مديرکل بنياد شهيد و امور ايثارگران آذربايجان شرقي خبر داد:
يک هزار و 905 آزاده در استان آذربايجان‌شرقي / تبريز ميزبان آزادگان اردوگاه موصل 2
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۳
خبرگزاري آريا-مديرکل بنياد شهيد و امور ايثارگران آذربايجان شرقي ضمن اعلام برنامه هاي اين مجموعه براي گراميداشت سالروز ورود آزادگان به ميهن اسلامي در استان گفت: يک هزار و 905 آزاده در استان وجود دارد که تعدادي در زندان‌هاي بعثي و تعدادي نيز در طي سال‌هاي گذشته به فيض شهادت نائل ‌آمده‌اند.
 
20 مرداد 1396 - 10:11:35 ق.ظ
خبرگزاري آريا-مديرکل بنياد شهيد و امور ايثارگران آذربايجان شرقي ضمن اعلام برنامه هاي اين مجموعه براي گراميداشت سالروز ورود آزادگان به ميهن اسلامي در استان گفت: يک هزار و 905 آزاده در استان وجود دارد که تعدادي در زندان‌هاي بعثي و تعدادي نيز در طي سال‌هاي گذشته به فيض شهادت نائل ‌آمده‌اند.
به گزارش خبرنگار ما در تبريز،قاسم صمديان در نشست خبري خود با اصحاب رسانه،ضمن تجليل از صبر و استقامت آزادگان سرافراز در زندان رژيم بعث عراق, آنان را مايه افتخار و مباهات خواند و گفت: بازگشت آزادگان در 26 مرداد سال 1369 و استقبال تمام مردم از آزادگان يکي از شيرين‌ترين روزهايي بود که نشان داد اين انقلاب هميشه باارزش بوده و هر کسي که در راه انقلاب تلاش کند مايه افتخار است.
وي از آزادگان به عنوان مقاوم ترين قشر رزمنده در دوران دفاع مقدس ياد کرد و افزود: آزادگان با تمام توان و ظرفيت هاي خود در راه اعتلاي ميهن اسلامي در برابر دشمن بعثي مقاومت کردند و با سرافرازي به آغوش وطن بازگشتند.
صمديان ديدار با نماينده‌ي ولي فقيه در استان، غبارروبي و عطر افشاني مزار شهدا، ديدار از خانواده‌ي آزادگان و برنامه‌هاي متنوع فرهنگي در قوريگل را از جمله برنامه هاي گراميداشت 27 مرداد عنوان کرد و افزود: صعود به کوه‌هاي سبلان و دماوند در روزهاي 20 الي 23 مردادماه، برگزاري جشن ويژه فرزندان موفق آزادگان، برگزاري همايش پياده‌روي، کوه‌پيمايي، برگزاري شبي با شهدا و بهره‌مندي از خاطرات آزادگان پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه از ديگربرنامه‌هاي اين روز خواهد بود.

مديرکل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان برگزاري چهارمين همايش کشوري آزادگان اردوگاه موصل 2 در تبريز را يادآور شد و گفت: نزديک به 1500 ميهمان از آزادگان موصل 2 به تبريز خواهند آمد و برنامه‌هاي فرهنگي براي آنها در نظر گرفته شده است.
وي مجموع پرونده هاي موجود در اين مجموعه 35 هزار فقره اعم از شهدا، جانبازان و آزادگان مي باشد که تعداد شهداي اين استان 9 هزار و 875 نفر است و از اين تعداد، 508 شهيد مفقود الاثر هستند.
صمديان با اشاره به اينکه 24 مرداد ماه برنامه شب خاطره با آزادگان اردوگاه موصل 2 در مصلاي امام خميني(ره) برگزار خواهد شد افزود: ثبت و ضبط خاطره‌ها و گفته‌هاي آزادگان به عنوان تاريخ شفاهي انقلاب را نيز جزو برنامه‌هاي اين هفته تدوين کرده‌ايم.
وي افزود: شهرداري کلانشهر تبريز نيز ويژه برنامه‌اي مختص آزادگان را به مدت 3 شب در پارک مسافر برگزار خواهد کرد.
مديرکل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان، مجموع پرونده هاي موجود در اين مجموعه 35 هزار فقره اعم از شهدا، جانبازان و آزادگان مي باشد که تعداد شهداي اين استان 9 هزار و 875 نفر است و از اين تعداد، 508 شهيد مفقود الاثر هستند.
صمديان همچنين با اشاره به اينکه خدمات بنياد شهيد هم براي ارتشي و هم براي سپاه ارائه مي‌شود افزود: اگر فردي درصد جانبازي نداشته باشند و کمتر از 6 ماه اسارت داشته باشند، خدمات بنياد شهيد و امور ايثارگران شامل آنها نمي‌شود.
مديرکل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان با بيان اينکه يک‌چهارم اشتغال مربوط به ايثارگران است و در سال 1395 حدوداً 635 نفر اشتغال در آذربايجان‌شرقي داشتيم افزود: استخدام کشوري و ثبت در سايت، در کشور اختصاص استاني نبوده و از هرجا که قبول شود در آن مکان مشغول به فعاليت خواهند بود.

گفتني است اردوگاه موصل 2 در 10 کيلومتري شهر موصل عراق قرار داشت و حدود يکهزار و 300 نفر از رزمندگان عمليات خيبر که توسط نيروهاي رژيم بعث عراق اسير شده بودند در آن نگهداري مي شدند.
عمليات خيبر يکي از عمليات هاي رزمندگان کشورمان در جريان دوران دفاع مقدس مي باشد.
اين عمليات در سوم اسفند ماه 1362 آغاز شد و تا 22 اسفند همان سال ادامه يافت.
 
 
 
لینک کوتاه:
کد خبر:
کد خبرنگار:
کد مطلب: 214145