داخلی صفحه قزوین خبر
 
8/شهید محمدعلی رجایی،
شهید رجایی مقاوم‌ترین زندانی سیاسی قبل از انقلاب
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۲
مقاومت شهید محمدعلی رجایی در زیر شکنجه‌ها و سلول‌های انفرادی، وی را در زمره‌ی یکی از نادرترین و مقاوم‌ترین زندانیان سیاسی قبل از انقلاب قرار داده است.
 
به گزارش ایثار واحد قزوین، شهید محمدعلی رجایی رئیس جمهور وقت، سال 1357، به دلیل اینکه هر لحظه امکان می‌داد، دستگیر شود، تعدادی از کتاب‌هایی که ساواک به آنها حساس بود، به منزل یکی از خواهرانش انتقال داد تا سرنخی به دست آنها نداده باشد.  
خواهرزاده او بدون کسب اجازه از شهید رجایی، تعدادی از این کتاب‌ها را به دانشگاه می‌برد و بین دوستان خود توزیع می‌کند که یکی از آنها با واسطه به دست ساواک رسید و منجر به دستگیری محسن صدیقی خواهرزاده شهید رجایی و سپس خود رجایی می‌شود.
وی در طول نزدیک به 20 ماه بازجویی و حبس در سلول انفرادی، کمترین نشانه عجز و سازشی از خود نشان نداد. مدت زندانی شدن او در سلول‌های انفرادی وی را در زمره‌ی یکی از نادرترین زندانیان سیاسی قبل از انقلاب قرار داده است.
شهید رجایی به رغم برخورداری از روابط گسترده مبارزاتی در زیر فشار شدید و طاقت‌فرسای شکنجه‌گران ساواک که از او می‌خواستند دوستان و همراهان مبارز سیاسی خود را به آنها معرفی کند لب از لب نگشود و هر بار بیشتر از گذشته در معرض شکنجه قرار می‌گرفت.
بعضی از هم سلولی‌های شهید رجایی می‌گویند، بارها دیده می‌شد وی به دلیل ورم شدید کف پا که بر اثر ضربات متوالی شلاق ایجاد شده بود در بازگشت به سلول به صورت چهار دست و پا راه می‌رود.
زنده یاد آیت‌الله علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی از شکنجه‌های ساواک در مورد شهید رجایی می‌گوید: در فصل سرما وی را به صورت عریان در سلول نگه می‌داشتند و به او اجازه نمی‌دادند از لباس‌های معمولی زندان استفاده کند تا جایی که هر کس بر روی در سلول، لباس آویزانی می‌دید، می‌فهمید در این سلول شهید رجایی است.
هر چند شهید رجایی پس از محاکمات متعدد اولیه به 5 سال حبس محکوم گردید اما با اعترافاتی که یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق علیه ایشان در زندان کرد ساواک دریافت که شهید رجایی به رغم آن همه شکنجه، کمترین اطلاعی از روابط خود را بازگو نکرده است لذا وی را مجددا به شکنجه و بازجویی‌های طاقت‌فرسا کشاندند.
اگر چه ساواک با به دست آوردن سرنخی به دنبال کشف کامل روابط گسترده مبارزاتی شهید رجایی برآمد و سخت‌ترین شکنجه‌ها را در مورد او اعمال نمود اما جز به دریافت اطلاعاتی که ایشان از یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق علیه خو دشنیده بود چیزی به میان نیاورد که این امر در بازجویی‌های مکتوب او به خوبی هویداست.
زنده یاد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی می‌گوید: بنده با شهید رجایی در همه دوران مبارزان از سال 41 تا 57 هیچ موردی را سراغ نداریم که یک نفر بیست و چند ماه در یک سلول بماند و مرتب زیر شکنجه باشد و به رژیم حرفی نزند و من پیش ایشان اسراری داشتم که اگر فاش می‌کرد بنده را هم اعدام می‌کردند.
وی ادامه می‌دهد: شهید رجایی در زندان نمونه یک انسان مومن و معتقد بود، وی در زندان با نظم خاصی دوران حبس خود را سپری می‌کرد انس او با قرآن چه در ایام سلول انفرادی و چه بعد از آن برای سایر زندانیان مثال‌زدنی بود.
شهید بزرگوار رجایی، پس از آزادی از زندان نه تنها دست از فعالیت‌های سیاسی و مبارزاتی خود نکشید بلکه بر شدت و دامنه این مبارزات افزود و با اوج‌گیری مبارزه، با آشنایی و ارتباطی که با یاران امام داشت فعالیت خود را در کمیته استقبال از امام خمینی ادامه داد.
شهید محمدعلی رجایی، در سال 1312 هجری شمسی در خانواده‌ای متدین در شهرستان قزوین به دنیا آمد، وی سال 1326 که چهارده ساله بوده، تصمیم گرفت برای ادامه کار در بازار با مادرش به تهران عزیمت کند.
وی به دست فروشی در بازار پرداخته، سپس با مشورت یکی از نزدیکان خود تصمیم گرفت به نیروی هوایی وارد شود، البته همزمان با کار، تحصیل می‌کرد تا اینکه دیپلم ریاضی خود را اخذ کرد.
شهید رجایی پس از انصراف از خدمت در ارتش با تاثیرپذیری از سخنان آیت‌الله طالقانی که شغل معلمی را رسالت انبیا می‌دانست به حرفه آموزگاری روی آورد و از هر فرصتی در تنویر ذهن و فکر دانشجویان استفاده کرد.
وی سال 1342 سه روز در هفته را در قزوین تدریس داشت و در این رفت و آمد از تهران به قزوین عامل توزیع و انتشار اعلامیه‌های نهضت آزادی در سطح شهر قزوین بود و به دلیل انجام این کار، در 11 اردیبهشت سال 42 به مدت 48 روز دستگیر و بازجویی شد و پس از سپردن تعهد مبنی بر عدم همکاری با نهضت طی دو مرحله محاکمه آزاد شد.
گفتنی است: کتاب شهید محمدعلی رجایی به روایت اسناد ساواک سال 1378 به چاپ رسیده است که در این کتاب سیر زندگی این شهید بزرگوار براساس اسناد موجود روایت می‌شود.
از فهرست‌های مطالب این کتاب، دوران کودکی، دوران نوجوانی، مهاجرت به تهران، ورود به نیروی هوایی، آشنایی با آیت‌الله طالقانی، ورود به عرصه معلمی، اسوه اخلاق حسنه و صفات عالی و دومین مرحله زندان می‌باشد.
کد مطلب: 195294