داخلی صفحه همدان خبر
 
شهيد سردار همداني شخصيتي همه جانبه و چندبعدي
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۷
شهيد سردار همداني شخصيتي همه جانبه و چندبعدي
 
ایثار همدان به گزارش سرويس فرهنگي هگمتانه"سردار شهيد حسين همداني لبيک گوي عاشق و صادق فرياد حسيني بود و نيم قرن صداقت و رشادت و شجاعت و خدمت و اخلاصش او را به مقام والاي شهادت رساند. در اين بخش خاطراتي از اين شهيد بزرگوار به نقل از سردار جعفر مظاهري آمده است. وي از فرماندهان دفاع مقدس که در سالهاي پس از جنگ نيز با پذيرفتن مسؤوليت‌هاي متعدد مانند فرماندهي تيپ انصارالحسين(ع)، فرمانده ارشد سپاه استان همدان، جانشيني فرماندهي قرارگاه نجف و... بيش از ديگران فرصت همراهي، همنشيني و رفاقت با شهيد سردار همداني را داشته است.
از روزي که وارد سپاه شدم ارتباط زيادي با شهيد همداني داشتم و به صورت متناوب مأموريت‌هايي را در خدمت ايشان بودم. از سال 61 تا پايان جنگ نيز به عنوان معاون و جانشين ايشان فعاليت داشتم. پس از پايان جنگ بر اساس مسؤوليت‌هايي که به بنده واگذار مي‌شد عمدتاً ارتباط مستقيمي با ايشان داشتم که تا پايان مسؤوليتم در سپاه اين ارتباط ادامه داشت. البته نوع ارتباط ما از فضاي سازماني فراتر رفت و به ارتباطي دوستانه و خانوادگي تبديل شد و تا سال 82 که بنده به دليل جراحات جنگي و جانبازي مجبور به خروج از سپاه شدم اين فضا ادامه داشت. بعد از آن نيز اين ارتباط به صورت عميق‌تر تا پايان عمر شريفشان ادامه يافت.
معرفي و تشريح ابعاد شخصيتي اين شهيد بزرگوار در چند ساعت مقدور نيست اما همان طور که مي‌دانيد شهدا هر کدام ويژگي‌ها و خصوصياتي داشتند که آنها را از ما متمايز مي‌کند و شايد يکي از علت‌هايي که سبب شد آنها با شهادت به قله رفيع کمال برسند و ما بمانيم همين ويژگي‌هاي شخصيتي باشد.
البته خود شهدا هم نسبت به يکديگر ويژگي‌هاي متفاوتي داشتند که بر اساس آن و تأثيرگذاريشان در جامعه علي الظاهر در بين مردم رتبه‌بندي مي‌شوند. اگر چه واقعاً ما نمي‌توانيم بين شهدا فرق بگذاريم و اين کاري است که تنها خداوند مي‌تواند انجام دهد. اما به جهت ظاهر و کارهاي آنها برخي شهدا از شهداي ديگر متمايز بودند و برخي در حدي ايده‌آل مطرح مي‌شوند.
سردار عزيز ما شهيد همداني نيز از جمله افرادي است که داراي شخصيتي همه جانبه و چند بعدي بود که البته در همه شهدا و فرماندهان اين ويژگي‌ها را کمتر مي‌توان ديد.
برخي نظاميان سياسي‌اند، برخي کارشناس فرهنگي‌اند و اما شهيد همداني همه اين ويژگي‌ها را باهم داشت يعني از بعد نظامي، فرهنگي، اجتماعي و سياسي کاملاً با سايرين متمايز بود و از وجود اين ويژگي‌ها بهره مي‌برد. بنابراين اين شخصيت همه جانبه جايگاهي در جامعه از ايشان درست کرده بود که شايد ما در مجموعه سپاه و ساير مجموعه‌ها فردي مانند ايشان نداشته باشيم که تمام ويژگي‌ها را باهم داشته باشد.
کد مطلب: 190221
 


 
 
روز دانشجو، سیره شهدا، تعالی دانشگاه
 

دکتر عبدالله ارژندی- اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی...