همایش بسیج و پدافند غیر عامل برگزار شد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۷
همایش بسیج و پدافند غیر عامل با تشریح ضرورت های اجرایی شدن پدافند غیرعامل در کشور و با تقدیر از 11 مقاله برتر در این حوزه برگزار شد.
همایش بسیج و پدافند غیر عامل برگزار شد
 
به گزارش «ایثار»، همایش بسیج و پدافند غیر عامل صبح روز یکشنبه 18 تیرماه 1396 با حضور سردار محسن انصاری قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران، سرهنگ فریبرز خزایی فرمانده مرکز مقاومت بسیج بنیاد، سردار حیدری معاون بسیج سازمان پدافند غیرعامل کشور و جمعی از برگزیدگان مقالات مرتبط با پدافند غیرعامل در ساختمان شهید رسول زاده بنیاد برگزار شد.

پدافند غیرعامل، دفاع در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، علمی و سیاسی است
 سرهنگ فریبرز خزایی فرمانده مرکز مقاومت بسیج بنیاد در این نشست با بیان اینکه معاونت علمی – پژوهشی بسیج طی 2 سال اخیر اقدامات خوب علمی در مجموعه بسیج و سازمان‌های وابسته انجام داده است، علت برگزاری این همایش از سوی بسیج را تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر موضوع پدافند غیرعامل در کشور دانست و گفت: سازمان پدافند غیرعامل و سازمان بسیج وزاتخانه‌ها و ادارات بر ضرورت توجه به پدافند غیرعامل همواره تأکید کرده‌اند زیرا دشمنان زیادی در منطقه و جهان به مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران می‌پردازند.
وی با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل، دفاع غیرنظامی در برابر حملات دشمن است، تصریح کرد: این دفاع در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، علمی و سیاسی است و همه ما موظفیم آنچه می‌توانیم در جهت منویات رهبر معظم انقلاب اجرا کنیم.
فرمانده مرکز مقاومت بسیج بنیاد افزود: با توجه به اهمیت موضوع پدافند غیرعامل برای جمع‌آوری مقالات علمی در این زمینه فراخوانی منتشر شد و پس از ارسال مقالات، داوران آنها را بسیار خوب و دقیق ارزیابی کردند و نتیجه آن در این نشست اعلام می‌شود.

11 مقاله برتر در حوزه پدافند غیرعامل
بهروز بزرگی دبیر همایش پدافند غیرعامل نیز در این نشست با بیان اینکه پدافند غیرعامل با توجه به تهدیدات استکبار جهانی علیه ایران اسلامی همانند تهدیدات سایبری، فضای مجازی و ... نقش اساسی و بنیادی در جامعه دارد، خاطرنشان کرد: مرکز مقاومت بسیج، همایشی در سال 1394 در خصوص تحول نظام اداری برگزار کرد و با توجه به مطرح شدن بحث نهضت پژوهشی، آذرماه سال گذشته کارگروه علمی – پژوهشی بسیج با برگزاری جلساتی تصمیم گرفت موضوع پدافند غیرعامل را در دستور کار قرار دهد از این رو فراخوانی میان بنیاد و سازمان‌های تابعه برای نگارش مقاله در خصوص این موضوع صادر شد که در نهایت 64 مقاله با موضوعات نقش بسیج در اجرای پدافند غیرعامل، نقش پدافند در صیانت از کشور در نگاه رهبری، ضرورت پدافند غیرعامل در حوزه‌های علمی – پژوهشی، ضرورت اجرای پدافند غیرعامل در مدیریت بحران، تهدیدات سایبری و ...به بنیاد ارسال شد.
وی افزود: هیئت داوران پس از بررسی مقالات، 11 مقاله را به عنوان مقالات برتر انتخاب کرد که برگزیدگان مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

تشریح نقش بسیج در اجرای پدافند غیرعامل
سردار حیدری معاون بسیج سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز در این همایش با بیان اینکه بشریت در طول تاریخ تمدن‌های بشری در روی کره زمین حدود 14 هزار جنگ را شاهد بوده و طی این جنگ‌ها میلیاردها انسان جان باخته‌اند گفت: در طول تاریخ چند هزار ساله بشری، 268 سال بدون جنگ و مناقشه سپری شده و فقط طی 45 سال یعنی سال‌های 1945 تا 1990 میلادی، سه هفته بدون جنگ گذشته است، در قرن بیستم، بیش از 220 جنگ به وقوع پیوسته و میلیون‌ها نفر تلفات انسانی داشته است.
وی ادامه داد: در طول 8 سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، 6 شهر شامل خرمشهر، سومار، مهران، نفت شهر و هویزه به میزان 100 درصد تخریب شدند و 17 شهر دیگر بین 15 تا 85 درصد بر اثر حملات توپخانه‌ای، هوایی و موشکی دشمن تخریب شده‌اند و در مجموع مناطق مسکونی 61 شهر و 4000 روستای کشور مورد تهاجم نظامی قرار گرفت.
حیدری با بیان اینکه دفاع شامل دو بخش دفاع عامل و دفاع غیرعامل می‌شود گفت: دفاع عامل شامل تمامی طرح ریزی‌ها و اقدامات دفاعی است که مستلزم به کارگیری سلاح و تجهیزات جنگی و دفاع غیرعامل مجموعه اقدامات غیرمسلحانه که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن می‌شود.
وی در پایان سخنان خود به تشریح نقش بسیج در اجرای پدافند غیرعامل پرداخت و گفت: تهدید شناسی و دشمن شناسی در زیرساخت‌های اساسی کشور در دستگاه‌های اجرایی، مشارکت و حضور در شورای کمیته پدافند غیرعامل دستگاه‌های اجرایی، همکاری در مدیریت بحران در شرایط اضطراری، فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی، مشاوره تخصصی کمک به اداره دستگاه‌ها در شرایط بحران، مشارکت در برقراری امنیت با کمک به حراست‌ها، سازماندهی نیروی انسانی در حوزه‌های حیاتی و حساس و تمرین، رزمایش و آمادگی از جمله وظایف بسیج در اجرای پدافند غیرعامل است.
گفتنی است در پایان این همایش از برگزیدگان مقالات پدافند غیرعامل آقایان سعید میرزایی، مهرزاد شیرازی، جاوید منتظران، سجاد عبدی، کشاورزاده، عبادی، عطارزاده و خانم‌ها حلیمی، حسینی، جعفری تقدیر به عمل آمد.
انتهای پیام/
کد مطلب: 210470