دانشجویان و فرهنگ ایثار و شهادت
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۱
*سیده معصومه غفوری- رییس گروه محتوا و نظر سنجی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد
 
16 آذرماه به عنوان «روز دانشجو» بیانگر نقش دانشجویان به عنوان قشری علمی و تاثیرگذار بر روند جریانات اجتماعی و سیاسی جامعه در دوران مختلف است. دانشجویان و دانشگاهیان به مانند سایر اقشار اجتماعی علاوه بر وظیفه تخصصی خود که تحصیل، کسب علم و دانش و تحقیق و پژوهش در زمینه‌های مختلف می‌باشد به عنوان عضوی از جامعه انسانی در قبال سرنوشت جامعه و مناسبات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مسئولیت دارند و البته فعالیت‌های این گروه و نقش فعال آن در برهه‌های تاریخی بیانگر حساسیت آنان نسبت به مسائل جامعه است.
این روز یادآور مبارزات و تلاش‌های ارزشمند دانشجویان قبل از انقلاب در جهت سرنگونی رژیم پهلوی و پیروزی انقلاب اسلامی است. تحولات سیاسی-اجتماعی جامعه ایران در دوران مختلف و از جمله پیروزی انقلاب اسلامی حاصل فعالیت و مبارزات اقشار اجتماعی از جمله روحانیون، بازاریان، دانشگاهیان، کارگران، کشاورزان و دیگر گروه‌ها و احزاب سیاسی بوده که در این میان دانشجویان نیز به عنوان قشری مؤثر همواره حضوری فعال در تحولات جامعه داشته‌اند.
فعالیت‌های چشمگیر این گروه پس از انقلاب جهت سربلندی و افتخارآفرینی برای ایران اسلامی نیز قابل تحسین است. تسخیر لانه جاسوسی، مشارکت در تشکیل نهادهای انقلابی، فعالیت در سپاه و بسیج، کسب رتبه‌های برتر در المپیادهای علمی و... همه گویای تعهد، اخلاص و اهمیت دادن این قشر به مسائل جامعه است و نقش مؤثری در ترویج آرمان‌های انقلاب و افتخارآفرینی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارند.
در میان این قشر عزیز و برجسته باید یاد کنیم از هزاران شهید دانشجوی معززی که برای آزادی و استقلال و دفاع از کیان و هستی ملت ایران جان خود را تقدیم نمودند. بدون تردید سرافرازی امروز این مرز و بوم، مرهون مجاهدت­ها، فداکارها و جان­فشانی­های جوانان و اندیشمندانی است که اقتدار و عزت را با نثار جسم و جان خویش به ارمغان آورده­ اند. جوانان سلحشوری که از کلاس و درس سنگر ساختند و از قلم سلاح، و هم­پای دیگر یاران و برادران خویش همه وجود خود را برای پاسداشت آرمان­ها و ارزش‌ها در طبق اخلاص نهادند و از نثار همه هستی خود دریغ نورزیدند.
انسان‌های با ایمان، وارسته و معتقد در تعالی اندیشه و میدان عمل، در دفاع از حق علیه باطل، پیاده سازی فرامین الهی و اسلامی و دفاع از ارزشهای انقلابی و دینی با تمام هستی خویش نمایان می‌شوند. شهدای معزز و از جمله شهدای معظم دانشجو در 16 آذر 1332 تا پیروزی انقلاب اسلامی، مقابله با بحران‌های پس از انقلاب، حضور فعال در جبهه­ های جنگ تحمیلی، جهاد علمی و دفاع ازحرم اهل بیت (ع) با اخلاص و اعتقادی راسخ از بهترین سرمایه خویش گذشتند تا ما امروز بتوانیم سربلند و پیروز باشیم.
به راستی که چه زیبا عند ربهم یرزقون در مورد آنان صدق می‌یابد. آن پاک سیرتانی که با ایثار و جانفشانی در دفاع از حقیقت به قیمت جان خود پایمردی نمودند و نام و یادشان و خاطره بزرگ منشی و ایثارشان همواره در اذهان ملت شریف ایران و در میان اصحاب علم و دانش به نیکی می‌درخشد. آنان که با وصال به قرب الهی جاودانه شدند.
امروز که جامعه ما با جنگ نرم مواجه است و ابزارهای سرد و فولادین دیروز به ابزار فکری و فرهنگی تبدیل شده است و استکبار جهانی و دشمنان ما از این فضا برای رسیدن به اهداف و برنامه‌های پلید و شیطانی خویش با تمامی ابزارها و ترفندها استفاده می‌نمایند دانشجویان ما به عنوان قشر علمی و فرهنگی مکلف هستند با دانش و بینشی محکم در این میدان عمل نمایند و باید بتوانند با پشتوانه عقیدتی و قدرت علمی خود از آرمان‌های انقلاب اسلامی در برابر هجمه نرم افزاری دشمن دفاع کنند و نه تنها دفاع بلکه به توسعه ارزش­های نظام در سطح داخلی و خارجی با ارائه ایده ­های خلاق و محتوایی غنی اقدام نمایند و با تلاشی وصف ناپذیر، مستمر و اراده‌ای قوی اهداف و ارزشهای نظام و شهدای انقلاب و اسلام را ترویج نمایند.
امروز به فراخور تکلیف برای تضییع باطل باید راست قامت و بلند همت گام برداشت و یکی از راه‌های توفیق در این زمینه برای دانشجویان ما که دارای پشتوانه علمی و ارزشی هستند با حضور مؤثر در جنگ نرم حاصل می‌شود. اقتدار امروز ایران اسلامی؛ تجلی افتخار آفرینی شهیدان و استمرار آن در گرو اراده‌های مستحکم همه اقشار و از جمله دانشجویان است.
انتهای پیام/
کد مطلب: 188431