ایثارگران سرمایه‌های اجتماعی بزرگ جامعه هستند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۲
قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه جایگاه و نقش مددکاران در حفظ و ارتقای سرمایه‌های اجتماعی بسیار مهم است گفت: نقش اول در حفظ و ارتقای سرمایه اجتماعی را مددکاران ایفا می‌کنند و بیشترین ارتباط بنیاد با جامعه ایثارگری توسط مددکاران صورت می‌گیرد.
 
به گزارش «ایثار» سردار محسن انصاری در همایش آموزشی و تجلیلی از مددکاران اجتماعی بنیاد سراسر کشور که صبح روز پنجشنبه 31 فروردین ماه در سالن همایش‌های صدا و سیمای خراسان رضوی در شهر مشهد برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره فداکاری ایثارگران و بیان دوران شکل گیری و بنیانگذاری بنیاد شهید توسط امام راحل گفت: تشکیل نهادهای انقلابی مثل سپاه در اردیبهشت ۵۸ و بسیج در آذر همین سال نشان از آن دارد که امام باتوجه به تهدیداتی که آن را دائمی می‌دانست به دنبال ایجاد زنجیره قدرت در کشور بوده است که بنیانگذاری و تشکیل بنیاد شهید هم در همین راستا بوده و تشکیل بنیاد ناشی از تفکر بلند و راهبردی امام بوده و نشان دهنده نگاه ارزش مدار امام راحل به دستگاه‌های قدرت ساز در جامعه است.
قائم مقام بنیاد افزود: اقدام امام خمینی (ره) نشان می‌دهد که بنیاد یک دستگاه قدرت ساز و مطابق فرمایش رهبر معظم انقلاب یک دستگاه عصمت و طهارت است بنابراین جایگاه بنیاد شهید و امور ایثارگران به واسطه وجود ایثارگران و فداکاران بسیار رفیع خواهد بود.
وی با بررسی جایگاه بنیاد شهید و امور ایثارگران در دهه‌های مختلف خاطرنشان کرد: جایگاه بنیاد قبل از تجمیع، حین تجمیع و کمی پس از تجمیع به‌خصوص در دهه 80 یک دستگاه خدماتی بود که بیشتر در رفع نیازهای معیشتی جامعه ایثارگران در کشور شناخته می‌شد و از این سازمان همین انتظار در جامعه وجود داشت ولی امروز با توجه به شرایط متفاوت و پیچیده در دنیا انتظار می‌رود در کنار تمامی مؤلفه‌های خدمت رسانی، جایگاه بنیاد به‌واسطه مأموریت توسعه فرهنگی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب «بنیاد باید کمربسته ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باشد» یک جایگاه قدرت ساز در حوزه نرم باشد.
سردار انصاری ادامه داد: امروز بنیاد شهید و امور ایثارگران در جامعه جایگاه قدرت سازی دارد چون توسعه فرهنگی را در کشور دنبال می‌کند و فرهنگ یکی از مؤلفه‌های قدرت نرم در کشور است و حتی سایر دستگاه‌ها در سراسر کشور انتظار انجام اقدامات فرهنگی بزرگ توسط این نهاد را دارند.
دکتر انصاری گفت: فعالیت بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای توسعه فرهنگی منجر به تولید قدرت نرم در جامعه خواهد شد و این مسئله تأمین کننده امنیت کشور است. در دوران دفاع مقدس، کشور از لحاظ امکانات و تجهیزات در تنگنا قرار داشت اما قدرت ما بر پایه ایمان، اعتماد ملت به امام راحل و مشارکت گسترده و حضور سرمایه های اجتماعی در صحنه شکل گرفت.
 وی ایثارگران را سرمایه اجتماعی بزرگ جامعه خواند و گفت: اگر بنیاد در حال حاضر نقشی محوری در توسعه فرهنگی و جایگاه قدرت سازی در جامعه دارد به واسطه ایثارگران به عنوان سرمایه‌های نظام است.
 سردار انصاری افزود: توسعه فرهنگی به معنای ادامه دادن راه عزت، ایثار، گذشت، فداکاری و تداوم و استمرار آن است و بنیاد در صدد است در کنار فعالیت‌های خدمت رسانی به فعالیت فرهنگی اثرگذار بپردازد و ابعاد فرهنگی ارزش‌ها و آرمان‌ها در منش و رفتار ظاهر کرده و در درون خانواده‌ها نهادینه شده و فرهنگ و ارزشها و روحیه عزت طلبی و فداکاری به نحو شایسته به نسل‌های آینده منتقل شود.
قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران جایگاه بنیاد را در آینده بسیار مهم خواند و گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران در صورت طی سیر تکاملی خود نقش مؤثری در مشارکت در شکل گیری تمدن اسلامی بواسطه در اختیار داشتن سرمایه اجتماعی و توسعه و پایدار کردن مؤلفه‌های آن به عهده خواهد داشت.
سردار انصاری با اشاره به اینکه سه میلیون جامعه ایثارگر برای دفاع از میهن اسلامی آماده هستند، تأکید کرد: امام راحل با سرمایه اجتماعی و ایمان و توکل به خدا انقلاب را به پیروزی رساند و امروز فرزندان شهدا و ایثارگران همانند پدرانشان آماده دفاع از انقلاب هستند و این همان سرمایه بزرگ اجتماعی انقلاب اسلامی است.
قائم مقام بنیاد با طرح این سؤال که وظیفه مددکاران در این سیر تکاملی چیست، خطاب به مددکاران بنیاد شهید و امور ایثارگران سراسر کشور گفت: نقش اول در حفظ و ارتقای سرمایه اجتماعی را مددکاران ایفا می‌کنند زیرا مؤلفه‌های مهم و بزرگ سرمایه‌های اجتماعی شامل اعتماد، مشارکت، تعاون، همکاری و جامعه ایثارگری به دست توانمند مددکاران باید توسعه پیدا کند و بیشترین ارتباط بنیاد با جامعه ایثارگری توسط مددکاران صورت می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: نظام سلطه همیشه درصدد لطمه زدن به سرمایه بزرگ اجتماعی ایثارگران است که از آن باید حفظ وصیانت شود و مددکاران باید همیشه خود را در مسیر تکاملی قرار دهند تا از مسیر کلی خدمت رسانی وهم چنین از روند حفظ وصیانت و ارتقای سرمایه‌های اجتماعی عقب نیفتند که آموزش‌های مستمر مددکاری بنیاد می‌تواند این امر را محقق نماید.
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 202064