حماسه 9 دی انقلاب سوم ملت ایران بود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۶
آیت الله یعقوبی نماینده ولی فقیه و امام جمعه بجنورد در دیدار با مدیران دستگاه های اجرایی استان با بیان اینکه درواقع حماسه 9 دی انقلاب سوم بود، گفت : در یوم‌الله 9 دی سال 88 بصیرت و غیرت دینی مردم را به میدان آورد و طوفانی به وجود آورد.
 
به گزارش ایثار واحد خراسان شمالی صبح امروز (چهارشنبه) 8 دی 95 حجت الاسلام عزیزی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان شمالی به هنراه جمعی از مدیران استانی در آستانه 9 دی روز بصیرت و پیوند امت با ولایت  با نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد دیدار کردند .
آیت الله یعقوبی در این دیدار ضمن تاکید بر گرامیداشت پرشور و شعورتر این مناسبت به تشریح مصیبت و بصیرت دینی در آموزه‌های اسلامی پرداخت و اظهار کرد: دین اسلام بر بصیرت تأکید زیادی شده و رسول اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) در احادیث گوناگون مردم را به بصیرت و تفکر دعوت کرده‌اند.
آیت الله یعقوبی با بیان اینکه اگر بصیرت باشد شیطان‌ها نمی‌توانند انسان را در دام‌های آشکار و پنهان بیندازند، اضافه کرد: در صورت وجود بصیرت دامها و تله‌های شیاطین اثرگذار نخواهد بود.
رییس شورای استانی حوزه‌های علمیه خراسان شمالی با اشاره به اثرات مصیبت در دین، خاطرنشان کرد: مصیبت دینی به این معنا است که از درون جامعه دینی کسی کاری کند که به ارزشهای اسلامی لطمه بخورد.
وی با بیان اینکه مصیبت دینی به‌مثابه پوسیده شدن درخت از درون است، افزود: کسانی که از نظر ظاهر اهل عبادت هستند اما بصیرت ندارند در زمره مصائب دینی به شمار می‌روند.
آیت الله یعقوبی با اشاره به اینکه بر اساس آموزه‌های اسلامی سه مورد به دین ضربه می‌زنند، اضافه کرد: عالم فاجر و فقیهی که عمل او با گفته‌های وی هم سویی ندارد، عابد نادان و پیشوای ستمکار سه آفت دین هستند.
وی با بیان اینکه در این میان بصیرت چراغ مه‌شکن در فتنه‌ها و جامعه مه‌آلود است، افزود: انقلاب ما انقلابی بصیرتی بود و از همان ابتدا که امام شروع به مبارزه کرد بصیرت مردم را ارتقا داد.
آیت الله یعقوبی ادامه داد: هسته اصلی و هویت محوری انقلاب اسلامی بصیرت‌افزایی بود؛ ازاین‌رو امام راحل از همان ابتدا مردم را نسبت به دوستان و دشمنان آنها آگاه کرد.
رییس شورای فرهنگ عمومی استان خراسان شمالی با بیان اینکه جوهره اصلی انقلاب ما بصیرت بود، خاطرنشان کرد: بر این اساس رمز ماندگاری و پویایی انقلاب ما هم بصیرت است.
آیت الله یعقوبی با اشاره به اینکه یکی از مصداق‌های بصیرت حماسه 9 دی بود، تصریح کرد: پیش از سال 88 فضای مشکوکی از سوی دشمن ایجاد و برای فتنه‌انگیزی زمینه‌سازی شد.
وی ادامه داد: حال و هوای انتخابات قبل از شروع و در حین اجرای آن نشان می‌داد که انتخابات سال 88 ویژه است و همان‌گونه که هم که دیدیم پرشورترین انتخابات بود؛ اما بعد انتخابات برخی تحمل شکست را نداشتند.
استاد درس خارج فقه حوزه علمیه خراسان شمالی اظهار کرد: در اوضاعی که برخی شکست خود در انتخابات را تحمل نمی‌کردند، شعار تقلب بر زبانها جاری شد و فتنه‌گران در برابر قانون لجبازی کردند و این‌گونه بود که تقابل جریان نجابت و لجاجت شروع شد.
آیت الله یعقوبی با بیان اینکه فتنه به معنای مخلوط شدن حق و باطل است به‌گونه‌ای که بسیاری نتوانند حق و باطل را تشخیص دهند، تصریح کرد: فتنه در فرهنگ دینی ما جایگاه ویژه‌ای داشته و ریشه در منیت‌ها و هوای نفس دارد.
وی با بیان اینکه بنا به فرموده امام علی (ع) مرکب فتنه هوای نفس است، ادامه داد: در طول تاریخ ریشه فتنه‌های اجتماعی هواهای نفس و بدعت‌گذاری در دین بوده است.
آیت الله یعقوبی با بیان اینکه فتنه 88 هشت ماه طول کشید، اظهار کرد: در این هشت ماه رهبری و ولی فقیه همانند خورشید درخشش کرد و همه مدیریت بحران را به بهترین وجه حس کردند.
وی با اشاره به اینکه رهبری اوج مدیریت خود را در فتنه سال 88 نشان داد، تصریح کرد: سعه صدر، نجابت، قدرت مدیریت و ایستادگی رهبری در برابر بدخواهان سبب شد تا بساط فتنه‌گران برچیده شود.
آیت الله یعقوبی با بیان اینکه بعد از ادامه لج‌بازی‌های فتنه گران خون مردم به جوش آمد، افزود: در این زمان مردم درک کردند که فتنه اختلاف سلیقه جناحی نیست بلکه جریانی است که ریشه در خارج دارد؛ درنتیجه انقلاب سوم را شکل دادند.
وی با بیان اینکه درواقع حماسه 9 دی انقلاب سوم بود، اضافه کرد: در یوم‌الله 9 دی سال 88 بصیرت و غیرت دینی مردم را به میدان آورد و طوفانی به وجود آورد.
آیت الله یعقوبی با اشاره به اینکه حضور مردم در 9 دی مهم‌تر از 22 بهمن بود، خاطرنشان کرد: در یوم‌الله نهم دی اطلاع‌رسانی، تبلیغات و هماهنگی برای حضور مردم نبود بلکه ملت به‌صورت خودجوش به صحنه آمدند.
رییس شورای فرهنگ عمومی استان خراسان شمالی افزود: اکنون برخی می‌گویند چرا امام حسین (ع) توبه حر را پذیرفت اما سران فتنه بخشیده نمی‌شوند؟ این در حالی است که ما تاکنون از سران فتنه توبه‌ای ندیدیم و این افراد ابراز ندامت و پشیمانی نکرده‌اند.
وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در مورد این افراد سعه صدر و نجابت کردند؛ زیرا حصر زندان نیست بلکه تنها برای حفظ امنیت نظام برای این افراد محدودیتی قائل شدند.
آیت الله یعقوبی با تأکید بر اینکه باید بصیرت 9 دی به نسلهای بعدی منتقل شود؛ زیرا نهم دی جریان سیاسی جناحی نیست بلکه جریان الهی است، تصریح کرد: نهم دی یوم‌اللهی برای حفظ انقلاب، نظام و رهبری دینی بود و نباید آن را یک تفکر سیاسی دانست.
کد مطلب: 190683