان اصفهانی بودند.
وی افزود: این 3 لشکر به همراه لشکر30 زرهی که بیشتر رزمندگانش از اصفهان بودند و تیپ 84 خرم‌آباد از ارتش، تیپ امام سجاد (ع) از شیراز و تیپ علی بن ابی‌طالب (ع) و تیپ قمر بنی‌هاشم (ع) هم از اصفهان، عملیات محرم را اجرا کردند که نشان می‌دهد رزمندگان اصفهانی بیشترین نقش را در انجام آن بر عهده داشتند.
محمدی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در عملیات محرم سال 61 ، حدود 26 فرمانده شهید شدند بخشی از این کتاب را به معرفی این شهدا که از فرماندهان مؤثر در آن عملیات بودند اختصاص داده‌ام.
وی از جمله این شهدا را شهید منصور رئیسی فرمانده تیپ یکم لشکر امام حسین (ع)، شهید مهدی نصر اصفهانی فرمانده تیپ دوم این لشکر و شهید احمد محمدی فرمانده مهندسی لشکر 8 نجف اشرف از فرماندهان ارشد عملیات محرم اعلام کرد و گفت: همچنین در بخشی دیگر از این اثر به چگونگی ورود نیروها به محورهای عملیاتی و طغیان رودخانه «دُوِیرِج» پرداخته‌ام.
نویسنده کتاب «دویرج» در مورد شرح واقعه دهم آبان سال 61 همزمان با انجام عملیات محرم تصریح کرد: از ظهر روز نهم آبان ماه بارش باران آغاز شده بود و تا شب ادامه داشت که به سیل تبدیل شد به‌طوری‌که وقتی رزمندگان ما به پشت رودخانه رسیدند سطح آب به حدود 2 تا 3 متر رسیده بود و به‌جز چند نفر که موفق شدند از میان امواج خروشان آب عبور کنند، بیشتر نیروهای ما نتوانستند خود را به‌طرف دیگر برسانند.
طغیان رودخانه دویرج مانع عبور رزمندگان شد
وی با اشاره به اینکه در مرحله نخست انجام عملیات محرم 2 گردان یکی تیپ 84 خرم‌آباد و دیگری لشکر امام حسین (ع) اصفهان وارد آب شدند، گفت: رودخانه «دُوِیرِج» پیش از بارش باران هیچ ارتفاعی نداشت و حتی من یک‌شب قبل از عملیات برای شناسایی محل وارد آب شدم که سطح آن بیش از 30 سانتی‌متر نبود اما هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد فردای آن روز ساعت 10 شب رودخانه طغیان کند و نشود از آن عبور کرد.
رزمنده عملیات محرم سال 61 با بیان اینکه در آن عملیات با رمز یا زینب (س)، وقتی ابوشهاب فرمانده لشکر امام حسین (ع) اصفهان طغیان آب را در رودخانه «دویرج» دید با بی‌سیم به فرماندهان قرارگاه موضوع را گزارش داد و گفت "امکان عبور رزمنده‌ها وجود ندارد"، افزود: پس از بحث و بررسی مسئله و بی‌نتیجه ماندن راه‌های پیشنهادی، شهید حسین خرازی و دیگر فرماندهان قرارگاه از طریق بی‌سیم وارد بحث شدند و دستور داده شد که گردان‌ها مکلف هستند وارد آب شوند چون هیچ راه دیگری برای پیشروی وجود نداشت.
وی گفت: فقط حاضران در آن عملیات و شاهدان طغیان رودخانه می‌دیدند که عبور از موج‌های خروشان آب امکان‌پذیر نیست اما تکلیف باید اجرا می‌شد تا عملیات انجام شود، بعد از دستور شهید خرازی، رزمنده‌ها که پیروی از امر فرمانده را وظیفه خود می‌دانستند، شجاعانه به آب زدند.
محمدی اظهار داشت: در شب عملیات نیمی از گردان تا وسط رودخانه پیش روی کردند اما آب بالا آمد و نیروها که نه راه پیش داشتند و نه راه پس، عده‌ای توانستند خود را نجات دهند اما بقیه غرق و شهید شدند که شامل نیمی از هر گردان بود.
وی با بیان اینکه شهید حسین خرازی و دیگر فرماندهان گردان خود را به کنار رودخانه رساندند تا ببینند چه اتفاقی افتاده که فرماندهان لشکر برای حرکت در رودخانه تردید می‌کنند، گفت: مشاهدات فرماندهان سبب شد از عبور دیگر گردان‌ها در آن شب جلوگیری شود و ساعت 10 صبح فردا که آب فروکش کرده بود، لشکر با عبور از رودخانه «دویرج» در ساعت 6 عصر همان روز، به اهداف خود دست یافت.
رزمنده عملیات محرم سال 61 افزود: با وجود اینکه در آن شب حدود 800 تا هزار نفر از رزمندگان ما در آن رودخانه شهید شدند و بر روحیه دیگر بچه‌ها تأثیر گذاشته بود اما فردای آن شب عملیات را ادامه دادند و به موفقیت رسیدند.
وی همچنین با اشاره به اینکه این عملیات اهدافی در برداشت که ازجمله آن گرفتن سلسله جبال «حمرین» شامل چند قله بود که عراقی‌ها با استقرار روی آن‌ها همه حرکات ما را زیر نظر داشتند و از اقدامات مختلف ما جلوگیری می‌کردند، گفت: در عملیات محرم قرار بود رزمنده‌ها این قله‌ها را در اختیار بگیرند چون شهرهای موسیان و دهلرانِ ما در مرز عراق زیر دید و تیر عراقی‌ها بود و ما پس از موفقیت عملیات محرم توانستیم حدود 500 کیلومتر از خاک کشورمان و از جمله 60 حلقه چاه نفت را آزاد کنیم و با مستقر شدن بر سلسله جبال «حمرین» عراقی‌ها را زیر نظر بگیریم.
رزمندگان با تمام قوا عملیات محرم را به پیروزی رساندند
نویسنده کتاب «دویرج» درباره علت اجرای عملیات محرم در کتاب خود خاطرنشان کرد: این موضوع برمی‌گردد به عملیات رمضان که در تیرماه سال 61 انجام شد و به‌نوعی موفقیت‌آمیز نبود و به دنبال آن رادیوهای بیگانه و همه دنیایی که با ما مقابله می‌کردند اذعان داشتند ایران دیگر توان انجام عملیات ندارد اما رزمندگان ما با تمام قوا عملیات محرم را به پیروزی رساندند و بازم هم‌توان خود را به دشمنان ثابت کردند.
وی اظهار داشت: واقعه حماسی تشییع شهدای عملیات محرم در اصفهان سبب شد حضرت امام خمینی (ره) علاوه بر اینکه همان روز پیامی به مردم اصفهان دادند، چهار روز پس‌ازآن هم در خراسان فرمودند: «در کجای دنیا می‌توانید شهری را مثل اصفهان پیدا کنید که در یک روز 370 شهید را تشییع کنند.»
نویسنده کتاب «دُوِیرِج» گفت: در سال 1388 مدیران اصفهانی خدمت رهبر معظم انقلاب اسلامی رفتند و حضرت آقا هم با اشاره به سخن آن زمان امام راحل در مورد اصفهان، فرمودند: «در آن روز با وجود تشییع عظیم شهدا بازهم تعدادی از مردم اصفهان به جبهه‌ها اعزام شدند و مردم پشتیبانی کردند و ننشتند و حرکت کرند.»
محمدی افزود: بخش دیگری از کتاب «دویرج» انعکاس رسانه‌های بیگانه در مورد عملیات محرم و بخشی دیگر هم خاطرات رزمندگان از این عملیات است و در بخش پایانی کتاب هم به‌طور خلاصه به معرفی فرماندهان شهید و تشییع 370 شهید در 25 آبان سال 61 در اصفهان پرداخته شده است.
وی با بیان اینکه روز "حماسه ایثار اصفهان" عنوان بسیار شایسته‌ای برای 25 آبان است، گفت: این عنوان به معنی ایثاری  است که تبدیل به حماسه شده است، در آن روز پا به هر کوچه و خیابانی که می‌گذاشتی تفت شهید بود و پرچم مشکی به چشم می‌خورد، در شهر ولوله ای برپا بود اما با این وجود مردم بازهم روحیه خود را نباختند و ظهر 25 آبان پس از تشییع 370 شهید، از ساعت 16 از اصفهان بازهم به جبهه‌ها نیرو اعزام شد.
انتهای پیام/
کد مطلب: 186129
 


 
 
روز دانشجو، سیره شهدا، تعالی دانشگاه
 

دکتر عبدالله ارژندی- اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی...