موصل دو؛ همایشی برای پولاد مردان مقاوم و آزاده دفاع مقدس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۵
تبریز- ایرنا- یکهزار و 800 نفر از آزادگان اردوگاه موصل دو به میزبانی تبریز گردهم آمده اند تا آغازگر همایشی باشند که به افتخار مقاومت و ایستادگی پولادمردان آزاده هشت سال دفاع مقدس ترتیب داده شده است، همایشی که در آن عشق، ایمان و اعتقاد درونی تک تک شرکت کنندگان به اسلام، انقلاب و رهبری موج می زد.
 
کد خبر: 82630153 (6119354)
به گزارش روز یکشنبه ایرنا، حضور این تعداد از اسرای دربند اردوگاه موصل دو که بیش از هفت سال از اسوه های مقاومت و پولادین فرزندان غیور ایران اسلامی میزبانی کرده بود، صحنه های بی مانند و سرشار از عشق و عاطفه را ترسیم کرد که روح و روان هر بیننده ای را مجذوب خود می نمود.
موی سپیده کرده های امروز و جوانان سرخوش و عاشق دوران دفاع مقدس دیروز، بار دیگر به واسطه برگزاری همایش ملی موصل دو دور هم جمع شدند تا بار دیگر با همان سادگی، بی آلایشی و اعتماد به نفس و پرشور حلقه های دوستی خود را تازه کنند و از گذشته های دور صحبت کنند و از زندگی امروز خود بگویند.
فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه ' آزادگان ذخایر انقلاب اسلامی هستند ' ، در جریان برگزاری این همایش به عینه برای بسیاری از شرکت کنندگان و آحاد مردم نمایان شد، کسانی که برای صلابت و تثبیت انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی بسیاری از سختی های روزگار و شکنجه های دژخیمان رژیم بعث عراق را به جان خریدند، تا امروز تک تک افراد جامعه در آرامش و آسایش زندگی کرده و سر به بالین بگذارند.
نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در این همایش ، از آزادگان به عنوان سرو قامتان سرافراز و نستوه دوران دفاع مقدس نام برد که با تکیه بر ایمان و ارزش های معنوی قله های بلند آزادی و آزادگی را فتح کردند و طعم تلخ شکست را به دشمن بعثی چشاندند.
حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی آل هاشم 26 مرداد را سالروز ورود مردمی به میهن اسلامی خواند که با ایستادگی خود دفاع مقدس را افتخاری مضاعف بخشیدند و در بند اسارت دست از مقاومت هرگز نکشیدند و پیام اسلام ناب محمدی (ص) را به جهانیان منتقل کردند.
وی اظهار کرد: آزادگان در طول دوران اسارت خود آزمون دشوار و رنج غربت را ایثارگونه با سربلندی پس دادند تا برای همیشه تاریخ اقتدار و صلابت ایران اسلامی را به نمایش بگذارند.
آل هاشم گفت: عزت امروز انقلاب اسلامی نظام جمهوری اسلامی ایران مرهون شهدا و ایستادگی و مقاومت آزادگان قهرمان است.
وی با بیان اینکه امروز آزادگان پس از گذشت روزهای حماسی ، همت خود را در راه خدا و خدمت به انقلاب، سازندگی و توسعه کشور به کار گرفته اند، اظهار کرد: امروز نقش آزادگان و ایثارگران در مقابله با جنگ نرم دشمنان بسیار عظیم و تعیین کننده است، زیرا که دشمنان ما امروز با امپراتوری شیطانی رسانه ای خود سعی در جدا کردن جوانان از اسلام و گفتمان انقلاب اسلامی هستند.
آل هاشم از آزادگان دوران دفاع مقدس درخواست کرد تا با تمام سعی و تلاش خود در انتقال فرهنگ دفاع مقدس، جهاد و مقاومت به نسل جوان و نوجوان کوشا باشند که این رسالتی بس عظیم بر دوش این یادگاران دفاع مقدس است.
به گزارش ایرنا، سردار غلام عسکر کریمیان فرمانده سپاه عاشورا و از آزادگان اردوگاه موصل 2 نیز در این همایش، آزادگان را مظلوم ترین قشر ایثارگر کشور خواند و گفت: این ذخایر انقلاب ناگفته های بسیار زیادی از دوران اسارت خود دارند که متاسفانه تاکنون تنها 10درصد آنچه که در این دوران افتخارآمیز تجربه کرده اند، بازگوئی شده و 90 درصد هنوز پوشیده باقی مانده است.
وی از اینکه آزادگانی که بخش مهم و عمر پربار خود را در اردوگاه های رژیم بعث عراق سپری کرده اند، به تدریج به دلیل کهولت سن و یا بیماری از میان ما می روند و خاطراتش در سینه ها باقی می ماند، ابراز تاسف کرد.
کریمیان، فراز تاریخی و مهم دوران اسارت در دفاع مقدس را مهم و تاثیرگذار در تاریخ انقلاب اسلامی دانست و اظهار کرد: نمی توان از این دوران مهم و حیاتی چشم پوشی کرد و برای تبیین و تشریح دستاوردهای بی بدیل آزادگان در دوران اسارت باید رسانه های گروهی اهتمام ویژه ای از خود نشان دهند.
وی با اشاره به استقامت و ایستادگی آزادگان در دوران اسارت، گفت: دشمن این ذخایر انقلاب را در طول مدت اسارت خود تنها به لحاظ جسمی به بند کشیده بود، اما روح آنها ازاد بود و صحنه مقابله و خاکریز خود با دشمن را عوض کرده بودند.
کریمیان با اشاره به رسالت های خطیر آزادگان برای انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل های آینده، اظهار کرد: هم اکنون ما درگیر نبرد ترکیبی نظامی، نیمه سخت امنیتی و نرم با دشمنان هستیم که در این عرصه باید به گونه ای عمل کرد که در سایه ولایت امر ، برای کشور قدرت تولید کنیم.
وی ادامه داد: اما امروز به صدای رسا و بلند و با افتخار ندا می دهیم که پیرو رهبری و فرمانده معظم کل قوا هستیم و به هیچ عنوان گذشته خود را فراموش نکرده و نمی کنیم.
کریمیان گفت: ما اعلام می کنیم به آرمان های والای امام، شهدا و منویات مقام رهبری وفاداریم و سربازان و فدائیان ولایت و مهین اسلامی هستیم.
به گزارش ایرنا، چهارمین همایش سراسری آزادگان موصل دو با برگزاری آئین های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی به مدت سه روز برگزار می شود.
سه همایش قبلی آزادگان موصل 2 در شهرهای مشهد، اهواز و اصفهان طی سال های 1387، 1390 و 1393 برگزار شده است.
اردوگاه موصل 2 که بیشتر اسرای ایرانی در بند آن را رزمندگان شرکت کننده در عملیات خیبر تشکیل می دادند، به نام اردوگاه خیبری ها شهرت یافت که در آن حدود شش هزار اسیر ایرانی نگهداری می شد.
تجدید دیدار آزادگان، نشر فرهنگ ایثار و شهادت، تجدید میثاق با شهدا، گرامیداشت یاد شهدا و متوفیان آزاده، معرفی توانمندی های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی آذربایجان شرقی و تجلیل از آزادگان هشت سال دفاع مقدس از اهداف اصلی این همایش سه روزه است. 
بازدید از مراکز تاریخی و دیدنی تبریز، گشت یک روزه از منطقه آزاد تجاری- صنعتی ارس و برگزاری پنل های گفت وگو بین آزادگان از دیگر برنامه های جنبی همایش فوق است.
مجموع آزادگان آذربایجان شرقی یکهزار و 905 نفر است که از این تعداد 230 نفر دوران اسارت خود را در اردوگاه موصل 2 سپری کرده اند.
از مجموع شش هزار آزاده اردوگاه موصل دو، تاکنون در سطح کشور 166 نفر به رحمت خدا رفته اند که از این تعداد هفت نفر متعلق به آذربایجان شرقی است.
گزارش: سیدیحیی مرتضائی ** انتشار دهنده: محمد رستگار
3038/6183

انتهای پیام /* 
کد مطلب: 214449