داخلی صفحه زنجان خبر
 
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد:
امروز از آینه نماز شهدا را می‌نگریم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۹
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران در اختامییه جشنواره فرهنگی، هنری و فرهنگی نماز شهدا، ایثارگران و رزمندگان گفت: امروز از آینه نماز شهدا را می‌نگریم.
 
به گزارش ایثار واحد زنجان، معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد و امور شهدا، ایثارگران و رزمندگان ضمن قدردانی از اجرا کنندگان جشنواره افزود: نباید موضوع شهید و شهادت را در یک بستر محدود و تنها از یک زاویه نگاه کنیم. از این‌رو این اقدام یک حرکت خلاقانه است چون ما یاد می‌گیریم که موضوع شهادت را بر قله بلندی ببینیم که بر دامنه وسیعی استقرار دارد. پس اگر برخی مولفه‌ها نباشند شهادتی وجود نخواهد داشت. در واقع شهید محصولی از مولفه‌های ارزشمند است.  
حجت‌الاسلام محمدحسن کاویانی‌راد با اشاره اینکه اقامه نماز امروز ما به برکت قیام امام حسین(ع) است، عنوان کرد: امروز نیاز مبرمی داریم تا مولفه‌های ارزشمندی که شهید و شهادت را خلق می‌کنند برای فرزندان خود مهیا کنیم.
وی با اشاره به اینکه در دین نیز اگر مولفه‌های مختلفی در کنار یکدیگر قرار نگیرند مومنی وجود نخواهد داشت، بیان کرد: مومن تنها به شهادتین بر لب جاری کردن، تنها نماز خواندن، صرفا جهاد رفتن و ... نیست بلکه ترکیبی از همه این مولفه‌های والا است که همپوشانی دارند و تکمیل‌کننده هم هستند.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد و امور شهدا عنوان کرد: اگر امروز شهید حججی در نظام آموزشی معرفتی ما تولید می‌شود محصول چندین مولفه مکمل است که ترکیب همه آنها یک شهید را به ارمغان می‌آورد.
حجت‌الاسلام کاویانی‌راد ادامه داد: مجموعه شناخت، رفتار و هیجان سه عرصه ورود به دین است که اگر این سه به صورت مدیریت شده یکدیگر را تکمیل کنند محصول شیرینی به نام مومن، شهید و نمازگزار را تولید می‌کند.   
وی با اشاره به اینکه نماز و زکات همه ابعاد آموزش‌ها، تربیت‌ها و پرورش‌های دینی ما است، افزود: خروجی انجام فرایضی چون نماز و زکات عنصری به نام شهید می‌شود. به همین دلیل امروز ما از آینه نماز به شهدا می‌نگیرم. در واقع توصیه همه شهدا به اقامه نماز نه به عنوان یک منسک دینی بلکه به عنوان یک عامل تربیتی است و در بسیاری از وصیت‌نامه شهدا، به طور مستقیم به اقامه نماز تاکید شده است. چرا که از 60 هزار وصیتنامه شهدا 45 درصد آنها مستقیم در وصیتنامه خود به اقامه نماز تاکید کرده‌اند نه به این معنا که نماز خواندن را توصیه کنند بلکه می‌خواستند بگویند محصول نماز شهدا هستند. اگر می‌خواهیم نسلی پرافتخار همچون گذشته داشته باشیم. در واقع باید فرزندان را دعوت به اقامه نماز کنیم.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد و امور شهدا اضافه کرد: بسیاری از خشونت‌هایی که شاهد هستیم با اقامه نماز از بین می‌رود و اینجاست که آرامش تمام انسان را فرا می‌گیرد.
 
* هیچ عبادتی جای نماز را نمی گیرد
آیت الله شیخ علی خاتمی نیز در ایدامه با اشاره به اینکه نماز تنها عبادتی است که از آغاز تا پایان زندگی انسان با اوست، افزود: انسان همانگونه که به هوا نیاز دارد، به نماز نیز نیاز مبرم دارد.
وی ادامه داد: انسان از دو بخش جسم و جان و تن و روان تشکیل شده است که برای سلامتی تن، انسان نیاز به غذا، هوا و اکسیژن دارد که اگر یکی از این موارد دچار خلل شود، تن انسان نیز خلل می بیند.
امام جمعه زنجان ادامه داد: وقتی حیات نباتی انسان قطع می شود، تنها چند ساعت پس از مرگ، نفرت انگیزترین بو را به خود می گیرد.
وی با بیان اینکه در زلزله طارم از روز سوم به بعد جنازه ای کشف می شد کسی به دلیل بوی تعفنی که می گرفت، خوشحال نمی شد،افزود: نبش قبر به هر قیمتی به همین دلیل حرام است.
آیت الله خاتمی با بیان اینکه چهره زیبا و قامت رسا وقتی ریشه حیاتش قطع شود، نفرت انگیز می شود، افزود: روان انسانی نیز اینگونه است برای داشتن حیات طیب و معنوی باید نماز خواند.
وی گفت: نماز از زندگی انسانی قطع شود، بوی تعفن گرفته و نورانیت و معنویت از آن فرد دور می شود.
نماینده ولی فقیه در استان زنجان با اشاره به اینکه مولود انسان نیازمند یادگیری غذا خوردن و آب خوردن نیست، گفت: هیچ عبادتی جای نماز را نمی گیرد.
آیت الله خاتمی تصریح کرد: نماز به دلیل حیات معنوی انسان تعلطیل بردار نیست و این نیاز را کسانی درک می کنند که در وادی نماز هستند.
وی ادامه داد: افرادی که لذت نماز را نفهمیده اند وارد این وادی نشده اند.
نماینده ولی فقیه در استان زنجان با بیان اینکه آخرین وصیت همه پیامبران الهی نماز است، افزود: توصیه امام صادق (ع) نیز برپا داشتن نماز بود.
آیت الله خاتمی ادامه داد: نماز انسان را از فحشا و منکر باز می دارد و موجب پاکی روح انسان می شود
همچنین در این مراسم سیدبیوک موسوی، معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار زنجان اظهار کرد: همانگونه که در ماه مبارک رمضان، شاهد کاهش جرائم در جامعه هستیم، اقامه نماز نیز باید اثرات خود را در دستگاه‌های اجرایی نشان دهد.
موسوی با قدردانی از برگزارکنندگان جشنواره فرهنگی و هنری نماز در زنجان، تاکید کرد: برای تقویت اثرات اقامه نماز در جامعه باید بیش از پیش کار کنیم.
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 222275