تمام دستگاه های اجرایی ارزیابی می شوند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۳
مشاور و مسئول هماهنگی امور ایثارگران نهاد ریاست جمهوری گفت:تا ماه آینده گزارش عملکرد قانون جامع خدمات ایثارگری باید به محضر مقام معظم رهبری تقدیم شود لذا تمام دستگاه های اجرایی در راستای تحقق اهداف این قانون مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.
 
به گزارش ایار واحد خراسان شمالی صبح امروز (چهارشنبه) ۴ بهمن ۹۶ دومین جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت به ریاست مهندس صالحی ، استاندار خراسان شمالی و دبیری علیرضا رضایی سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران استان و با حضور حجت الاسلام ولی زاده مشاور ایثارگران نهاد ریاست جمهوری برگزار شد .
حجت الاسلام پرویز ولی زاده در این جلسه اظهار داشت: قانون ارائه خدمات به ایثارگران در سال ۱۳۹۰ تصویب شد و ماده ۵۱ این قانون ۷۰۰ میلیارد تومان بار مالی برای دولت تدبیر و امید داشت اما اجرایی شدن این قانون با پیگیری های شخص رئیس جمهوری به عنوان اولین قدم پس از تشکیل کابینه دولت انجام گرفت.
وی ادامه داد:اجرای قانون جامع خدمات ایثارگری همواره یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری بوده لذا تمام دستگاه های اجرایی باید در مسیر تحقق این خواسته مهم مقام معظم رهبری حرکت کنند.
حجت الاسلام ولی زاده تلاش دولت را در راستای خدمت به خانواده معظم ایثارگران و شهدا دانست و تصریح کرد: این دولت تمام تلاش خود را در راستای نهادینه کردن این خدمات به کار بسته و این به معنی استمرار نظام جمهوری اسلامی ایران و تضمین این نظام است.
مشاور نهاد ریاست جمهوری در امور ایثارگران بیان داشت: اقدام دیگر دولت در بحث خدمت رسانی به ایثارگران پرداخت معوقه آنها به مبلغ  4 هزار میلیارد تومان بود که از سال ۸۹ به بعد پرداخت نشده بود و یکی از دغدغه های دولتمردان نیز  به شمار می رفت.
حجت الاسلام ولی زاده بحث مهمی دیگری را که دولت به آن توجه ویژه داشته، بحث اشتغال خانواده های ایثارگران و فرزندان معظم شهدا دانست و تاکید کرد: هر سازمان و اداره ای اگر استخدامی داشته باشد ۳۰ درصد نیروها باید از ایثارگران باشد. وی اظهارداشت: در رسیدگی به بحث ایثارگران نباید کوتاهی داشت و باید تلاش کرد تا مشکلات آنها برطرف شود.
وی همچنین اشاره ای به اهمیت روز 22 اسفند به عنوان روز شهدا داشت و گفت:سال 92 طبق یک نظرسنجی کشوری تنها 2درصد مردم از چنین روزی آگاهی داشتند و این در حالیست که این رقم در سال 93 با اقدامات خوب و شایسته دولت تدبیر و امید به 17درصد ، سال 94، به 25 درصد و سال گذشته به 37 درصد افزایش یافت که این افزایش سطح آگاهی به اقدامات خوب دولت بازمی گردد.
حجت الاسلام ولی زاده در ادامه سخنان خود به وظایف شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیز اشاره کرد و افزود:مهم ترین وظیفه این شورا باید تحقق خواسته ها و دغدغه های مقام معظم رهبری باشد.
وی تصریح کرد: از دیگر وظایف مهم این شورا این است که با ترویج فرهنگ ایثار وشهادت شاهد استمرار نظام و انقلاب خواهیم بود و تحقق قوانین جامع خدمات ایثارگری از سوی دستگاه های اجرایی به عنوان وظیفه بعدی آن به شمار می رود.
مشاور نهاد ریاست جمهوری در امور ایثارگران همچنین با تاکید بر این که دولت تدبیر و امید نگاه ویژه و بسیار خوبی به استان خراسان شمالی دارد، گفت: دلیل اصلی این نگاه ویژه دولت، انتصاب مهندس صالحی به عنوان استاندار خراسان شمالی است که بدون شک وی یکی از بهترین و قوی ترین استانداران بوده که تمام سطوح مدیریتی را نیز تجربه کرده است.
استاندار خراسان شمالی نیز در این جلسه اظهار داشت:بر اساس دیدارها و سرکشی هایی که تاکنون از خانواده های شهدا و جانبازان انجام گرفته، یکی از موارد درخواست آنان اعطای تسهیلات بود که باید بانک های استان، بنیاد شهید، فرمانداران و مشاور امور ایثارگران استانداری در این خصوص همت و توجه ویژه ای داشته باشند تا این امور به شکل عملیاتی انجام شود.
محمدرضا صالحی خاطرنشان کرد:تعهدات دولت های گذشته در خصوص خانواده های شهدا و ایثارگران در طول یک مسیر قرار دارد اما برای اجرایی شدن این تعهدات تنها باید در راستای مرزبندی های قانونی حرکت کرد.
وی همچنین پیشنهاد تکریم از والدین شهدا را مورد استقبال قرار داد و بر انجام این موضوع و اجرایی شدن آن تاکید بسیار داشت.
صالحی تصریح کرد: برای ترویج فرهنگ ایثار وشهادت به جز انجام کارهای هنری در قالب تئاتر و ساخت مستند یا فیلم سینمایی می توان از فضاهای مجازی نیز بهره برد زیرا فضای مجازی یک فرصت است نه تهدید؛ هر چند که نقاط ضعفی هم دارد اما می تواند در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کمک شایان توجهی داشته باشد.
 
کد مطلب: 233425