داخلی صفحه قم خبر
 
​نخستین یادواره شهدای حقوقدان قم
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۴
به گزارش ایثار واحد استان قم به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای مرکز قم،‌ نخستین یادواره شهدای حقوقدان استان قم با موضوع تبیین نقش حقوقدانان در نهادینه شدن مبانی ارزشی در جامعه با سخنرانی تولیت آستان قدس رضوی برگزار شد.
​نخستین یادواره شهدای حقوقدان قم
 
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در این مراسم با ارزیابی نگاه حقوقدانان غربی و اسلامی از دیدگاه آیات و روایات گفت: نگاه ماتریالیستی غربی و اومانیستی انسانگرا هر دو براساس منفعت یا نوع دوستی شکل می گیرد، اما نگاه فرهنگ دینی متفاوت با اینهاست.
وی افزود: اما در نگاه دینی تنها رضایت الهی و تقرب به خداوند مورد توجه است.
تولیت آستان مقدس رضوی حقوقدانان را در جامعه اسلامی روشنفکرانی دانست که باید بیش از دیگران و پیش از دیگران جامعه را رصد کنند و در مقابل آنچه که به تضییع حقوق دیگران بینجامد قد علم کنند .
وی افزود: اگر در جامعه آزادی، رفاه و عدالت محدود شد قبل از هر کس فرهیختگان دانایان و روشنفکران باید مورد سوال بگیرند که چرا فریاد نزدید که چنین اتفاقی در جامعه رخ داد.
تولیت آستان قدس رضوی به فلسفه تشکیل بسیج در نظام اسلامی پرداخت و تصریح کرد: بسیج در جامعه اسلامی و به ویژه در دانشگاه ها و بین حقوقدانان تنها برای آرمان گرایی حق خواهی و عدالت طلبی شکل می گیرد، برخلاف گروه های سیاسی که از این راه به دنبال کسب قدرت هستند.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: بسیج حقوقدانان صرفا برای آرمان خواهی و حق خواهی است و با تشکل های سیاسی دیگر متفاوت است و هر جا ببیند حقی ضایع شده فریاد می زند.
وی در ادامه با اشاره به وجود منابع انسانی و مادی بیشمار در کشور افزود: مردم حق دارند یک استقلال اقتصادی داشته باشند و دستشان مقابل دیگران دراز نشود و این حق مردم است که مدیریت ظرفیت های مادی و معنوی را برای رسیدن جایگاه شایسته ای که در طراز نظام اسلامی است مطالبه کنند.
خاطر نشان می شود جامعه حقوقدانان استان 21 شهید تقدیم نظام اسلامی کرده اند.
کد مطلب: 229290