داخلی صفحه زنجان خبر
 
گرامی‌داشت یاد و خاطر شهدای عملیات کربلای 5 استان زنجان
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۵
عملیات کربلای ۵ با رمز «یا زهرا (س)» در محور شلمچه به صورت گسترده در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۶۵ با حضور دلاورمردانی از استان زنجان و دیگر نقاط کشور آغاز شد.
 
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان، در نغمه‌هایی از سید شهیدان اهل قلم در بیان روایاتی از اتفاقات کربلای 5 آمده است: «آن روز وقتی جاده كنار دژهای تسخیر شده را به سمت محور غربی پنج ضلعی طی می‌كردیم، هیچ‌یك از ما نگران تقدیر خویش‌ نبود؛ تسلیم و رضا جایی برای نگرانی و اضطراب باقی نمی‌گذارد.
 
 
 
حسن هادی همان روز شهید شد، فردای آن روز قاسم و پس‌فردا رضا. اما چه غم، این راهی است كه نه تنها اگر همه‌ ما هم جان‌فدای آن شویم می‌ارزد، بلكه سر شكر داریم و بر دیده منت كه خداوند به ما موهبتی عطا فرموده است كه به هیچ‌یك از امت‌های دیگر نبخشیده. باب جهاد، باب اولیای خاص خداست و دری نیست كه بر هركس كه دم از مسلمانی می‌زند گشوده شود.
 
 
 
وقتی از آن كانال‌های عمیقی كه سنگرهای مستحكم بتونی را به یكدیگر می‌پیوست می‌گذشتیم، در می‌یافتیم كه چرا دشمن هرگز باور نمی‌كرد كه این دژ به تسخیر لشكریان‌ اسلام در آید. بین این دژها و جبهه پیشین ما كیلومترها آب فاصله است، كیلومترها آبی كه اگر هیچ مانع دیگری نیز در سر راه وجود نداشت پیمودن آن محال می‌نمود، چه برسد به اینكه میدان‌های وسیع و مكرر مین و سیم‌های خاردار نیز تمامی این فاصله را پوشانده بوده است.
 
 
 
كارشناس‌های نظامی غرب در توصیف قدرت مهندسی ـ رزمی ما گفته بودند كه اگر سپاهیان اسلام دوازده ساعت در منطقه‌ای دوام بیاورند دیگر تسخیر آن محال است؛ و این حقیقتی است. بیست و چهار ساعت از شكستن خطوط دشمن نگذشته كه چهره‌ منطقه كاملاً تغییر كرده است. شبكه‌ای وسیع از جاده‌های تداركاتی سراسر جبهه را پوشانده و جداره‌های بلندی از خاك جاده‌ها را در پناه خود گرفته است».
 
 
 
رزمندگان‌ سپاه‌ اسلام‌ برای‌ آزادسازی‌ مناطق‌ تحت‌ اشغال ‌و دفع‌ تجاوز دشمن‌ و به‌ منظور دست‌یابی‌ به‌ اهداف‌ والای‌ خود، اقدام ‌به‌ انجام‌ عملیات‌ كربلای‌ 5‌ در این‌ منطقه‌ کردند. این‌ عملیات‌ در تاریخ‌ نوزدهم‌ دی‌ماه‌ 1365 با رمز مبارك‌ یازهرا (س) در منطقه‌ شلمچه‌ و شرق بصره‌ آغاز می‌شود.
 
 
 
اهداف عملیات
 
 
 
منطقه شلمچه به لحاظ اهمیت سیاسی و نظامی آن، به عنوان یکی از معابر وصولی شهر بصره، همواره در زمره اهداف قوای نظامی جمهوری اسلامی ایران قرار داشت. در صورت تسلط بر این منطقه، جمهوری اسلامی می‌توانست برتری خود در جنگ را به اثبات برساند.
 
 
 
منطقه عملیات
 
 
 
منطقه عملیاتی شلمچه که در جنوب شرقی شهر مهم بصره قرار گرفته و تقریبا نزدیک‌ترین محور وصولی به این شهر به شمار می‌آید، به مناطق و محورهای زیر محدود می باشد:
 
 
 
از شمال، به آب گرفتگی جنوب زید.
 
 
 
از شرق، به دژ مرزی ایران و عراق.
 
 
 
از جنوب، به رودخانه اروند و اروند صغیر.
 
 
 
از غرب، به کانال زوجی و شهرهای تنومه و الحارثه.
 
 
 
این منطقه از تعداد زیادی نهر، کانال، خاکریز، جاده و ... تشکیل شده است که همه آن‌ها در بخش شمالی اروند قرار دارند. همچنین، آب گرفتگی‌های متعددی در این منطقه وجود دارند که از سوی ارتش عراق به عنوان موانعی در مقابل هر گونه نفوذ قوای جمهوری اسلامی ایجاد شده‌اند.
 
 
 
بازتاب عملیات کربلای 5
 
 
 
شکستن خطوط و استحکامات و پیشروی در شرق بصره، توانایی‌ها و قابلیت‌های نظامی عراق را بار دیگر، زیر سئوال برد، چنان که روزنامه آبزِرِور چاپ پاریس به نقل از کارشناسان غربی نوشت: «برای اولین بار از آغاز جنگ تاکنون، ناظران و کارشناسان غربی در مورد امکانات دفاعی عراق دچار تردید شده اند».
 
 
 
همچنین تاکید بر توانایی نظامی ایران، بخشی دیگری از تحلیل‌های ارایه شده در رسانه‌های خبری بود، چنان که رادیو بی‌بی سی طی تحلیل در همین زمینه، با توجه به تجربه سپاه در عملیات فاو و عبور از رودخانه اروند، ضمن اشاره به عبور از منطقه آب گرفتگی و کانال پرورش ماهی در عملیات کربلای 5 گفت: «موفقیت ایران در عبور از دریاچه ماهی، یک بار دیگر توانایی ایران در عبور از آبراه ها را نشان می دهد».
 
 
 
هفته نامه نیوزویک نیز ضمن تاکید بر پیروزی ایران در عملیات کربلای 5، بر شرایط پیروزی ایران بر عراق اشاره کرد: «تهاجم ایرانی‌ها در نزدیکی بصره، حداقل یک چیز را در خصوص جنگ ایران و عراق تغییر داده و آن این مسئله است که برای اولین بار طی چند سال گذشته، این احتمال را که یک طرف حقیقتاً بر دیگری پیروز شود، مطرح ساخته است».
 
 
 
خلاصه گزارش عملیات
 
 
 
نام‌ عملیات: كربلای‌5 و عملیات‌ تكمیلی‌
 
 
 
زمان‌ اجرا: 19 دی‌ماه 65
 
 
 
مدت‌ اجرا:70 روز
 
 
 
تلفات‌ دشمن‌: 42700 (كشته، زخمی‌ و اسیر)
 
 
 
رمز عملیات: یا زهرا(س)
 
 
 
مكان‌ اجرا: منطقه‌ عمومی‌ شرق‌ بصره‌ -سراسر محور جنوبی‌ جنگ‌
 
 
 
ارگان‌های‌ عمل‌كننده: سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌
 
 
 
اهداف‌ عملیات: انهدام‌ ماشین‌ جنگی‌ دشمن، گشودن‌ راه‌ برای‌ سرنوشت‌ جنگ‌ طولانی‌ و پاسخ‌ به‌ انتظارات‌ مردم‌ و تهدید شهر بصره‌
 
 
 
افتخارات استان زنجان
 
 
 
استان زنجان شهر غواصان دریادل و شهر شور و شعور حسینی در این عملیات 211 شهید گلگون‌کفن را شامل 31 شهید از شهرستان ابهر، 27 شهید از شهرستان خدابنده، 149 شهید از شهرستان زنجان و 4 شهید از شهرستان ماه‌نشان را تقدیم نظام و انقلاب کرده است.
 
انتهای پیام
 
کد مطلب: 231838