نحوه اعمال سهمیه‌های داوطلبان شاهد و ایثارگر در آزمون سراسری
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۶
نحوه اعمال سهمیه‌های داوطلبان شاهد و ایثارگر در آزمون سراسری
 
مدیرکل آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران در آستانه برگزاری آزمون سراسری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، در مورد نحوه اعمال سهمیه‌های داوطلبان شاهد و ایثارگر در آزمون سراسری توضیحاتی ارائه داد.
به گزارش «ایثار» متن کامل گفت‌وگو با محمد علی فقیه به شرح زیر است:

آیا در آزمون سراسری سال 96 سهمیه فرزندان جانبازان زیر 25 درصد توسط مرکز آزمون  اعمال می‌گردد؟
کلیه داوطلبان مشمول قانون برنامه ششم توسعه به ویژه همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد که متقاضی استفاده از سهمیه در آزمون سراسری سال 1396 هستند مطابق هماهنگی‌های انجام شده با سازمان سنجش آموزش کشور این قانون برای آزمون سال جاری اجرا خواهد شد همچنین متقاضیان آزمون سراسری کارشناسی ارشد وزارت بهداشت در تاریخ 21 لغایت 23 تیرماه می‌توانند جهت علامت گذاری سهمیه خود به سایت www.sanjeshp.ir مراجعه نمایند.

میزان ظرفیت سهمیه برای همسر و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد چگونه است؟
مطابق ماده 47 قانون الحاقی به ماده 70 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، 25 درصد از سهمیه ورود به کلیه دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی به همسر و فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و همسر و فرزندان آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان بالای بیست و پنج درصد (25%) اختصاص دارد.
لازم بذکر است کسب حداقل 70 درصد حد نصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته شدگان برای رشته‌ها و مقاطع رشته‌ها و مقاطع تحصیلی پزشکی و غیرپزشکی الزامی است.

میزان ظرفیت اختصاصی سهمیه برای جانبازان زیر 25 درصد  همسر و فرزندان آنان چگونه است؟
 مطابق ماده 90 برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، سهمیه ورود برای جانبازان زیر بیست و پنج درصد (25%) و همسران و فرزندان آنان و همسران و فرزندان رزمندگان، با حداقل شش‌ماه حضور داوطلبانه در جبهه پنج درصد اختصاص یافته است.
علاوه بر سهمیه مذکور در صورتی که سهمیه بیست و پنج درصد (25%) ایثارگران (مشمولین ماده (70) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و اصلاح بعدی آن) تکمیل نگردد جانبازان زیر بیست و پنج درصد، همسران و فرزندان آنان، فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل شش‌ماه حضور داوطلبانه در جبهه که شرایط لازم را داشته باشند می‌توانند از مانده ظرفیت خالی بیست و پنج درصد (25%) ایثارگران هم بهره مند شوند.
لازم بذکر است کسب حداقل هفتاد درصد (70%) حد نصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته شدگان برای رشته‌ها و مقاطع رشته‌ها و مقاطع تحصیلی پزشکی و غیرپزشکی الزامی است.

بفرمایید چه تفاوتی بین سهمیه 5 درصدی همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد با سهمیه بیست و پنج درصدی سایر  ایثارگران وجود دارد؟
سهمیه 5 درصد فقط مربوط به  جانبازان زیر 25 درصد، همسر و فرزندان آنان است و هیچگونه تأثیری در سهمیه ایثارگران ماده 70 قانون جامع ندارد. قانون‌گذار برای این عزیزان سهمیه‌ای 5 درصدی مجزا بر سهمیه 25 درصد سایر ایثارگران اختصاص داده است و مطابق سنوات گذشته همسر و فرزندان شهدا، جانبازان، آزادگان و همسر و فرزندان آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان بالای بیست و پنج درصد (25 درصد) به طور کامل مشمول سهمیه 25 درصدی می‌شوند و در صورت عدم تکمیل سهمیه 25 درصد توسط این عزیزان، جانبازان زیر 25 درصد، همسر و فرزندان آنان می‌توانند از مانده ظرفیت خالی سهمیه مذکور نیز استفاده نمایند.

داوطلبانی که در زمان اعلامی از سوی بنیاد و سازمان سنجش نتوانسته‌اند به علامت گذاری و تکمیل فرم مربوطه اقدام نمایند چه اقدامی جهت اعمال سهمیه می‌توانند انجام دهند؟
آن دسته از داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال 1396 که موفق به اعلام علاقه‌مندی برای اعمال سهمیه 5 درصد برای جانبازان با جانبازی کمتر از 25 درصد، همسر و فرزندان آنان، نشده‌اند می‌توانند از تاریخ 12/4/96 لغایت 18/4/96 در قسمت ویرایش اطلاعات نسبت به اعلام علاقه‌مندی و تکمیل فرم مربوط اقدام نمایند.
بدیهی است که اعمال سهمیه برای این دسته از داوطلبان، پس از بررسی و تأیید از سوی اداره کل آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران خواهد بود.
انتهای پیام/
 
 
کد مطلب: 209704