داخلی صفحه لرستان خبر
 
عملیات کربلای4 به روایت رزمنده لرستانی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۴
عملیات کربلای 4 با اینکه جلوه گاه رشادت ها و ایثارگری های همه رزمندگان بود؛ اما نقش نیروهای لرستان در آن برجستگی بیش تر و نمود والاتری داشت
عملیات کربلای4 به روایت رزمنده لرستانی
 
به گزارش ایثار لرستان" به نقل از سفیر افلاک رژیم بعث عراق با سیاست، تحت فشار قرار دادن ایران در اوایل دی ماه سال 1365 شهرهای ایران را آماج گلوله ها و بمباران های خود قرار داد تا جایی که اقدامات وحشیانه دشمن تا مرز استفاده مکرر از سلاح های شیمیایی پیش رفت و چندین نقطه از مراکز پشت جبهه ها مورد هدف دشمن قرار گرفت.
 شرایط نامطلوب سیاسی – نظامی کشور بر اثر تهاجم دشمن به مراکز صنعتی و اقتصادی، احتمال حمله دشمن به فاو و تصرف آن ،تحمیل تلفات گسترده به ارتش عراق ، تهدید شهر بصره و هم چنین پاسخ گویی به شرارت های بی شمار اخیر در حمله به مناطق مسکونی و صنعتی کشورعملیاتی موسوم به کربلای 4 را در سوم دی 1365 از جانب ایران رقم زد.
 عملیات کربلای 4 با اینکه جلوه گاه رشادت ها و ایثارگری های همه رزمندگان بود؛ اما نقش نیروهای لرستان در آن برجستگی بیش تر و نمود والاتری داشت.
سرهنگ پاسدارماشاالله بازگیر؛فرمانده سپاه ناحیه خرم آباد واز رزمندگان دوران دفاع مقدس  در خصوص نقش آفرینی رزمندگان لشگر 57 حضرت ابوالفضل (ع)  لرستان در عملیات های مهمی چون کربلای 4 و 5 گفت: اگرچه عملیات کربلای 4 به دلیل لورفتن نقشه عملیات خیلی موفقیت آمیز نبود؛ اما یکی ازعواملی که موجب شروع کربلای 5 در همین منطقه شد موفقیت برخی یگان ها ی خودی از جمله لشگر 57 لرستان در پیدا کردن و کشف رمزی بود که از طریق آن می شد به راحتی تمام واحدهای ارتش عراق را دور زد.
 وی با اشاره به اهم فعالیت رزمندگان لرستانی در مناطق کوهستانی در خصوص علت حضور مردان رزم لر در مناطق جنوبی کشور گفت: تا قبل از آغاز کربلای 4 رزمندگان لشگر 57 در مناطق دربندی خان، جبهه ی پدافندی داشتند و آماده ی عملیات در منطقه ی نوسود بودند که به خاطر اهمیت کاردر جنوب، نوسود لغو و راهی جنوب شدند.
 سرهنگ بازگیر افزود: در منطقه ی کربلای 4 ،یکی از سخت ترین محورهای عملیاتی با زبده ترین نیروهای عراقی و موانع بسیار سنگین به  لشگر 57 لرستان داده شده بود.
 وی به رسته بکارگیری نیروها اشاره کرد و گفت: لشگر 57 لرستان یک لشگر پیاده کوهستانی با تجهیزات و آموزش های کوهستانی بود ، اما استعداد و جنس سخت و محکم  نیروهای رزمی لرستان که عقب نشینی در کارشان نبود ، آنان را ازغرب به دل پنج ضلعی عراق کشاند.
 این رزمنده دوران دفاع مقدس با اشاره به یگان های زرهی ،تجهیزات نظامی و مولفه های آمادگی رزم دشمن در کربلای 4 اظهارداشت: استعداد، تجهیزات و آموزش نیروی دشمن خیلی از ما بیش تر بود اما رزمندگان ما سلاحی داشتند که دکترین جنگی و برترین قدرت های نظامی جهان را زمین گیر کرد و آن تفکریا پیروزی یا شهادت رزمندگان ما بود؛ تفکری که هیچ ابزارجنگی نمی توانست در مقابلش قدعلم کند.
 وی به توضیح فرماندهان لرستانی در خصوص نحوه ی تصرف محور و موقعیت خود پرداخت و یادآور شد: فرمانده گردان انبیاء(ولی ا.. میرهاشمی) در بین توضیحات چگونگی تصرف موقعیت خود به اخلاص و بصیرت رزمندگان اشاره داشت.
 فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد بیان کرد: در این عملیات که در سال 65 اتفاق افتاد، تنها یگانی که توانست هدف تعیین شده‌اش یعنی 5 ضلعی عراق را که روبه‌ روی یادمان شهدای شلمچه قرار داشت تصرف کند، لشگر 57 لرستان بود.
 
وی گفت: کربلای 4 ، عملیات رزم یابی ، شناسایی و شکستن خطوط مستحکم دشمن توسط گردان هایی از لشگر 19 فجر فارس و لشگر 57 لرستان بود.
  سرهنگ بازگیر ادامه داد: وقتی این خبر به گوش فرمانده‌هان سپاه رسید، برایشان غیر‌قابل باور بود.
 وی با اشاره به شهادت بیش از  80 رزمنده لرستانی در این عملیات، اظهار داشت:بسیاری ازفرماندهان سپاه به این نکته اعتقاد راسخ داشتند که کربلای 4 و از خودگذشتگی لرستانی‌ها زمینه‌ساز خلق کربلای 5 شد.
 سرهنگ بازگیر ادامه داد:با توجه به این پیروزی برای همه روشن شده بود که  طلسم شلمچه قابل شکستن است همانطوری که مردان رزم لرستان شکستند، و این بود که بلافاصله با یک وقفه ی کوتاه عملیات کربلای 5 در 19 دی 65 با رمز یا زهرا(س) شروع شد.
 گرامی می داریم یاد و خاطره ی شهیدان ترکاشوند فرمانده گردان توپخانه، شهید عبدالحسین کردی فرمانده اطلاعات عملیات لشگر، شهید ناصر فاضل شیرازی فرمانده طرح اطلاعات عملیات لشگر،شهید جواد میرشاکی فرمانده گردان شهدا، شهید رسول نادری جانشین گردان ، شهید فیروز سرتیب نیا فرمانده گردان پیاده،شهید محمد مراد گراوند مسوول دیدبانی لشگر. انتهای خبر//

 
کد مطلب: 230432
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور