روز پژوهش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۸
 
اندیشیدن، پژوهش و نوآوری، اساسی ترین نیاز برای دست یابی به پیشرفت، توسعه، رفاه عمومی و استقلال واقعی است. تاکید بر پژوهش  و تشویق پژوهشگران و دانشمندان به فعالیت های پژوهشی مورد نیاز کشور یکی از مهمترین راه های رسیدن به خودکفایی است.
پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، به منظور گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه، روز 25 آذر از سوی «شورای فرهنگ عمومی کشور» به نام روز پژوهش نام گذاری شد.
ارج نهادن به مقام پژوهشگران و تجلیل از این عزیزان، شناسایی و طرح مشکلات و ارتقاء سطح پژوهش از جمله اهداف این اقدام بوده است.
موفقیت روزافزون علم در شناخت جهان که با تکیه بر ابتکارات، خلاقیت های به ودیعه نهاده شده از سوی خدای متعال در وجود بشر و بهره برداری از قدرت شگرف اندیشه آدمی صورت گرفته، فضای زندگی جدیدی را برای انسان ها به ارمغان آورده است. این فضای جدید و این تمدن نوظهور که خود برخاسته از تعاملات عمیق میان تمدنی و میان فرهنگی است، موج درخواستها، نیازها، اندیشه ها، مسائل و مشکلاتی است که به نوبه خود توسعه علم و اندیشه را می طلبند. در این مسیر اندیشه های ژرف در قالب پژوهش های بنیادین صورت، بحث پذیر به خود می گیرند و دستمایه انجام پژوهش های کاربردی می شوند تا خواست ها و نیازها را پاسخ گویند و راه حل های بهتر و بیشتری برای مسائل و مشکلات جوامع بشری پیشنهاد کنند و همین جاست که نقش مؤثر و سهم بسزای بخش تحقیقات در روند تحولات جوامع آشکار می شود.
پژوهش یکی از محورهای مهم در امر ضمانت پیشرفت و توسعه پایدار در هر کشور به شمار می رود. اصولا پیشرفت و توسعه، ارتباط مستقیمی با تحقیقات علمی دارد و رشد و توسعه کشورهای پیشرفته در نتیجه سرمایه گذاری در بخش پژوهش است.
یکی از عوامل رکود و گرفتار شدن به آسیب ها، بی اطلاعی از نیازها، پرسش ها و ارایه نکردن تعریف درستی از چارچوب نیازها است. بی شک توسعه در هر کشور به میزان شناختی وابسته است که دست اندرکاران آن از نیازها دارند و نظامی برای پاسخگویی به آن نیازها طراحی نموده اند، وقت گیر بودن امور پژوهشی و سهم ناچیز سود مادی برگشتی از یک پژوهش برای پژوهشگران در مقابل، گرانی ابزار پژوهش و منابع تحقیقاتی، اعم از کتاب و رایانه و ... علت دیگر است که سبب کم شدن انگیزه تحقیقی می شود.
بنیاد شهید و امور ایثارگران در سنوات اخیر سعی نموده تا امر پژوهش را در بنیاد نهادینه نموده تا از این راه بتواند نیازهای اساسی ایثارگران را شناسایی و در امر خدمت رسانی بهتر در چارچوب ضوابط و قوانین ایثارگری نقش مؤثری ایفاد نماید.
مقوله پژوهش با دشواری های ساختاری و عملکردی فراوانی مواجهه است که نیازمند توجه بیشتر به امر پژوهش چه معنوی و چه مادی از سوی مسئولین امر می باشد.
دکتر بهروز بزرگی
 
کد مطلب: 229533
 


 
 
نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا
 

سیدمحمدعلی شهیدی؛ نماینده ولی فقیه، معاون رییس ...