داخلی صفحه زنجان خبر
 
اولین شهید انقلاب اسلامی در زنجان کیست؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۰
احمد مرتضایی یکی از جوانان غیور زنجان در راهپیمایی شب پنجم شهریورماه سال 1357مجروح شده و پس از انتقال به تهران به شهادت رسید.
 
به گزارش ایثار واحد زنجان به نقل از ایسنا، سال 57 زنجان در تب و تاب انقلاب می‌سوخت، شهر در بستری از خون و قیام آرمیده بود، شعله‌های خشم و نفرت از هر سو زبانه می‌کشید، مردم از خرد و کلان به انتظار دیدار خورشید نشسته بودند.
 
 
 
پس از این واقعه زنان زنجان روز پنجشنبه نهم شهریورماه سال 57 در یک اقدام منحصر به فرد به صورت مستقل دست به راهپیمایی زدند.
 
 
 
روزنامه کیهان، گزارش این راهپیمایی را چنین درج کرد: «دختران چادری زنجانی در حالی که عکس‌های احمد مرتضایی را در دست داشتند به تظاهرات آرام پرداختند و به طرفداری از آیت‌الله خمینی و به مخالفت با دولت شعار دادند، آنان در بیشتر خیابان‌های شهر به پیاده‌روی پرداختند و بدون اینکه با دخالت ماموران روبه‌رو شوند به خانه‌های خود بازگشتند».
 
 
 
اولین شهید انقلاب در زنجان؛ بانی اولین راهپیمایی مستقل زنان در ایران
 
 
 
یک مبارز زنجانی نیز می‌گوید: اسم میدان پایین را شهید مرتضایی گذاشتند، تشییع پیکر شهید احمد مرتضایی در استان زنجان راهپیمایی بی‌نظیری شد. روز بعد، راهپیمایی و تظاهرات مردم به مناسبت شهادت احمد مرتضایی بود، راهپیمایی خوبی بود، اولین راهپیمایی بانوان در کشور بود، همه آمده بودند، از میدان انقلاب تا چهارراه، سرلوحه راهپیمایی بانوان کشور شد، از آن روز به بعد، بانوان هم بیرون می‌آمدند و در راهپیمایی‌ها شرکت می‌کردند.
 
کد مطلب: 234589