قائم مقام بنیاد مطرح کرد:
ضرورت الگوسازی اقتصاد مقاومتی در سازمان های اقتصادی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۷
قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با تأکید بر اینکه گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی را باید از سطح مدیران به کارمندان و مسئولان و سپس جامعه ترویج و توسعه داد، اظهار کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی در جامعه ابتدا باید درک صحیح و شناخت دقیق از این مسئله را در جامعه فراهم کرد و سپس آن را از طریق گفتمان سازی وارد ادبیات جامعه کرده و ابعاد آن را برای مردم و مسئولان تبیین کرد و در نهایت با الگوسازی زمینه تحقق آن را در کشور ایجاد کنیم.
ضرورت الگوسازی اقتصاد مقاومتی در سازمان های اقتصادی
 
به گزارش «ایثار» سردار محسن انصاری در نخستین همایش هم اندیشی شرکت‌های آیت ایثار که در ساختمان شهید جانباز رسول زاده برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری جلسات هم اندیشی بین مدیران عامل و کارمندان، گفت: این حرکت می‌تواند سرآغازی برای اقدامات و برنامه‌های پیش رو از جمله اقتصاد مقاومتی باشد که یکی از محورهای اساسی این همایش الگوسازی است.
قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه اگر قصد تحقق سیاست‌های 24 گانه اقتصاد مقاومتی را داریم، الگوسازی راه نجات اقتصاد کشور و رسیدن به قله اقتصاد مقاومتی خواهد بود، گفت: با توجه به مجموعه فشارها و اتفاقات بین المللی و تحریم‌های اقتصادی و نیز تأکید مقام معظم رهبری بر علم، فرهنگ و اقتصاد به عنوان پایه‌های اقتدار کشور نیازمند آن هستیم که سیاست‌های کشور مبتنی بر اصول 24 گانه اقتصاد مقاومتی تدوین و برنامه ریزی شود.
وی با تأکید بر ضرورت شناخت و درک صحیح از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، گفت: نخستین اقدامی که برای الگوسازی از اقتصاد مقاومتی در جامعه باید صورت بگیرد، درک صحیح و مفهوم درست از این مبانی و تئوری اقتصاد مقاومتی است.
سردار انصاری ادامه داد: باید بدانیم که اقتصاد مقاومتی چه مبانی و اصولی دارد. باید بدانیم که اقتصاد مقاومتی یک تاکتیک و برنامه کوتاه مدت و موقتی نیست بلکه یک سیاست کلان و بلند مدت برای کشور است. متأسفانه خیلی‌ها فکر می‌کنند که اقتصاد مقاومتی صرفاً مربوط به واحدهای تولیدی و خدماتی است در حالی که اقتصاد مقاومتی را می توان در زندگی فردی، اجتماعی و ملی و کلان کشور پیاده کرد.
به گفته قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران، تفکر برخی بر این مبنا است که اقتصاد مقاومتی فقط به واحدهای مرتبط با امور اقتصادی اختصاص پیدا می‌کند در حالی که سایر بخش‌ها نیز باید سیاست‌های 24 گانه اقتصاد مقاومتی را لحاظ کرده و محقق کنند.
وی با انتقاد از برخی اظهار نظرات نادرست درباره اقتصاد مقاومتی، اعلام کرد: اقتصاد مقاومتی یک الگوی انزواطلب نبوده بلکه یک تئوری و تعامل با دنیا در ضمن تکیه بر ظرفیت‌های و توانایی‌های داخلی است تا در امتداد آن کشور جایگاهی پویا و فعال را در جهان به خود اختصاص دهد. اینکه برخی از کشورهای جهان خودشان را محصور و منزوی می‌کنند، آن اقتصاد مقاومتی نیست.
سردار انصاری با تأکید بر اینکه تمامی مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی حائز اهمیت و ضروری است، افزود: 9 مؤلفه از مجموعه مؤلفه های اقتصاد مقاومتی به ارتقای بهره‌وری پرداخته است که اشاره به استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود داخلی، بدون توسعه دارد بنابراین یکی از اقدامات در همین راستا تعطیلی و توقف واحدها و بخش‌های زیان برده که خوشبختانه انجام شده است.
قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: یکی از دیگر از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی اشاره به کیفیت تولید و دانش بنیان کردن بخش‌های تولیدی دارد که متأسفانه هنوز مسئله دانش بنیان کردن واحدهای تولیدی و اقتصادی وارد ادبیات جامعه نشده است. بنابراین برای رفع این مسئله ابتدا باید گفتمان سازی کرد که به تعبیری گفتمان سازی پیش نیاز الگوسازی اقتصاد مقاومتی است.
به گفته وی، برای تحقق اقتصاد مقاومتی در جامعه ابتدا باید درک صحیح و شناخت دقیق از این مسئله را در جامعه فراهم کرد و سپس آن را از طریق گفتمان سازی وارد ادبیات جامعه کرده و ابعاد آن را برای مردم و مسئولان تبیین کرد و در نهایت با الگوسازی زمینه تحقق آن را در کشور ایجاد کنیم.
سردار انصاری با تأکید بر اینکه باید گفتمان سازی را از سطح مدیران به کارمندان و مسئولان و سپس جامعه ترویج و توسعه داد، اظهار کرد: با چنین رویکردی پذیرش گفتمان اقتصاد مقاومتی سریع‌تر صورت می‌گیرد اما متأسفانه مشکل اصلی ما از آن جایی است که در بخش مدیران و نخبگان هنوز گفتمان سازی صورت نگرفته است و آن را در جامعه ترویج نکرده‌ایم.
قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اینکه گفتمان سازی و ترویج یک فرهنگ در جامعه حائز اهمیت است، اعلام کرد: از ابتدای سال جاری سه رویکرد توانمندسازی، ارتقای بهره وری و توسعه فرهنگی تأکید شده است که مشخصاً توسعه فرهنگی به ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت مربوط می‌شود و اعتقاد داریم با نهادینه شدن این فرهنگ می‌توانیم اقتصاد مقاومتی را بهتر در جامعه محقق کنیم که توسعه و ترویج این فرهنگ دقیقاً همان توسعه قدرت نرم خواهد بود که باید در سایر بخش‌های جامعه نیز مورد توجه قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه بدون گفتمان سازی هر تئوری و نظریه ای متوقف خواهد شد، افزود: خروجی عدم گفتمان سازی همواره به اینجا خواهد رسید که به رغم شروع خوب و برداشته شدن گام‌های اولیه متوقف خواهیم شد. بنابراین پیش‌نیاز الگوسازی برای اقتصاد مقاومتی گفتمان سازی است که در این خصوص باید از ظرفیت‌های فرهنگی موجود در کشور مانند کتاب و رسانه استفاده کرد تا این گفتمان را در ادامه به یک مطالبه عمومی تبدیل کنیم.
در ادامه این مراسم، سردار انصاری مدیران عامل شرکت‌های آیت ایثار را مخاطب خود قرار داد و اعلام کرد: برای محقق کردن اقتصاد مقاومتی باید تمامی اقدامات در این زمینه از طریق شناخت صحیح، گفتمان سازی و الگو سازی استمرار پیدا کند و ادبیات اقتصاد مقاومتی متناسب با هر شرکت توسعه پیدا کند تا اقتصاد مقاومتی را بتوان به مرور محقق ساخت.
قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: تمامی مدیران و مسئولان در بنیاد باید بر این امر واقف باشند که بحث نظارت و کنترل زیر مجموعه‌ها بسیار حائز اهمیت است. در نتیجه هر اقدامی باید با برنامه ریزی، تحت نظارت، کنترل شده و با بازرسی‌های دقیق صورت بگیرد.
انتهای پیام/ 

 
کد مطلب: 189965