داخلی صفحه البرز خبر
 
مهندس طاهرنژاد تأکید کرد :
جوهره فرهنگ ایثار و شهادت از خودگذشتگی، اخلاص و آزادمنشی است
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۵
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز جوهره فرهنگ ایثار و شهادت را از خودگذشتگی، اخلاص و آزادمنشی دانست و گفت : ترویج و اشاعه ی فرهنگ ایثارو شهادت، آثار بسیار مثبت اخلاقی، اعتقادی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی را در بر دارد.
جوهره فرهنگ ایثار و شهادت از خودگذشتگی، اخلاص و آزادمنشی است
 
به گزارش  ایثار واحد خبر استان البرز هفتمین جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان البرز صبح پنج شنبه 14 دی ماه با حضور آیت الله حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج،محمدعلی نجفی استاندار البرز،ابراهیم طاهرنژاد مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز و دیگر مسئولین لشگری و استانی در محل دفتر نماینده ولی فقیه برگزار و موضوعات مختلف مورد بررسی قرار گرفت.
ابراهیم طاهرنژاد در ابتدای این جلسه با گرامی داشت یاد و خاطر شهدا و ایثارگران جوهره فرهنگ ایثار و شهادت را از خودگذشتگی، اخلاص و آزادمنشی دانست و گفت : ترویج و اشاعه ی فرهنگ ایثارو شهادت، آثار بسیار مثبت اخلاقی، اعتقادی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی را در بر دارد.
وی در ادامه گلزارهای شهدا را یکی از ارکان موثر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و همچنین زنده نگه داشتن یاد شهدا در بین نسل جوان دانست و تصریح کرد:وظیفه مسئول و خدمتگزاران شهدا در قبال گلزارهای شهدا به عنوان میراثی عظیم و البته فرهنگی در انقلاب اسلامی حفظ و نگهداری است تا به عنوان چراغی تابناک در فراسوی ره پویان اسلام ناب محمدی (ص) قرار گرفته و بهره برداری معنوی از این اماکن را به منظور تحقق بیان عرفانی و الهی حضرت امام خمینی (ره) درخصوص تربت پاک شهیدان فراهم سازد.
در ادامه جلسه، آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی همدانی، با اشاره به آیه ۹ سوره مبارکه حشر در خصوص ایثار امیرالمؤمنین (ع) در قبال حفظ جان پیامبر اکرم (ص)، بیان داشت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، عامل مانایی و ماندگاری انقلاب است که باید به آن پرداخته شود و از ضرورت‌های جدی امروز جامعه است.
وی خون شهدا را عامل حفظ انقلاب و تداوم آن دانسته و اظهار داشت: همه‌ی مسئولین در نظام اسلامی، به برکت این خون‌ها بر مسند نشسته‌اند؛ همه به شهدا مدیون هستیم و جلسات این‌چنین نباید تبدیل به جلساتی تشریفاتی شده، بلکه باید حتماً نتیجه عملی داشته باشند.
امام‌جمعه کرج با تأکید بر لزوم توجه جدی به دشمنی جبهه استکبار با نظام اسلامی و آرمان‌های انقلاب، خاطرنشان ساخت: یکی از مهم‌ترین اهداف دشمنان به‌منظور استحاله‌ی درونی نظام اسلامی، دور کردن جامعه از فرهنگ ایثار و شهادت است.
وی خودمحوری را از اصول اساسی تبلیغات سبک زندگی غربی در جامعه دانست که در تعارض کامل با روحیه‌ی ایثارگری است و خاطرنشان ساخت: فرهنگ ایثار فدا کردن خود برای احیای جامعه را موردتوجه قرار می‌دهد و همین فرهنگ می‌تواند جامعه را تعالی داده و عامل پیشرفت آن باشد.
نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با اشاره به تلاش‌ها برای القای روحیه‌ی بی‌تفاوتی و بی‌توجهی به آرمان‌ها و ارزش‌ها در جامعه، گفت: زنده نگه‌داشتن یاد شهدا و فرهنگ ایشان و تمسک به روش و منش آنان، عامل سرزندگی جامعه و خروج از مشکلات است.
وی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را مقابله با تهاجم فرهنگی غرب دانسته و گفت: پیشرو بودن و خط‌شکنی که از ویژگی‌های بارز شهداست، نیاز اصلی امروز کشور است و اقتصاد مقاومتی یا معضلات سیاسی و فرهنگی کشور، همه، از این راه به نتیجه می‌رسند.
آیت‌الله حسینی همدانی با اشاره به مسئله‌ی طلاق به‌عنوان یکی از مهم‌ترین آثار توسعه سبک زندگی غربی در جامعه، تصریح کرد: ترویج سبک زندگی شهدا، قسمت اعظم معضلات اجتماعی امروز را حل می‌کند.
وی جمع‌آوری خاطرات و معارف زندگی شهدا از پدران و مادرانشان را مهم و جدی ارزیابی کرده و گفت: با توجه به اهمیت موضوع و سنین بالای والدین شهدا، اقدام عاجل در این راستا، می‌تواند به‌عنوان یکی از تکالیف دستگاه‌های زیرمجموعه این شورا باشد.
امام‌جمعه کرج با بیان اینکه ایمان مردم، سد محکمی است که تاکنون مانع آسیب زدن دشمنان به انقلاب شده است، یادآور شد: امروز ما با استعمار فرانوین مواجهیم؛ یعنی دشمن به‌وسیله‌ی مزدوران و عوامل داخلی به دنبال تخریب این دیوار و سد محکم است؛ لذا در بودجه‌شان برای فعالیت این گروه‌ها نیز مبلغی معین می‌کنند.
وی اشاعه‌ی فرهنگ ایثار و شهادت را راهکار مقابله مؤثر با این نقشه‌ها دانسته و گفت: شهدا پرچم سرافرازی و سربلندی ملت ما هستند.
نماینده ولی‌فقیه در استان البرز گلزار شهدای امام‌زاده محمد (ع) کرج را قطب فرهنگی استان دانسته و خاطرنشان ساخت: این گلزار که پیکر مطهر بیش از ۱۷۰۰ شهید دفاع مقدس را در خود جای‌داده، چهارمین مقبره شهدای بزرگ کشور است و با ویژگی‌هایی که دارد باید در اولویت برنامه‌های این شورا قرار گیرد.
آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر دیدار دائمی و منظم مدیران و مسئولین استانی با خانواده‌های شهدا و ایثارگران خاطرنشان ساخت: برنامه‌ریزی متمرکز برای این دیدارها، از موازی کاری و از نظر دورماندن دیدار بعضی از این خانواده‌ها جلوگیری می‌کند.
دکترنجفی نیز در بدو امر به اجتماع چشمگیر روز گذشته مردم استان البرز در پاسخ به برخی کارشکنی ها اشاره کرد و اظهارداشت: حضورخوب مردم استان البرز و شهرکرج، روز گذشته، پیمان و میثاق مجددی با مقام معظم رهبری و ولایت فقیه بود و اعلام انزجار از کسانی که از حق اعتراض می خواستند سوء استفاده کنند.
وی تصریح کرد: مسائل مختلفی را از زبان مردم از روز اول شاهد بودیم، در خصوص مسائل اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و.. خطابم به مسئولان استان و مدیران است که باید برای اینگونه صداها گوش شنوا داشته باشند و فرصتی فراهم شود تا امکان بیان مسائل و دغدغه ها وجود داشته باشد.
استاندارالبرز ادامه داد: مردم باید راحت بتوانند با مدیران و سایر قوا اعم از قوه مجریه، قضائیه و مقننه مسائل خود را مطرح کنند.
نماینده عالی دولت در استان با قدردانی از اجتماع بزرگ روز گذشته مردم کرج  و استان البرز تصریح کرد: از این صف و صفوف مردم که مانع سوء استفاده دیگران شد، قدردانی می کنم، از نیروهای نظامی و انتظامی، بسیج، سپاه و..
وی با بیان اینکه کم و کاست های فراوانی وجود دارد، اضافه کرد: فضای وحدت و دوستی و امکان شنیدن حرف های به حق مردم را باید حفظ کنیم.
استاندارالبرز در محور دیگری با تأکید بر ضرورت خروجی مناسب از جلسات و عدم بطالت زمان در نشست ها، به موضوع دغدغه سرکشی از خانواده معظم شهدا و ایثارگران و تجربه های شیرین این دیدارها در سایر استانها اشاره و تصریح کرد: هیچ خانواده شهید و ایثارگری نباید از صف دیدار مسئولان جا بماند و این مهم از نگاه مسئولان مغفول واقع نشود.
البرز در جایگاه نخست ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در کشور
رئیس شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در ادامه با اشاره به جمعیت شهدای استان البرز خاطرنشان کرد: رتبه اول استان البرز در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کشور جایگاه ارزشمندی است، ضمن اینکه تعداد شهدای هشت سال دفاع مقدس استان البرز با جمعیت 500 هزار نفری آن سالها 4 هزار شهید بوده است و این نشان می دهد که البرز جایگاه ویژه ای در سهمیه ایثار و شهادت دارد.
دکتر نجفی در ادامه با با تأکید بر برنامه ریزی برای برگزاری کنگره سالانه شهدا در استان گفت: مقدمات برگزاری این کنگره استانی در سال 97 چیده شود و از فرصت مناسبی که با اجتماع این خانواده های معظم ازروایتگری خاطرات پدران و مادران شهدا و مصاحبه ها و ثبت روایات آن ایام بوجود خواهد آمد درجهت ترویج فرهنگ اصیل ایثار و شهادت در جامعه بهره برد.
استاندار البرز با اشاره به ضرورت فراهم آمدن فضا برای برگزاری این گردهمایی فرهنگی ادامه داد: استان البرز سهم بالایی را در انقلاب اسلامی داشته است و تا کنون نیز شاهد برگزاری کنگره شهدا در استان نبوده ایم، بنابراین با اهتمام ویژه ای در سال جدید شاهد برگزاری این کنگره خواهیم بود.
دکتر نجفی در ادامه به اهمیت تداوم دیدارهای مسئولان با خانواده های معظم شهدا و ایثارگردان پرداخت و گفت: باید فضایی فراهم شود تا در جریان سرکشی از این قشر گرانقدر برگ دیگری بر کارنامه افتخارات یادگاران انقلاب اسلامی اضافه شود.
وی در این رابطه پیشنهاد داد تا اداره کل بنیاد شهید در استان با احصاء ظرفیت های فرهنگی در محله ها، بخش ها و نواحی شهری خانواده های معظم شاهد را شناسایی و در این زمینه با نگاهی جامع برنامه ریزی و کار فرهنگی از نمادهای فرهنگی در استان صورت گیرد.
استاندارالبرز تأکید کرد: سرکشی از خانواده معظم شهدا باید با شاکله و انسجام مشخص و طبقه بندی شده ای از سوی مدیران دستگاه ها  تداوم پیدا کند.
چراغ گلزار شهدای امامزاده محمد (ع) روشن شود
رئیس شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در بخش دیگری در رابطه با اهمیت ساماندهی گلزار شهدای امامزاده محمد (ع) نیز گفت: امامزاده محمد کرج یکی از نوادگان اعظم هستند و باید با نگاه ویژه ای شاهد ساماندهی این گلزار ملی باشیم.
وی اضافه کرد: تلاش شهرداری کرج و شورای شهر نیز بر این اساس باشد که درطراحی و اِلمان این طرح با دقت نظر ویژه ای کار صرو ت گیرد و طراحی و نوع اجرا اگر نیاز به بازنگری وجود دارد دیده شود، ضمن اینکه از سرفصل بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز اعتبار مورد نیاز جهت تسریع در تکمیل طرح صورت خواهد گرفت.
رئیس کارگروه اشتغال استان در ادامه به اقدامات استان برای ایجاد فرصت های شغلی پرداخت و گفت: در بحث اشتغال با تسهیلات اعتباری از بخش اقتصاد مقاومتی جزو 5 استان برتر در کشور هستیم، این حق البرز است که در این زمینه شناخته شود. درزمینه اشتغال تحرک جدیدی در استان به جریان افتاده است.
وی در این رابطه اشاره ای به تازه ترین آمارهای ثبت شده شغل در سامانه رصد استان داشت واضافه کرد: تا آخر شهریورماه تنها 500 نفر شغل در این سامانه ثبت شده بود که در آخرین جلسه شورای اشتغال استان رقمی بیش از 18 هزار فرصت شغلی ثبت شده اعلام شد و تا امروز نیز آنچه در سامانه به ثبت رسمی رسیده است رقمی بیش از 20 هزار فرصت شغلی را نشان می دهد.
استاندارالبرز گفت: سهمیه استان برای ایجاد شغل 33 هزار فرصت شغلی بوده است که سقف این سهم را در استان تا 45 هزار فرصت شغلی ارتقاء داده ایم.
در ادامه جلسه حکمی را که حجت الاسلام و المسلمین شهیدی نماینده ولی فقیه،معاون رئیس جمهور و دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت کشور، استاندارالبرز را بعنوان رئیس شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان منصوب کرده بود،توسط آیت الله حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان البرز به دکتر نجفی اعطا شد.
شایان ذکر است بازسازی و ساماندهی گلزار شهدای امام زاده محمد علیه السلام،افزایش طرح سپاس در بین دستگاه های اجرایی،برگزاری مراسم متمرکز تجلیل از خانواده های شهدای مدافع حرم،جانبازان و رزمندگان مدافع حرم از جمله موضوعات مطروحه در این جلسه بود که در مورد آن هم اندیشی لازم صورت گرفت.
 
کد خبر 96/830                   
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 231439