جای قهرمانان بدلی با قهرمانان اصلی عوض نشود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۳
 
به گزارش ایثار واحد خراسان شمالی صبح امروز (چهارشنبه) ۴ بهمن ۹۶ در دومین جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت  آیت الله یعقوبی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بجنورد در سخنانی با اشاره به آیات قرآن گفت : خداوند در قرآن فرموده است من انسان را در زمین جانشین و خلیفه قرار دادم اما در جایی هم خداوند خود را جانشین بشر خوانده است .
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی در پاسخ به این سوال که خداوند خود را جانشین کدام بشر معرفی کرده است به جایگاه رفیع شهدا اشاره کرد و ادامه داد : در کتاب مجمع البیان در ذیل آیه شریفه ( ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل ا... امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون )آمده است که خداوند خطاب به خانواده شهدا می فرماید ، نگران نباشید که اگر شهید حضور فیزیکی در کنار شما ندارد من جانشین او در کنار شما هستم .
وی همچنین گفت : عالم هستی آفریده شده است تا انسان جانشین و خلیفه خداوند در زمین باشد اما گاهی همین بشر آنچنان اوج می گیرد که خداوند خود را جانشین شهید در خانوده معرفی می کند .
امام جمعه مرکز استان خراسان شمالی با بیان این نکته که در چنین جلسات باید به بیان راهکارهای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت پرداخت گفت : یکی از بهترین راهکارهای این است که روش تربیتی خود را از مدارس و مهدهای کودک با نام و یاد شهدا عجین نماییم  .
آیت الله یعقوبی به نقش مهم و اثرگزار آموزش و پرورش در انتقال مفاهیم ارزشمند ایثار و شهادت به دانش آموزان اشاره کرد و افزود : باید با معرفی الگوهای شایسته ایثار و مقاومت که همین شهدا و ایثارگران هستند اجازه ندهیم که قهرمانان بدلی جای قهرمانان اصلی را بگیرند چرا که دشمن در تمامی این سالهای بعد از انقلاب سعی کرده است با قهرمان سازی های بدلی و معرفی آنان به عنوان الگو ، ذهن جوانان را از چهره های ارزشی تهی نماید .
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی شهدا را قهرمانان واقعی کشور خواند و ضمن تصدیق اهمیت ورزش و لزوم تکریم قهرمانان ورزشی با انتقاد از بزرگنمایی های گاها بی مورد گفت : گاهی ما یک قهرمان ورزشی و یا بازیگر سینما را آنقدر بزرگ میکنیم که گویی دیگر در این کشور هیچ الگویی برای مطرح کردن وجود ندارد در حالی که شهدای ما با ایثار و مجاهدت خود نقشی مهم و اثرگزار در عزت و اقتدار کشور ایفا کرده اند و اینها یقینا باید به عنوان الگوهای شایسته به بهترین شکل ممکن به جوانان معرفی شوند .
آیت الله یعقوبی در پایان ضمن مهم ارزیابی کردن تلاش های صورت گرفته در راستای تبیین و ترویج گفتمان جهاد و مقاومت افزود : اگر توانستیم فرهنگ ایثار و شهادت را آن طور که شایسته است توسعه و ترویج نماییم یقینا کشور ما ، نسل ما و آینده ما بیمه خواهد شد و اگر غفلت کردیم و دشمن با استفاده از غفلت ما اهداف خود در جایگزین کردن قهرمانان بدلی به جای قهرمان اصلی را پیاده سازی کرد قطعا دچار خسران می شویم .

 
کد مطلب: 233426