داخلی صفحه قم خبر
 
شهادت پنج نفر در جریان قیام خونین 19دی قم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۷
مدیرکل بنیاد شهید وامور ایثارگران استان قم گفت: در قیام خونین 19دی سال 56 علیه رژیم طاغوت شهادت پنج نفر به ثبت رسید.
شهادت پنج نفر در جریان قیام خونین 19دی قم
 


به گزارش ایثار واحد استان قم، سردار سید جواد هاشمی افزود: در جریان تظاهرات علیه رژِیم طاغوت در قم که زمینه ساز پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 بود مردم قم در پی شهادت آيت ا... سيد مصطفي خميني در آبان 1356 و توهین مقاله روزنامه اطلاعات به ساحت حضرت امام خميني، با هدف مخدوش نمودن چهره ايشان به عنوان رهبري نهضت مردم قم به خیابانها ریختند و علیه رژیم تظاهرات نمودند.
وی ادامه داد: در این جریان پنج نفر از تظاهر کنندگان بنام های غلامرضا همراهی، حسین قاسمیان، محمد رضا انصاری، سلیمان زرین نعل و حیدر رضایی پسر دانش آموزی که کوچکترین شهید این تظاهرات بود توسط عوامل رژیم به شهادت رسیدند.
وی اضافه کرد: خیابانهای انقلاب، بهار، صفائیه و کوچه آمار رنگین شد به خون این شهدا و نامشان برای همیشه در قیام 19دی که نقطه عطفی در انقلاب اسلامی است، ثبت گردید.
سردار هاشمی خاطر نشان کرد: در این مقاله ننگین در بار بطور صريح، بي حجابي را فضليت و حجاب، کهنه پرستي و ارتجاع معرفي و به ساحت مقدس امام خمینی، اهانت و قيام 15 خرداد 1342، توطئه استعمار سرخ و سياه معرفي کرده بود.
وی افزود: مردم با بیداری و بصیرت مثال زدنی در آن دوران خفقان به پشتیبانی از رهبر انقلاب به پا خاستند و در برابر رژِیم قد علم کردند و از ارزشهای اسلامی و انقلاب اسلامی پشتیبانی نمودند.
سردار هاشمی تاکیدکرد: همین ملت ولایت مدار با تکیه بر ایمانهای استوار و رهبری حکیمانه و با روحیه ایثار و شهادت انقلاب را به پیروزی رساندند و طومار رژیم را برچیدند.
وی تاکید کرد: در این روز تمامی اقشار از طلاب و فضلای حوزه درس را تعطیل و بازاریان  مغازه ها را بستند، مردم اجتماع بزرگ تظاهرات را به سوي منازل مراجع آغاز کردند .
سردار هاشمی بیان داشت: نيروهاي رژيم با مشاهده حرکت عظيم مردم تصميم به حمله گرفتند و تيراندازي شروع شد و در این روز شهادت پنج نفر به ثبت رسید که اغلب این شهدا مظلومانه به تهران منتقل و در بهشت زهرا بخاک سپرده شدند.
 وی افزود: اين قيام نقطه عطفي در تاريخ نهضت اسلامي است، پس از آن امواج انقلاب اسلامي شدت گرفت و با چهلم هاي پي در پي مردم نقاط مختلف ايران دامنه انقلاب فراگير شد و در نهايت به سرنگوني رژيم پهلوي انجاميد.
هرساله همزمان با سالروز قیام 19دی سال 56  که نقطه عطفی در انقلاب اسلامی است، مردم قم و خانواده معظم شهدای قم به منظور بیعت با رهبری و بهره مندی از رهنمودهای ایشان به دیدار مقام معظم رهبری می روند.
اتمام پیام/
 
کد مطلب: 191706
 


 
 
سوم خرداد و واقعیت‌های ناگفته نبرد ما
 

• حجت الاسلام و المسلمین سید محمد علی شهیدی محلاتی؛...