داخلی صفحه لرستان خبر
 
نقش رزمندگان لرستانی در عملیات مرصاد/ تقدیم 70 شهید لرستانی در این عملیات
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۷
در عملیات مرصاد که جهت جلوگیری از هجوم منافقین با رمز یاعلی(ع) آغاز شد استان لرستان بیش‌ از 70 شهید در طول عملیات تقدیم نظام سربلند جمهوری اسلامی ایران کرد که می‌توان به سردار احمدقاسم‌زاده، داریوش مرادی، زمان کرمی، حمیدابراهیمی و صیداحمدمیرصفی اشاره کرد.
نقش رزمندگان لرستانی در عملیات مرصاد/ تقدیم 70 شهید لرستانی در این عملیات
 
به گزارش "ایثار لرستان" به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، پنجم مرداد سالروز عملیات افتخارآفرین، پیروزمندانه و عزت‌بخش مرصاد و خلق حماسه بزرگ برای تثبیت نظام جمهوری اسلامی و مبارزه با جریان نفاق به دست توانای فرزندان سلحشور ایران اسلامی است.پايان عمليات مرصاد، آخرين برگ مقاومت و ايثارگری رزمندگان ايرانی به پرونده دوران دفاع مقدس افزوده است.
با توجه به قبول قطعنامه در تیرماه 1367، عراق برای به‌دست آوردن امتیازات و منافع بیشتر، منافقین را تحریک به واردشدن به خاک ایران و ایجاد درگیری برای رسیدن به هدف‌هایی که در سر داشت، کرد.
منافقین نیز برای این‌که خود رابه اثبات برسانند با خیالاتی واهی و باطل، وارد میدان شدند و عملیات فروغ جاویدان را طرح‌ریزی کردند که سعی داشتند به سرعت با اشغال شهرها خود را به تهران برسانند.
چون این منافقین وابسته به کشورهای غربی بودند؛ لذا این کشورها نیروهای منافقین را در حد بالایی از لحاظ تسلیحات و تجهیزات پشتیبانی می‌کردند تا جایی‌که منافقین در این عملیات، تمامی تجهیزات را با خود در خودروهای مخصوص که از پیش تعبیه شده بود، تهیه وحمل می‌کردند.
این نیروها در اصل در قالب یک سازمان سیاسی بودند که بیشتر فعالیت‌شان به‌صورت چریکی صورت می‌گرفت ولی به‌دلیل آمادگی برای این عملیات ظرف مدت 10 تا 15 روز یک آموزش فشرده در پادگان‌های عراق دیده بودند که اگر سطح آموزش را به‌صورت تخصصی میان نیروهای نظامی بررسی کنیم باید 6 تا 9 ماه طول بکشد ولی منافقین دراین مدت کوتاه این آموزش را دیده بودند که نهایتاً نتیجه‌ای در بر نداشت.
نگاهی گذرا بر عمليات مرصاد
رزمندگان اسلام پس‌از كسب اطلاع از حضور ستون مكانيزه سازمان منافقين خلق در حوالی گردنه حسن‌آباد در شبانگاه سوم مردادماه 1367 با حضور خود در چار زبر(مرصاد) و رسيدن تعدادی ديگر از يگان‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تقويت اين خط پدافند اوليه از پيشروی منافقين به‌سمت شهر كرمانشاه ممانعت به‌عمل آوردند.
اين مقاومت ايثارگرانه منجر به كسب زمان لازم برای تصميم‌گيری و طرح‌ريزی در خصوص چگونگی پای كار آمدن نيروهای خودی و نحوه انهدام دشمن شد.
پس‌از حضور مسئولان و فرماندهان سطوح عالی جنگ در شهر كرمانشاه و تجزيه و تحليل اخبار واصله از آخرين وضعيت نيروهای خودی و دشمن و بررسی شرايط موجود به‌منظور جلوگيری از سقوط شهر كرمانشاه و انهدام نيروهای دشمن، تدابيری به شرح زير اتخاذ و به مرحله اجرا گذاشته شد.
مرحله اول، به‌كارگيری بالگردهای پايگاه هوانيروز كرمانشاه به‌منظور شناسايی هوايی از منطقه حضور دشمن و حمله به ستون مكانيزه منافقين در گردنه حسن و تنگه چهارزبر و مرحله دوم، بهره‌گيری از توان نيروهای هوايی به‌ويژه پايگاه نوژه همدان در حمله به ستون مكانيزه دشمن در گردنه حسن‌آباد و دشت بين گردنه حسن‌آباد غرب و گردنه چهار زبر و تنگه چهارزبر.
مرحله سوم اين عمليات عبارتند از: جمع‌آوری امدادرسانی جابه‌جايی و بال‌برد نيروها در سطح منطقه و استقرار يگان‌های تازه نفس بسيج و سپاه در گردنه‌ها و عوارض حساس منطقه به‌منظور بستن راه‌های فرار دشمن و مرحله چهارم حمله همه جانبه به دشمن، انهدام نيروهای دشمن، آزادسازی و پاكسازی شهرها و مناطق اشغالی.
بنابر تدابير اتخاذ شده در اين مراحل و عمليات با عنوان عمليات مرصاد از ساعت 6 روز پنجم مرداد‌ماه 67 با رمز مبارك «يا علی‌ابن‌ابيطالب(ع)» عليه نيروهای سازمان منافقين خلق به مرحله اجرا درآمد. اجرای مراحل مختلف اين عمليات منجر به وارد شدن ضربات مهلك به نيروهای ارتش منافقين و بخش اعظم آن نيروها نابود شد.
باقيمانده نيروهای منافقين كه در حال فرار به خاك عراق بودند در كمين نيروهای خودی گرفتار شدند و عرصه چنان به آنها تنگ شد كه در روز هفتم مردادماه 1367 با تحمل تلفات سنگين انسانی و خسارت تجهيزاتی به‌طور رسمی خبر عقب‌نشينی نيروهايشان از داخل خاك ايران را اعلام كردند و بدين ترتيب عمليات مرصاد به پايان رسيد و آخرين برگ مقاومت و ايثارگر رزمندگان ايرانی به پرونده دوران دفاع مقدس افزوده شد.
نقش رزمندگان لرستانی در عملیات مرصاد/تقدیم 70 شهید لرستانی در این عملیات
در این عملیات که از طرف ایران با نام عملیات مرصاد جهت جلوگیری از هجوم منافقین  در تاریخ 5 مرداد 1367 با رمز یاعلی(ع) آغاز شد. لشکر 57  حضرت ابوالفضل(ع) لرستان با گردان‌های پیاده (مالک اشتر، انبیاء، شهدا و محبین) دوشادوش دیگر یگان‌های سراسر کشور به دشمن هجوم برده و توانستند متجاوزین را وادار به عقب‌نشینی کنند.
از طرفی سپاه ناحیه لرستان با جمع‌آوری نیروهای پاسدار و بسیجی و جهادی خود به استعداد چند گردان دیگر جهت سد هجوم دشمن جاده اسلام‌آباد ـ سیمره را مسدود کرده و مانع پیشروی منافقین کوردل شدند و در نهایت منافقین در تنگه مرصاد با شکست مفتضحانه‌ای عقب‌نشینی کردند.
در این عملیات لرستان بیش‌از 70 شهید در طول عملیات تقدیم نظام سربلند جمهوری اسلامی ایران کرد که می‌توان به سردار احمدقاسم‌زاده، داریوش مرادی، زمان کرمی، حمیدابراهیمی و صیداحمدمیرصفی اشاره کرد.
در عملیات مرصاد بیش از 4800 نفر از نیروهای منافق و عراقی در قالب 20 تیپ مشترک به هلاکت رسیدند همچنین تجهیزات قابل ملاحظه‌ای ازجمله (120 دستگاه تانک، 400 دستگاه نفر بر و هزاران قبضه سلاح‌های سبک و نیمه سنگین و... )‌ از دشمن منهدم گشته و غنایم زیادی نیز به‌دست رزمندگان اسلام افتاده در همه موارد ذکر شده لشکر 57 حضرت ابوالفضل(ع) نقش بسزایی ایفا کرد
 
کد مطلب: 212811
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور